Wywiad z Wojciechem Jóźwiakiem

Rozmawiała Iza Podlaska

Pod koniec czerwca 2007 r. ukazał się podręcznik astrologii zatytułowany Astrologia samopoznania napisany przez Wojciecha Jóźwiaka , doświadczonego nauczyciela i astrologa. Z tej okazji na Czary.pl prezentujemy wywiad z Panem Wojtkiem, jaki przeprowadziłyśmy z nim zaraz po ukazaniu się książki.

Jest wiele podręczników do astrologii dostępnych obecnie na polskim rynku. Dlaczego zdecydował się Pan wydać swoje własne abecadło astrologiczne?

Wojciech Jóźwiak: Żadnego z tych podręczników nie mógłbym polecić swoim studentom lub kursantom; zresztą prowadząc Kurs Astrologii przez Internet nie polecałem żadnego podręcznika z istniejących. Na tym kursie uczestnicy dostawali moje wykłady i w końcu zebrałem te wykłady, z trzech lat, i zrobiłem z nich książkę, właśnie Astrologię samopoznania.

Dla kogo pisał Pan tę książkę, o jakiego czytelnika Pan zabiega?

Dla tych, którzy interesują się astrologią i czują, że "coś w tym jest", ale jednocześnie nie chcą zapominać, że mamy początek XXI wieku, że prócz astrologii istnieje rozwinięta psychologia, biologia, fizyka, i nie chcą nagle z okazji uczenia się astrologii przestawiać swoich umysłów na średniowieczny sposób myślenia, który, niestety, przeważa w astrologii głównonurtowej. Którzy też nie chcą przestawiać się na myślenie w stylu "wiedzy tajemnej" - w stylu okultyzmu.

Co z tradycji astrologicznej Pan uważa za bezużyteczne w praktyce współczesnego astrologa?

Przede wszystkim domy. Kiedy odrzucisz domy, czujesz ulgę. Oczyszczona z domów astrologia staje się przyjazna dla umysłu. Także za bezużyteczne uważam punkty arabskie (z punktem szczęścia na czele), a z nowoczesnych wynalazków midpunkty i zbyt drobne podziały harmoniczne, w tym zarówno dekanaty jak i dwady.

Czy astrologia jest ważna w Pana życiu, tak na co dzień?

Od lat wiem, w jakich układach planet jestem zanurzony, podobnie do tego, jak wszyscy wiedzą, który jest dzień tygodnia. Zdarzało mi się podejmować pewne działania w dniach dobranych horoskopowo. Lubię czuć, że moje życie jest zsynchronizowane z cyklami planet.

Jak zachęciłby Pan do przeczytania tej książki osoby, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z astrologią?

Zacznij czytać tę książkę gdzieś od środka, na przykład od rozdziału o swoim znaku zodiaku. Nie odłożysz, póki nie przestudiujesz całej! Astrologia zmienia widzenie świata. Będziesz mieć wrażenie, że widzisz zaplecze i kulisy całego tego ludzkiego teatru, podczas gdy przedtem widziałaś/eś tylko front.

Wywiad przeprowadzony w lipcu 2007 r.

Nowości wydawnicze

Kwartalnik Tarocista nr 20W 20. numerze "Tarocisty" zapoznasz się z symboliką dziewiątek, nauczysz się odczytywać alchemiczne znaczenie karty Hierofant oraz wróżebna interpretacje karty Słońce. Prezentujemy również historię Tarota Marsylskiego, najbardziej znanej talii w historii tarota. Proponujemy też rozkłady dla samotnych: Czas na miłość, Sobie przeznaczeni i Druga szansa.

Zamów aktualny numer

Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13W 13 numerze kwartalnika "Astrologia Profesjonalna" znajdują się teksty o wielkich koniunkcjach w horoskopie urodzeniowym i w astrologii mun­dalnej, o niefortunnym położeniu Wenus, a także artykuł na temat elekcji medycznych oraz przepo­wiednie polityczne siedemnastowiecznego astrolo­ga Williama Lilly'ego.

Zamów aktualny numer

Kwartalnik Tarocista nr 19W 19. numerze "Tarocisty" przeczytasz o znaczeniu kart Gwiazda i Księżyc, zapoznasz się z bogatym zwierzyńcem w Tarocie Thota, zapoznasz się z pogłębionymi znaczeniami tarotowych siódemek. Proponujemy również rozkłady na nowe sytuacje: na pierwszą randkę, nową pracę czy nową znajomość. Dowiesz się, jakie litery i dÂźwięki przyporządkowane są wielkim arkanom, co może ci w medytacji z kartami.

Zamów aktualny numer