Wywiad z astrologiem Piotrem Piotrowskim

Rozmawiała Iza Podlaska

W kwietniu 2007 r. ukazała się książka Lilith Czarny Księżyc Piotra Piotrowskiego, astrologa specjalizującego się w małych planetach. Z tej okazji na Czary.pl prezentujemy wywiad z Piotrem, jaki przeprowadziłyśmy z nim zaraz po ukazaniu się książki. W imieniu portalu Czary.pl wywiad przeprowadziła Iza Podlaska.

Książkę Lilith Czarny Księżyc można kupić w naszym sklepie internetowym www.sklepmagiczny.pl

Właśnie ukazała się Twoja książka o Lilith. Jak długo zajmujesz się tą tematyką?

Piotr Piotrowski: Lilith zainteresowałem się w drugiej połowie lat 90-tych. Temat ten wydał mi się na tyle frapujący, że natychmiast postanowiłem go zgłębić. Na Zachodzie nie traktuje się Lilith jak kolejnej nowinki. Znana jest ona tam na tyle długo, że zdążyła się już wpisać w część tradycji astrologicznej, podobnie zresztą jak Chiron czy planetoidy. Również autorzy programów komputerowych dbają o to, by uwzględniały one położenie tego obiektu. Istnieje też całe bogactwo literatury opisującej Lilith, a rynek nadal nie jest nasycony, bo wciąż wydawane są na świecie nowe książki o Czarnym Księżycu. Tymczasem w Polsce ten temat był do niedawna "terra incognita". W latach 90-tych opublikowałem kilka artykułów o Lilith, ale dopiero wykład, jaki wygłosiłem dla pewnego grona astrologów, uświadomił mi, jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się ta tematyka. Tak więc z napisaniem książki o Lilith nosiłem się już od dawna, choć dopiero w ubiegłym roku znalazłem na to czas. Ale tym samym książka ta to owoc mojej wieloletniej pracy, badań i poszukiwań.

Jak analiza Lilith w horoskopie człowieka może wpłynąć na jego życie?

Trudno to jednoznacznie rozstrzygnąć, bo to zależy od poszczególnego człowieka. Ale oczywiście z uwagi na fakt, że Lilith wskazuje na źródło lęku, kompensacji, niespełnienia, kompulsji, stłumionych urazów oraz że symbolizuje nasze nieposłuszeństwo, rebelię, nieświadome odrzucenie bliskości, to wydaje się ona stanowić niezwykle nośny archetyp astrologiczny, a przy tym pełen rozmaitych i szalenie istotnych znaczeń. W związku z tym nawet jeśli jej analiza w horoskopie nie będzie miała bezpośredniego wpływu na człowieka, to przynajmniej może ona uświadomić każdemu z nas to, w którym obszarze życia doświadczamy niezintegrowania oraz gdzie najmocniej konfrontujemy się z niespełnieniem. Analiza Lilith może więc odsłonić pewne dość skomplikowane mechanizmy funkcjonowania dynamiki nieświadomości. Dzięki temu łatwiej możemy wykorzystać Lilith w czymś, co dałoby się określić mianem alchemicznego procesu odzierania naszej psyche z pozorów, by w pełni doświadczyć mocy, która - patrząc na sprawę z poziomu archetypalnego - pochodzi w końcu od naszej Pramatki. W mitologii bowiem Lilith występuje przecież jako pierwsza żona Adama, która pojawiła się jeszcze przed Ewą.

Jak ważna jest według Ciebie Lilith w odniesieniu do innych elementów horoskopu?

Uważam, że Lilith jest bardzo ważnym sygnifikatorem astrologicznym, a już na pewno o wiele ważniejszym niż węzły księżycowe. W zasadzie zachowuje się ona w horoskopie tak jak każda inna planeta. Co więcej, zdarzają się takie przypadki, że dominuje ona nad całym horoskopem, albo przynajmniej odgrywa w nim znaczącą, a niekiedy wręcz dominującą rolę. Dotyczy to zresztą nie tylko horoskopów natalnych, lecz także porównawczych i wektorowych. Tak więc można zaryzykować twierdzenie, że w wielu przypadkach bez wyznaczenia pozycji Lilith nie bylibyśmy w stanie w pełni zrozumieć danego horoskopu. Oczywiście, bywa też i zupełnie odwrotnie. Zdarza się bowiem, że Lilith ma drugorzędne znaczenie albo jej wpływ przejawia się w bardziej zakamuflowany sposób, nie jest zbyt czytelny lub też odnosi się do głęboko nieświadomych, wewnątrzpsychicznych doświadczeń. Zresztą ta reguła dotyczy nie tylko Lilith, lecz także każdego innego elementu horoskopu. Tym niemniej uważam, że analiza Czarnego Księżyca jest bardzo ważnym uzupełnieniem interpretacji astrologicznych.

Twoja książka jest pierwszą pozycją na Polskim rynku wydawniczym, która omawia tak szczegółowo Lilith w astrologii. Twoje wnioski i spostrzeżenia bardzo wpłyną na postrzeganie Lilith przez polskich astrologów. Miałeś tremę podczas pisania?

W takich sytuacjach zawsze mam jakieś obawy, nawet jeśli akurat nie piszę książki, tylko artykuły. Mam obawy nie tylko dlatego, że w niezamierzony sposób mógłbym utrwalić pewien pogląd czy przekonanie, z którego później chciałbym się wycofać, lecz przede wszystkim dlatego, że doskonale wiem, iż z biegiem lat autor zawsze krytycznie patrzy na to, co napisał, że później zawsze znajdzie się coś do dodania, że przecież można było jakieś zagadnienie pokazać z jeszcze innej strony. Ale to jest najzupełniej normalne i nie powinno to powstrzymywać przed dzieleniem się własną wiedzą i doświadczeniem. Na szczęście Lilith w światowej astrologii jest dość dobrze poznana, więc dzisiaj trudno byłoby w tej materii dokonać czegoś niebywale odkrywczego. Zresztą nawet nie miałem takich ambicji. Jakkolwiek cały wywód argumentacyjny, dobór horoskopów ilustrujących dany problem czy położenie Lilith w znakach, domach i aspektach, a także rozmaite uzasadnienia i przemyślenia - to wszystko pochodzi ode mnie.

Jak zachęciłbyś do przeczytania swojej książki osoby, które dopiero zaczynają interesować się astrologią?

Wprawdzie nauki astrologii nie rozpoczyna się od Lilith, ale to nie znaczy, że Czarny Księżyc jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów. Każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie. Oczywiście, inny użytek zrobi z tego początkujący adept astrologii, a inną korzyść będzie miał z Lilith ktoś bardziej zaawansowany. Książka na szczęście jest pisana w taki sposób, aby każdemu Czytelnikowi zostawić trochę miejsca na własne skojarzenia, dopowiedzenia, wnioski, przemyślenia czy interpretacje.

Dziękujemy za wywiad i życzymy Piotrowi Piotrowskiemu wydania kolejnych książek, a Czytelnikom miłej lektury!

Wywiad przeprowadzony w połowie maja 2007 r.

Nowości wydawnicze

Kwartalnik Tarocista nr 20W 20. numerze "Tarocisty" zapoznasz się z symboliką dziewiątek, nauczysz się odczytywać alchemiczne znaczenie karty Hierofant oraz wróżebna interpretacje karty Słońce. Prezentujemy również historię Tarota Marsylskiego, najbardziej znanej talii w historii tarota. Proponujemy też rozkłady dla samotnych: Czas na miłość, Sobie przeznaczeni i Druga szansa.

Zamów aktualny numer

Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13W 13 numerze kwartalnika "Astrologia Profesjonalna" znajdują się teksty o wielkich koniunkcjach w horoskopie urodzeniowym i w astrologii mun­dalnej, o niefortunnym położeniu Wenus, a także artykuł na temat elekcji medycznych oraz przepo­wiednie polityczne siedemnastowiecznego astrolo­ga Williama Lilly'ego.

Zamów aktualny numer

Kwartalnik Tarocista nr 19W 19. numerze "Tarocisty" przeczytasz o znaczeniu kart Gwiazda i Księżyc, zapoznasz się z bogatym zwierzyńcem w Tarocie Thota, zapoznasz się z pogłębionymi znaczeniami tarotowych siódemek. Proponujemy również rozkłady na nowe sytuacje: na pierwszą randkę, nową pracę czy nową znajomość. Dowiesz się, jakie litery i dÂźwięki przyporządkowane są wielkim arkanom, co może ci w medytacji z kartami.

Zamów aktualny numer