Archiwa kategorii: Kwartalnik Tarocista

Nowy numer kwartalnika „Tarocista” 2(12)/2012

Polecamy najnowszy numer kwartalnika „Tarocista”, który można zamówić telefonicznie pod numerami 0-600-218-488/588 lub przez nasz sklep internetowy.


„Tarocista” numer 2(12)/2012, 92 strony, okładka kolorowa, środek czarno-biały

Od redakcji
Miłosława Krogulska
Dwunasty numer Tarocisty jest dla nas wyjątkowy, bo symbolika tej liczby oznacza spełnienie i wejście w dorosłość. Zrealizowało się nasze marzenie o piśmie, które traktuje tarota poważnie i wchodzi głębiej w jego ezoteryczną strukturę, ale też porusza praktyczne zagadnienia dotyczące wróżenia. W dwunastym numerze Tarocisty znalazł się obszerny artykuł na temat zdrowia. To kontrowersyjny temat, dlatego czekamy na wasze głosy w dyskusji. Gdy tracimy zdrowie, wszystko inne staje się nieważne. Czasami jednak i przyziemne problemy mogą zatruć życie, zwłaszcza gdy jesteśmy zapominalscy lub mamy pecha. O tym, gdzie i jak za pomocą kart szukać zagubionych przedmiotów, pisze Izabela Podlaska-Konkel w artykule „Szukanie przedmiotów z tarotem”. Zachęcamy do własnych eksperymentów i uzupełniania listy wskazywanych przez karty miejsc, które skrupulatnie wymieniła Iza. Ze stratami, chorobą i problemami kojarzy się arkan Wieża. Katarzyna Bogusz pasjonująco kontynuuje dla nas wyjaśnianie symboliki i znaczenia trudnych kart. Artykuł „Wieża Boga” to głęboka analiza tej karty.

Symbolika dwunastki to także gotowość do rozpoczęcia nowego życiowego cyklu, w tym także inicjacji i indywiduacji. Nikt nie wie o tym lepiej, niż Głupiec, który odważnie wyrusza w podróż przez życie. O alchemicznej symbolice tego arkanu doskonale pisze Krzysztof Azarewicz. Symbolika zawarta w Głupcu z Talii Thota olśniewa. Zachęca do dalszych poszukiwań i wtajemniczenia, które dokona się w dalszych arkanach. Tematu tego dotyka również pasjonujący artykuł Jakuba Kamińskiego „Jung, indywiduacja i tarot”. Znajdziemy w nim odpowiedź na ważne pytanie, czy Jung rzeczywiście zajmował się tarotem, jak dobrze znał się na jego symbolice i jaką talię uważał za najciekawszą.

Życzymy miłej lektury i inspiracji z pracy z kartami. Mamy nadzieję, że dają wam one mnóstwo inspiracji i pomagają w codziennym życiu. Czekamy na Wasze listy, pytania i propozycje. Zapraszamy też na nasze internetowe forum http://www.tarocista.com oraz nasz profil na Facebook.com/Tarocista

SPIS TREŚCI
Od redakcji

NAUKA TAROTA
3 Magia Dwójek
IZABELA PODLASKA-KONKEL
Dwójki są kartami, które radzą zatrzymać się i podsumować to, co mamy lub przemyśleć pewne pomysły i działania. Symbolizują równowagę i dochodzenie do porozumienia, pokazują więc istotne w naszym codziennym życiu sytuacje, które przynoszą nam poczucie bezpieczeństwa.

10 Karta Sprawiedliwość
IZABELA PODLASKA-KONKEL
Sprawiedliwość oznacza rozliczenie, mediację, oddanie się w ręce sprawiedliwości, sprawy urzędowe, zakończenie pewnego etapu. Poznaj ogólne znaczenie tej karty oraz jej symbolikę w rozkładach na miłość, pracę, pieniądze i zdrowie.

TAROT W PRAKTYCE
13 Tarot i zdrowie
MIŁOSŁAWA KROGULSKA
Czy za pomocą tarota da się określić stan zdrowia? Przedstawiamy porady, kiedy i jak używać kart, aby nie szkodzić, ale pomóc choremu. Przyjrzymy się znaczeniom kart w kontekście zdrowia, chorób, rodzaju pomocy, jaką pacjent powinien wybrać oraz wskazówek, jak rozwinie się sytuacja.

40 Szukanie przedmiotów z tarotem
IZABELA PODLASKA-KONKEL
Tarot świetnie sprawdza
się jako pomocnik w codziennych problemach i bolączkach. Nieraz korzystam z jego podpowiedzi, kiedy zawieruszy się moja ulubiona książka lub nie mogę znaleźć od dawna czegoś, co jest mi bardzo potrzebne. Jednak niedowiarkowie mogą spytać z ironią w głosie: Co ma tarot do szukania przedmiotów?

HISTORIA
52 Wieża Boga
KATARZYNA ŻEBROWSKA
Wieża jest elementem architektury, który na przestrzeni wieków pojawia się w różnych zakątkach świata i kulturach. Oddaje pragnienie wzniesienia budowli, która zbliży człowieka do Boga i pozwoli zobaczyć świat z perspektywy nie osiągalnej dla człowieka, prawie boskiej.

67 Alchemiczna symbolika Głupca
KRZYSZTOF AZAREWICZ
Tarotowy Głupiec jest doskonałym kandydatem do zajęcia miejsca alchemicznej prima materia. Owa „pierwotna materia” jest substancją, od której zaczyna się proces przemiany nieożywionego przedmiotu w kamień filozoficzny bądź eliksir nieśmiertelności.

76 Jung, indywiduacja i tarot
JAKUB KAMIŃSKI
Cały proces indywiduacji, o którym pisał Jung, wraz ze wszystkimi niebezpieczeństwami i archetypami odwzorowany jest w cyklu wielkich arkanów tarota. Najczęściej przedstawiany jest w fabularyzowanej formie, w postaci tak zwanej podróży Głupca.

ROZKŁADY
86 Rozkład Pentagram
KRZYSZTOF AZAREWICZ
Rozkład „Pentagram” przydaje się wówczas, kiedy pragniemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat interesującej nas osoby, bądź rozeznać się odnośnie naszego nastawienia na sytuacje, których doświadczamy. Można powiedzieć, że rozkład ten rozwija kartę personifikującą osobę, której wróżymy.

2013 Kurs tarota cz. 2 „Warsztat tarocisty i arkana małe” I-III 2013

Szkoła Tarota
Miłosławy Krogulskiej i Izabeli Podlaskiej

Kurs tarota cz. 2
„Warsztat tarocisty i arkana małe”
I-III 2013 Warszawa

zaczynamy 15 stycznia


Zapraszamy na kurs tarota wszystkich, którzy chcą się nauczyć wróżyć i interpretować karty tarota lub pragną usystematyzować i pogłębić swoją wiedzę o tych magicznych kartach „Warsztat tarocisty i arkana małe”. Na zajęciach będziemy szczegółowo poznawać symbolikę czterech dworów i małych arkanów. Będziemy też rozwijać praktyczne umiejętności interpretacji rozkładów (sąsiedztwo kart, karty odwrócone, pokrewieństwo kart, ciągi symboliczne, karty bramy) oraz poznawać tajniki pracy tarocisty. Uczymy się na talii Tarot Ridera – Waite’a.

UWAGA! Do grupy mogą dołączyć osoby, które nie uczestniczyły w pierwszej części kursu poświęconej wielkim arkanom. Prosimy jednak o kontakt telefoniczny przed wpłaceniem zaliczki. Tel. 0-600-218-488, 0-600-218-588
Zapisy: tel. 0-600-218-488, 0-600-218-588,
e-mail: albireo (at )albireo.pl

Kurs prowadzą: Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.
Dyplom: Po ukończeniu przynajmniej dwóch kursów z trzech w podstawowym module uczestnicy uzyskają „Dyplom tarocisty” wydawany przez naszą szkołę.

Miejsce: ul. Pruszkowska 29 m. 259, 02-119 Warszawa

Terminy: Od stycznia do marca 2013, 8 zajęć po 3 godziny, wtorkowi 18:00 – 21:00.
Terminy zajęć: 15.01, 22.01, 29.01, 5.02, 12.02, 19.02, 26.02, 5.03.

Liczba miejsc ograniczona: grupa 10 osób.

Cena: 1200 zł
Zaliczka 150 zł na konto:
Albireo s.c. ul. Pruszkowska 29/259, Warszawa 02-119
Multibank BRE Bank SA
nr konta: 39114020170000410205477296
z dopiskiem: „Kurs tarota cz. 2””
Resztę sumy trzeba wpłacić w dniu rozpoczęcia kursu na miejscu lub przelewem.

Zapraszamy serdecznie!

Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska

11.04.2012 Klub Tarocisty: Zmiana w kartach tarota

Klub Tarocisty w Warszawie 11.04.2012
Zmiana w kartach tarota

Zapraszamy na warsztaty tarota w środę 11.04.2012 r. w Warszawie od 18:00 do 21:00.

Temat kolejnego warsztatu: Zmiana w kartach tarota
Zapraszamy na warsztat poświęcony problemowi zmiany w kartach tarota. Które karty oznaczają chwilową zmianę, a które pokazuję nieuniknione przemiany, które prowadzą do nowego etapu w życiu? Przyjrzymy się kartom i przetestujemy nowy rozkład tarota „Zmiana”. Warsztat poprowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.

„The Victorian Romantic Tarot” Karen Mahony, Alex Ukolov, Magic Realistic Press

Uwaga! Są to zajęcia warsztatowe, wymagana jest podstawowa znajomość znaczeń kart tarota. Liczba miejsc ograniczona – do 8 osób.

Termin: 11.04.2012 godz. 18:00-21:00
Miejsce: ul. Pruszkowska 29 m. 259
Cena: 40 zł (płatne na miejscu)
Zapisy: telefonicznie u Izabeli Podlaskiej-Konkel 0-600-218-488 lub Miłki Krogulskiej 0-600-218-588
lub mailowo: redakcja (at) tarocista.com

Zapraszamy serdecznie!

Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel

Jak wywróżyć pieniądze za pomocą tarota?

Izabela Podlaska

Fragment artykułu opublikowanego w numerze 2(2)/2009 kwartalnika „Tarocista”

Chcemy, czy nie, nasze życie toczy się wokół pieniędzy i ich zdobywania. Nawet najbardziej uduchowione osoby pytają się czasem kart tarota, jak potoczy się ich finansowa przyszłość. Zaskakujące jest, że w tarocie tak mało jest kart zwiastujących biedę, a tak wiele zapowiadających dobrobyt i stabilność finansową.

Kiedy Głupiec wyrusza w swoją wędrówkę na pierwszej karcie tarota, ubrany jest w poszarpaną szatę i ma ze sobą tylko niewielki tobołek przewieszony na kiju – symbol jego ukrytych możliwości i nierozwiniętych jeszcze talentów. Nie ma grosza przy duszy, wszystko musi zdobyć sam. Niektóre z kolejnych kart Wielkich i Małych Arkanów umożliwią mu zmianę społecznego statusu.

Żyć jak król
W tarocie ten ma lepiej, kto siedzi. Postaci, które idą, jadą, stoją, klęczą lub leżą symbolizują niski status majątkowy i społeczny. Pierwszą siedzącą postacią, którą Głupiec spotyka na swojej drodze przez Wielkie Arkana, jest Kapłanka. Ona zasiada na tronie wiedzy i duchowych tajemnic. Widać  ci, którzy mają wykształcenie i mądrość, pracować na chleb nie muszą. Kapłanka jest więc kartą bogactwa duchowego, nie materialnego (podobnie jak Papież i Sprawiedliwość). Natomiast kolejne dwie postaci: Cesarzowa i Cesarz, wiodą jak najbardziej dostatnie i bogate życie. Cesarzowa to karta konsumpcji i życiowego powodzenia. Kobieta, która znajduje się na karcie, wszystkiego ma pod dostatkiem, jest zadowolona z życia i nie musi się martwić o swój byt.  Jeśli pojawi się w pytaniu o pieniądze, możemy być pewni, że nasz status materialny się poprawi.

Cesarzowa - Tarot Mistrza Vacchetty, Lo ScarabeoNa karcie Cesarz widzimy władcę, który siedzi na wielkim tronie i rządzi tym, co jest wokół niego. Insygnia władzy i kolor czerwony wskazują, że może to być osoba, która zarządza naszymi pieniędzmi (bankier, inwestor) lub jest naszym szefem, przełożonym – czyli od niej zależą nasze pieniądze. Kiedy losujemy tę kartę w rozkładzie, często oznacza ona, że musimy poprosić o podwyżkę, zainteresować się naszymi zasobami i tym, jak są zarządzanie. Nie jest to karta, która wskazuje na szybkie wzbogacenie się czy nagły dopływ gotówki. Tu trzeba się napracować, żeby zasłużyć na awans i podwyżkę.

Odpowiednikami Cesarzowej i Cesarza w Małych Arkanach są Królowe i Królowie, czyli najwyższe karty dworskie. One również wskazują na bogactwo i polepszenie materialnej sytuacji. Szczególnie, jeśli wylosujemy Króla Denarów. Należy jednak pamiętać, że figury oznaczają często osoby, które są lub pojawią się w naszym życiu. Król Denarów może więc oznaczać bogatego wujka z Ameryki lub przedsiębiorcę, który zainwestuje w naszą firmę.
@ 2009 Albireo s.c., Izabela Podlaska, Miłosława Krogulska

Fortuna kołem się toczy
Koło Fortuny wszystkim kojarzy się ze zdobyciem pieniędzy. I rzeczywiście, karta ta pokazuje nam w rozkładzie, że nasz los się odmieni i mamy szansę zarobić miliony. To jedna z najbardziej optymistycznych kart w całej talii. Dzięki niej biedak może stać się w jeden dzień bogaczem wygrywając milion w totka. Jednak jeśli bogacz pyta o to, czy dalej będzie mu się dobrze wiodło, Koło Fortuny może wskazywać na nagła odmianę losu na gorsze. Bo przecież w życiu jak w przysłowiu: raz na wozie, raz pod wozem. Koło Fortuny to karta ryzyka i niepewności jutra. Kto nie zaryzykuje, ten nic nie będzie miał.
Zmienność losu pokazuje też karta Diabeł, która mówi o ukrytych zasobach i posiadaniu dużej ilości pieniędzy. Jednak w jej cieniu kryje się pytanie, czy te pieniądze są legalne i czy nie zaszkodzą. Diabeł jest kartą chciwości, hazardu i zdobywania rzeczy materialnych za wszelką cenę. Jeśli pojawi się jako odpowiedź na pytanie o to, czy zdobędziemy jakieś pieniądze, to odpowiedź jest pozytywna. Niestety, trzeba uważać, żebyśmy nie wpadli w jakąś prawną lub moralną pułapkę, bo przecież cyrograf z Diabłem podpisuje się własną krwią. Pieniądze z karty Diabeł trzeba traktować z wielką ostrożnością, bo możemy się stać ich niewolnikami i tak się od nich uzależnić, jak obecni na karcie ludzie przykuci do tronu Diabła.

Bankructwo
Są dwie karty Wielkich Arkanów, których nie chcemy oglądać w rozkładach na pieniądze. To  Śmierć i Wieża, które oznaczają rozpad starych struktur i zostawienie tego, co się ma, za sobą. Karta Śmierć przedstawia nieunikniony koniec pewnego życiowego etapu. Może to być komornik, który zapuka do naszych drzwi, dłużnicy, którzy podadzą sprawę do sądu, czy też szef, który dostrzeże nasze błędy, za które będziemy musieli zapłacić.

Szczególnie niekorzystna dla spraw finansowych jest Wieża, która przedstawia walący się budynek. To oczywisty zwiastun finansowych kłopotów, szczególnie związanych z nieruchomościami (wieża) lub z relacjami z ludźmi (dwie osoby spadające z wieży). Wieża w talii Rider-Waite-Smith ma solidne podstawy, jest więc nadzieja, że nie wszystko, co posiadamy, stracimy. Jednak w pytaniach o przypływ gotówki, awans i podwyżkę jest to niekorzystna karta. Nie ma co liczyć, że nasz los się poprawi, a wręcz będziemy musieli stawić czoło kryzysowi, który lada chwila się pojawi.
@ 2009 Albireo s.c., Izabela Podlaska, Miłosława Krogulska

Denary czyli pieniądze
Dwór Denarów opisuje nasze potrzeby i relacje w codziennym życiu, które związane są z wartościami, posiadaniem i owocami naszej pracy. Każda karta pokazuje ludzi w innej sytuacji materialnej i życiowej. I tu, podobnie jak w Arkanach Wielkich, przeważają karty pozytywne, tylko Piątka Denarów wskazuje na biedę.

Uśmiech losu
Kiedy losujemy Asa Denarów, tarot mówi nam, że coś dostaniemy i pieniądze wkrótce pojawią się w naszym portfelu. To karta stabilizacji, większych zarobków i nowej finansowej szansy. Wyciągnięta ręka z monetą oznacza, że ktoś nam coś da lub umożliwi lepsze zarobki. To również karta wygranej lub nagrody, jaką dostaniemy za nasze starania.
Szóstka Denarów przedstawia dwóch żebraków (nawiązanie do poprzedniej w kolejności karty –  Piątki Denarów), którzy dostają jałmużnę od bogatego pana. Ta karta często oznacza w rozkładach dofinansowanie, uzyskanie dotacji, zapomogi lub zasiłku. Może też wskazywać na pracę w fundacji, stowarzyszeniu, funduszu lub innym miejscu, w którym udziela się pomocy finansowej innym instytucjom lub osobom prywatnym. Nie łudźmy się jednak, że Szóstka Denarów przyniesie nam wygraną w totka. To pieniądze, które starczą na trochę, potem znów będzie się trzeba starać o nowe.
@ 2009 Albireo s.c., Izabela Podlaska, Miłosława Krogulska

Stan posiadania

Większość kart dworu Denarów przedstawia ludzi, którzy już mają pewien majątek, status społeczny czy pieniądze. Dwójka Denarów przedstawia mężczyznę, który żongluje dwiema monetami po torze w kształcie położonej ósemki – symbolu nieskończoności. Karta pokazuje na duże możliwości i pieniądze, które z łatwością zdobędziemy. Symbol nieskończoności mówi też o sporym zabezpieczeniu finansowym, jakie posiadamy lub o pracy lub kontrakcie, który przez lata przynosić nam będzie zyski i zabezpieczy naszą przyszłość. Dwójka Denarów jest również kartą decyzji i wyboru. Pokazuje, że musimy wybrać między dwiema zawodowymi lub finansowymi propozycjami, że zastanawiamy się nad dwiema ścieżkami kariery i zarobku. Trójka Denarów oznacza długofalowe inwestycje i pieniądze, które zobaczymy dopiero za pewien czas.

10 Denarów - Tarot Mistrza Vacchetty, Lo ScarabeoCzwórka Denarów przedstawia osobę, która siedzi na pieniądzach (dosłownie i w przenośni), skąpca, który trzyma dla siebie wszystko, co ma i boi się te zasoby wydać. Ta karta jest często zapowiedzią małych zarobków, długiego oczekiwania na pieniądze (ten, co je kurczowo trzyma, nie chce ich nam oddać). W pewnych pytaniach czy rozkładach karta radzi, aby nie pożyczać i nie ryzykować – lepiej mieć mało, niż nie mieć nic.

Siódemka i Ósemka Denarów oznaczają pieniądze zdobyte własną pracą. Mówią o dużych zyskach, ale wskazują na wysiłek, jaki będzie trzeba włożyć, aby pieniądze zdobyć. Tradycyjnie są to również karty rzemieślnictwa i przyuczenia do zawodu, a także codziennej, wyczerpującej pracy. Nie są to więc pieniądze zdobyte w łatwy sposób. Obie karty są też ostrzeżeniem przed pracoholizmem – pogoń za pieniędzmi może przecież przesłonić nam inne życiowe cele i wartości.

Dziewiątka i Dziesiątka Denarów są kartami dobrobytu i zabezpieczenia finansowego, spokojnego życia bez lęków o finansową przyszłość. Pokazują, że pieniądze są w zasięgu naszej ręki, że bliscy pomogą nam w codziennych kłopotach (Dziesiątka Denarów). Dziewiątka Denarów jest kartą luksusu i konsumpcji dóbr. Kobieta przechadza się po kwitnącym ogrodzie, co przywołuje skojarzenie z arkanem IV Cesarzową. Ta karta nieraz oznacza w rozkładzie osobę, która oczekuje od nas prezentów, miłego spędzenia czasu, spokoju. W pytaniach biznesowych wskazuje na osobę, która nam coś załatwi, ale nie bezinteresownie. Dziesiątka Denarów to najwyższa z kart numerycznych w tym dworze. Oznacza zyski, bogactwo i zadowolenie z życia, a także zasoby rodzinne lub duży spadek. Pokazuje też, że razem ma się więcej – jeśli więc pytamy, czy wejść z kimś w spółkę, aby zarobić, karta daje pozytywną odpowiedź.
@ 2009 Albireo s.c., Izabela Podlaska, Miłosława Krogulska

PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ NA STRONIE KWARTALNIKA „TAROCISTA”