Miesięczne archiwum: marzec 2006

Trzęsienie ziemi w Iranie

Turcy bali się zaćmienia, które było w środę z uwagi na trzęsienia ziemi, jakie nawiedziły ten kraj, kiedy ostatnio Turcja była pod wpływem zaćmienia Słońca. Trzęsienie w tamtych okolicach było, ale w Iranie:

Trzęsienie ziemi w Iranie, jest wiele ofiar

PAP, pi 31-03-2006, ostatnia aktualizacja 31-03-2006 10:17

Około 50 osób zginęło, a osiemset zostało rannych w trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło w piątek rano zachodni Iran – podała teherańska rozgłośnia radiowa

W strefie kataklizmu, w zachodnioirańskiej prowincji Lorestan, zniszczonych zostało około 330 wsi. Znacznie ucierpiały też dwa miasta przemysłowe – Dorud i Borudżerd, położone niedaleko epicentrum trzęsienia.

Jak powiedział gubernator prowincji Mohammad Reza Mohseni-Sani, szpitale w obu miastach są przepełnione i konieczna jest pomoc służb medycznych spoza regionu.

Wstrząsy miały siłę sześciu stopni w otwartej skali Richtera. Poprzedziła je w czwartek o północy seria nieco słabszych wstrząsów o sile 5,1 i 4,7 stopnia. Po porannych wstrząsach nastąpiły co najmniej dwa silne wstrząsy wtórne.

Dlaczego nie mogłabym zostać żoną polityka?

Oglądałam dzisiaj TVN24 i tak sobie pomyślałam – jeśli bym była żoną polityka, który teraz urzędowałby w parlamencie, to co on by biedny miał za problemy z tego powodu? Po pierwsze – siła nieczysta, interesy robione na nie wiadomo czym, niezgodność z naukami Sami Wiecie Kogo. Po drugie – jak taką żonę na obiedzie u prezydenta przedstawić? Moja żona – wróżka? Albo: moja żona – astrolog? Albo: Moja żona – wiedźma? Biedak nie wiedziałby, co ze sobą zrobić po takie prezentacji. Nawet rozwód by nie pomógł – w papierach zawsze by mu to wygrzebali i udowodnili. Jednen z moich znajomych (bliskich) kiedyś tak od niechcenia niby powiedział: A może ty byś się chociaż tym Jungiem zajęła i jakąś specjalistką jungowską została? Pan miał ambicje społeczno – polityczne, działał w różnych fundacjach, miał wielu zaangażowanych politycznie kolegów i był dyrektorem poważnej państwowej placówki. Gdyby okazało się, że ja z nim jednak oficjalnie coś, to jednak byłby problem. Na szczęście mój narzeczony (pozdrowienia i całusy!!) ma Urana w koniunkcji z Medium Coeli i z dumą opowiada wszystkim, że jego dziewczyna jest wiedźmą :)

Dziś zaćmienie Słońca

Dziś w południe całkowite zaćmienie Słońca, które będzie miało miejsce w 8 st 35 min Barana. Zaćmienie będzie widoczne na obszarze od brazylijskiego wybrzeża Atlantyku, przez kontynent afrykański w Zatoce Gwinejskiej, Ghanie, Togo, Beninie, Nigerii, Nigrze, Czadzie, we wschodniej Libii oraz północno-zachodnim Egipcie. Potem pas zaćmienia wejdzie na Morze Śródziemne i wkroczy do Turcji. Potem dojdzie do Morza Czarnego i przez góry Kaukazu zakończy się w Kazachstanie. Tradycjnie te obszary odczują symbolicznie największy wpływ zaćmienia i w ciągu roku. Ramesay pisze, że zaćmienie Słońca w pierwszym dekanacie Barana przynosi częste zmiany wosjk, napaści i pogromy ludności oraz powietrze, które nadmiernie wysusza. Pierwsza część wskazuje, że dyskusja nad wycofaniem wojsk z Iraku wejdzie w decydującą fazę i w tym roku powinna się rozstzrygnąć. Środkowa częśc wskazówek nie jest optymistyczna, na obszarach objętch zaćmieniem może jednak dojść w tym roku do inerwencji militarnych i konfliktów zbrojnych. Ostatnia część wskazówki Ramesaye może mówić o tym, że lato będzie bardzo gorące i niekorzystne dla zbiorów.

Wyjrzałam za okno, deszcz chmury i szaro na niebie nad Warszawą. Pozostaje mi obserwacja zaćmienia na monitorze laptopa :)

Stanisław Lem (1921 – 2006)

Dzisiaj niestety smutna wiadomość – zmarł Stanisław Lem, jeden z najwybitniejszych pisarzy literatury fantastczno – naukowej na świecie. Nie znam dokładnej godziny jego urodzenia, oficjalne źródła podają, że urodził się 12 września 1921 roku we Lwowie w rodzinie lekarzy i sam wykształcenie lekarskie zdobył (studia w Krakowie).
W jego horoskopie jest wyjątkowy układ planet osobistych i pokoleniowych – ma koniunkcję trzech planet w znaku Panny: Słońca, Saturna i Jowisza. Saturn i Jowisz, planety społeczne, w odległości tylko jednego stopnia od siebie, sprawiły, że Lem należał do słynnego pokolenia, które jako pierwsze wyrosło i wychowało się w wolnej Polsce i miało bardzo wyraźne poczucie obowiązku wobec ziemi (znak Panny) i ojczyzny. Dzięki tej konfiguracji pisarstwo Lema było uniwersalne i zrozumiałe na całym świecie.
O tym, że Lem nie został lekarzem czy mechanikiem, ale pisarzem zadecydował inny ciekawy układ planet w jego horoskopie – kolejna koniunkcja trzech planet Wenus, Neptuna i Marsa w znaku Lwa. Lew w astrologii jest znakiem twórczości, wyrażania siebie przez sztukę, przewodzenia innym. U Lema w horoskopie to połączenie Panny i Lwa – rzemieślnika słowa i artysty z wizją dało wspaniałe połączenie. Nie znam godziny, nie wiem więc, czy Lem miał Księżyc w Koziorożcu czy w Wodniku (w dniu jego urodzin Księżyc zmieniał znak wieczorem o godz. 19.01 GMT). Po wypowiedziach Lema i jego zainteresowaniu kosmosem i można by jednak sądzić, że miał Księżyc w Wodniku:

„byłem potworem. A więc potworem, z pewną przesadą może; ale to, że terroryzowałem otoczenie, zwłaszcza jako zupełny malec, jest prawdą. Jadać godziłem się, kiedy ojciec stojąc na stole na przemian otwierał i zamykał parasol (albo znów karmić mnie było można tylko pod stołem)… Nauczyłem się pisać w czwartym roku życia, niemniej nie miałem tą drogą niczego specjalnie rewelacyjnego do zakomunikowania. Pierwszy list, jaki napisałem do ojca, ze Skolego, dokąd pojechałem z matką, był lakoniczny, donosił o samodzielnym wykupkaniu się w prawdziwym wiejskim klozecie z dziurą w desce. Nie donosiłem już, że do tej dziury wrzuciłem wszystkie klucze naszego gospodarza doktora…”

Fragment autobiograficznego „Wysokiego Zamku”

Dzień Świętego Patryka i kwadratura Słońca z Plutonem

Dziś Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. Zielone Piwo leje się strumieniami. Tym czasem na niebie trudne aspekty – w południe Słońce ustawiło się w kwadraturze do Plutona, atmosfera nerowowa, próba sił, a nawet ryzyko manipulacji pojawić się może może u bliźnich. Na szczęście Księżyc w trygonie z Neptunem i w sekstylu z Plutonem sprawią, że kłótnie i awantury da się załagodzić.

Aspekty Wenus i Plutona

Kiedy przygotowywałam się na dzisiejsze zajęcia na temat aspektów między Wenus i Plutonem, okzało się, że o wiele więcej jest znanych i wpływowych osób z tym aspektem niz z aspektem Wenus Neptun. Od charyzmatycznych przywódców, kaznodziei, polityków i szpiegów po idoli popkultury (Elvis Presley) oraz twórców horrorów (Wes Craven, twórca postaci Freddiego Krugera i filmu „Koszmar z ulicy Wiązów”; Edgar Allan Poe), czy manipulatorów i mistrzów propagandy. Szczegółowa listę wg. aspektów i profesjji przedstawię na Czary.pl

Pełnia i zaćmienie Księżyca

Dzisiaj w nocy będą miały miejsce dwa ważne wydarzenia astrologiczne: pełnia Księżyca (15.03 o godz. 0.37) oraz półcieniowe zaćmienie Księżyca (15.03 o godz. 0.48 ).
Jest to ostatnia pełnia w kończącym się astrologicznym roku, jest więc ważnym momentem na podsumowanie, zamknięcie nie dokończonych spraw, porządki (tym bardziej, że to Pełnia w znaku Panny:) oraz pozbywanie się niechcianych spraw i osób z życia.

Zaćmienie półcieniowe jest najsłabszym rodzajem zaćmienia Księżyca, ponieważ Księżyc wchodzi nie w cień rzucany przez Ziemię, ale w poświatę tego cienia. Tym niemniej jest ono zauważalne i można je obserwować z każdego miejsca na Ziemi. William Ramesey w połowie XVII wieku sklasyfikował znaczenie zaćmień wg. dekanatu znaku, w jakim ono ma miejsce. To zaćmienie wypada w trzecim dekanacie znaku Panny, co Ramesey określa jako „choroby dla śmiertelników”, co jednoznacznie w tym momencie kojarzy nam się z ptasią grypą – czyli wg. wiedzy starożytnych astrologów zaćmienie to oznacza rozszerzenie się choroby na ludzi.

Pełni i zaćmieniu towarzyszy rozchodzący się juz trygon Merkurego z Jowiszem, który sprzyja komunikacji, podróżom i handlowcom. Księżyc jest w opozycji do Merkurego, oznacza to, że ważne będą wiadomości i podróże, które dziś i jutro na świecie czy w codziennym życiu otrzymamy czy odbędziemy.
Kolejne zaćmienie, bardzo ważne – bo całkowite, będzie miało miejsce 29 marca i będzie to całkowite zaćmienie Słońca w pierwszym dekanacie znaku Barana.

Różnice w kalendarzach księżycowych

Czytelniczka napisała dziś do nas list:

„Ucieszylam sie znajduje u was kalendarz ksiezycowy, bo chce w tym roku go stosowac. ALE z konsternacja zauwazylam, ze rozni sie on od podanego w niemieckim „Mein Schoener Garten” i to o tak podst. sprawy jak godz nowiu 29.03. w niemieckim jest 8.30, u Was w poludnie . Takze konstelacje sie nie pokrywaja. Dalczego? bardzo prosze o wyjasnienie”

Z chęcią odpowiem na to pytanie, tym bardziej że ten problem pojawia się często, a ja sama na początku swojej astrologicznej edukacji też spotkałam się z tą rozbieżnością.

Kalendarze wydawane przez pisma ogrodnicze oraz te kalendarze, które nie są tworzone przez astrologów, są sporządzane według zodiaku gwiazdowego (w odniesieniu do rzeczywistych konselacji), który nie pokrywa się z zodiakiem używanym przez astrologów. Stąd rozbieżności w godzinach, a nawet dniach.

Zodiak astrologiczny to sfera, która rozciąga się nad naszymi głowami na niebie, wykreślona przez starożytnych astrologów i astronomów, po obu stronach ekliptyki (którą wyznacza pozorna droga Słońca wokół Ziemi) i jest podzielona na dwanaście równych stref – te strefy to znaki zodiaku. Odpowiadające kiedyś znakom zodiaku gwiazdozbiory przesunęły się z biegiem wieków na skutek ruchu ziemi wokół własnej osi, tak, że obecnie znaki zodiaku i gwiazdozbiory nie pokrywają się ze sobą. Astrologowie w swoich przepowiedniach wykorzystują położenie planet na tle zodiaku, a nie gwiazdozbiorów.

Kalendarz księżycowy prezentowany na naszym portalu Czary.pl jest sporządzany wedle efemryd „The Complete Ephemerides 1920-2020″ Aureas/Francis Santoni, Aureas Ediotions, wydanie 6 z 2001 roku. Dane do efemeryd wzięte są z DE200/LE200 efemeryd sporządzonych przez US Naval Observatory.

Które obliczenia stosować? ja korzystam z efemeryd astrologicznych i zawsze sprawdzają mi sie prognozy i obserwacje oparte na tym zodiaku. Uprawianie i pielęgnacja roślin na pewno nie jest zależna od podania co do minuty czy godziny czasu przeprowadzenia jakiejś operacji (co w astrologii i magii jest bardzo ważne).