Miesięczne archiwum: maj 2007

Barokowy Tarot Kotów

Barokowy Tarot Kotów (The Baroque Bohemian Cats’ Tarot second edition) to wyjątkowa i przepiękna talia Tarota. Autorzy podczas pracy nad talią użyli wielu oryginalnych zdjęć kotów, barokowe stroje oraz zdjęcia barokowych miejsc czeskiej Pragi. Koty poprzebierane w barokowe ubrania to odwołanie do XVIII wiecznej tradycji przebierania kotów w stroje dam i kawalerów. Miłośnicy kotów i barokowej sztuki będą zachwyceni każdą kartą tej talii.

Barokowy Tarot Kotów jest wzorowany na symbolice i strukturze Tarota Ridera-Waite’a. Nadaje się do każdego rodzaju wróżb, a najbardziej zadowoleni z niej będą miłośnicy kotów i barokowej sztuki. Talia zawiera 78 standardowych kart i dodatkową 1 kartę Kot Wróżący z Tarota, do medytacji i jako kolekcjonerski dodatek.

Pierwsza edycja Barokowego Tarota Kotów z 2004 r. jest już wyprzedana, talia zdobyła wielu fanów na całym świecie i została wybrana jako jedna z dziesięciu najbardziej udanych i popularnych talii 2004 roku przez internautów Aeclectic Tarot, największej i najbardziej popularnej w internecie stronie poświęconej kartom Tarota. Talia jest przepięknie wykonana, kolory i obrazki zachęcają do medytacji, wpatrywania się i szukania dodatkowych znaczeń. Napisy na kartach i instrukcja w języku angielskim, my dodajemy tłumaczenie instrukcji na język polski.

Specjalnie do przechowywania Barokowego Tarota są zaprojektowane ozdobne woreczki, który można kupić w naszym sklepie:
Woreczek na karty Koty – Królowa Denarów bordowy
Woreczek na karty Koty – 2 Kielichów granatowy
Woreczek na karty Koty – Królowa Denarów bordowy

Produkt: Barokowy Tarot Kotów (druga edycja)
Autor: K. Mahony, A. Ukolov
Wymiary: 80×130 mm
Opis: 78 kart + jednak dodatkowa
Dodatkowo: instrukcja po polsku
Wydawnictwo: Magic Realist Press, 2007 r.
Cena: 65,00zł

Małe Arkana w talii Tarota Rider – Waite – Smith

Kilka dni temu na forum Doris „O Tarocie” pojawiło się pytanie jednej z uczestniczek: Czy ktoś wie, skąd wzięły się obrazki na Małych Arkanach w talii Ridera-Waite’a?

Odpowiedziałam i wklejam na bloga:

To praca ezoteryczna Waite’a i wynik części poszukiwań okultystycznych Zakonu Złotego Brzasku. Waite nie wyjaśnia, dlaczego tak to przedstawił. Sam pomysł na scenki w Malych Arkanach pojawiał się już w taliach XIX – wieczych, ale byly to martwe natury (owoce, wazony, itp.), Waite po raz pierwszy dodal w malych Arkanach postaci ludzi i zaaranżowal takie scenki z zycia wziete.

Moim zdaniem niektore karty w Malych Arkanach – np. cale Miecze – odzwierciedlaja stosunek Waite do swiata (np. straszne Miecze – byl niekomunikatywny). Dlatego wiele osob zaawansowanych w pracy z Tarotem przerzuca sie na inna talie – Crowleya, Viscontiego, lub jakies sprzed Waite.

Kabala miała wpływ na talię Waite’a – ale nie tylko. W wersji Waite’a jest czynnik x, czyli Pamela Colman Smith, ktora narysowala talię. Mimo instrukcji Waite sama musiala zdecydowac, co i jak namalowac. Waite podsunal jej stara renesansowa talie Sola Busca z XV wieku (Lo Scarabeo ja wydalo – warto obejrzec), gdzie Male Arkana sa narysowane jako scenki z postaciami ludzkimi – karty Waite sa bardzo podobne do nich. Ta talia od 1907 roku byla dostepna w Britsh Museum i Smith mogla ja na miejscu w Londynie studiowac. Dodatkowo talia, ktora bardzo wplynela na talie Waite jest Tarot Giovanni Vacchetty z 1893 r. Tarot of the Master (tez wydany wspolczesnie przez Lo Scarabeo) – gdzie martwe natury w Malych Arkanach sa tak sugestywne i zywe (puchary na stolach, owoce itp), ze nastepnym krokiem w rozwoju Malych Arkanow moglo byc tylko to, co zrobil Waite.

Oprocz Kabaly (w rozumieniu francuskich okultystow Elephasa Leviego, Papusa) na powstanie obrazkow w Malych Arkanach wplynela wiec rowniez sama tradycja kart Tarota (Sola Busca i Tarot of the Master) i poszukiwania duchowe i okultystyczne Zakonu i samego Waite’a.
Polecam ksiazke wydana po polsku Papusa „Tarot Cyganow” (Wydawnictwo Alfa, Warszawa 1994 r.) o polaczeniach Tarota z Kabala wlasnie. Powyzej napisane madrosci zaczerpnelam ze swietnej ksiazki „A History of the Occult Tarot 1870-1970)” Ronalda Deckera i Michaela Dummetta. Pozdrawiam

Tarot Fantastyczna Menażeria

Od soboty jestem szczesliwa posiadaczka nowosci wydawniczej Magic Realist Press z Pragi. Talia dopadla mnie znienacka, w sklepie Cud na Malym Rynku w Krakowie. Weszlam tam, aby przejrzec talie i ksiazki z ciekawosci i sentymentu – kupilam tam swoja pierwsza talie. Jak zobaczylam ja na wystawie, to juz po okladce wiedzialam, ze mnie wciagnie, a po obejrzeniu wyboru kart z katalogu po prostu ja kupilam.

Fantastic Menagerie Tarot powstala z inspiracji rysunkami J.J. Grandville’a, ktory uwazany jest za prekursora surrealizmu. Jego rysunki to karykatury ludzi, sytuacji zyciowych, grup spolecznych ukazane jako metamorfozy ludzi i zwierzat, lub ludzi i roslin, lub ludzi, roslin i zwierzat na raz (np. karta Gwiazda, najdziwniejsza w calej talii).

Podaje link do strony wydawcy, gdzie mozna cala talie zobaczyc. Talia bardzo zyskuje na zywo, jest bardzo kolorowa i ma duzo detalii, ktore smiesza i zaskakuja.

http://www.fantasticmenagerie.com/Majors1.htm

Talia jest pelna humoru i ciepla. Oparta jest na wzorze Waite’a, autorzy bardzo trafnie dobrali rysunki Grenville’a, przeksztalcili je w wielu miejscach, zrobili kolaze, a efekt jest naprawde przepiekny. Czuje, ze swietnie sprawdzi sie w praktyce.

Grenville byl swietnym portrecista ludzkich charakterow, co bardzo ulatwia zrozumienie i interpretacje kart dworskich – giermkowie sa po prostu rewelacyjni!

Najbardziej podobaja mi sie karty:
Kaplanka, Cesarz (Lew i jego dwor), Rydwan (Wyscig Slimakow), Kolo Fortuny (wizyta u sowy – karcianej wrozki), Pustelnik (piekna karta ze swietlikiem), Smierc (dostojny bocian lapiacy zaby), Diabel (demoniczny kot na tle fabrycznych kominow – ktore w swiecie zwierzat oznaczaja przeciez pieklo i koniec swiata), Gwiazda (kobieto-roslino-pelikan ?), Slonce (piejacy nonszalancko kogut o poranku – swietny!), 5 Bulaw (bijace sie koguty), 9 Kielichow (imprezujacy Slon z cygarem w trabie), Krol Kielichow (pingwin na krze w koronie), 4 Mieczy (wylegujace sie na sloncu jaszczurki), 6 Mieczy (sznur lecacych ptakow na niebie plus ptak listonosz w biegu), Rycerz Mieczy (niesamowity pajeczak na dlugich nogach), 10 Denarow (przemiana cmy w motyla w magicznym kregu). Przestane juz wyliczac, bo wymienie cala talie.

Zobaczcie ja koniecznie!

Wkrotce talia bedzie do kupienia w naszym magicznym sklepie.

Ta moja wypiwedz ukazała się też na świetnym forum dyskusyjnym dla pasjonatów Tarota prowadzonym przez Dori

http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=46080