Miesięczne archiwum: styczeń 2009

O planetach

Zapraszam do przeczytania ciekawego artykułu na temat planet i ich symboliki napisanego przez Krzysztofa Porzeżyńskiego, który został opublikowany na Astroportalu:

„Jak wiadomo, planety oraz Słońce i Księżyc jako symboliczne wyrazy energii w życiu klasyfikowane są jako indywidualne, społeczne i pokoleniowe. Spróbuję streścić znaczenie reprezentowane przez te symbole odnosząc je do sfer naszego życia, a następnie poszukać powiązania tego co indywidualne z tym co społeczne i pokoleniowe.

Podstawową rzeczą w naszej codzienności zdają się być przyjęte cele, projekty, ogólne kierunki, do których zmierzamy. Wszystko co określa nasz środek ciężkości, jest świadomym postępowaniem (tu analogia do symboliki Słońca). W tym zawarty jest nasz stosunek emocjonalny do tego, reakcje na bodźce, które są instynktowne, nastrój, który nam towarzyszy, wszystko to co płynie z podświadomości, sfera, która jest delikatna i zmienna (Księżyc). Istotne jest rozumienie, komunikowanie się oparte na spostrzeżeniach, zdobytych informacjach, ogólnie mówiąc sferze mentalnej (Merkury). W związku z tym, że nawiązujemy relację z otoczeniem – odczuwamy, możemy przeżywać przyciąganie, obojętność lub odpychanie; to sfera uczuć, w której zazwyczaj dążymy do otaczania się tym co w naszym odczuciu miłe, piękne (Wenus). Wreszcie jest sfera aktywności, niezbędna by inicjować, realizować, działać; wprowadzać energię, pobudzać – także nasze ciało, fizyczność (Mars). To energie określane jako indywidualne i w zasadzie zdają się wyczerpywać naszą jednostkową charakterystykę, podejście do rzeczywistości, podstawowy potencjał. W taki sensie, że interpretując horoskop natalny ma sens zwracać uwagę też na znak zodiaku, w których ”zamieszkują” owe planety (w tym Słońce i Księżyc). Ich cykl obiegu jest na tyle szybki, że w jednym roczniku występuje zróżnicowanie. Bo logicznie rzecz biorąc horoskop uwypukla to co charakterystyczne, opiera się na tym, że różni ludzie inaczej wyrażają wspólne wszystkim sfery – takie jak charakter, emocje, komunikowanie się, uczucia, działanie.

Są też jednak sfery ogólniejsze, które nie stanowią o wyróżniku indywidualności, potrzebują kontekstu społecznego, spojrzenia przez szerszy pryzmat by dostrzec ich zróżnicowanie. Wyróżniają się one na tle kulturowym, w szerszym gronie ludzi, w społeczności, narodzie. Inaczej mówiąc, jest coś takiego jak energia grupy. Różny jest charakter poszczególnych ulic, miast, regionów – są przecież obszary przemysłowe, uzdrowiskowe, turystyczne, kulturowe, rolnicze etc. Tak jak targi skupiają sprzedawców, a plaża punkty usługowe, gastronomiczne i powoduje to inny klimat tych miejsc, skupia określonych ludzi. W mniejszej skali dotyczy to też klas w szkole, podwórek na jednym osiedlu. Ponadto każde pokolenie ma swoje wyróżniki – ubiór, muzykę, gwarę. Moda jest też przykładem cechy społecznej, nie przeszkadza jej przecież to, że nie wszyscy będą w zgodzie z aktualnymi trendami. ” CZYTAJ DALEJ

Kto urodził się 31 stycznia

Wszystkiego najlepszego dla Wodników, które mają dziś urodziny.

Sławne osoby urodzone 31.01: cesarzowa rzymska Antonia Młodsza (36 p.n.e.), król Portugalii Henryk I Kardynał (1512), japoński szogun Tokugawa Ieyasu (1543), austriacki kompozytor Franz Schubert (1797), rosyjski filozof Lew Szestow (1866), polski poeta Stanisław Młodożeniec (1895), gruziński reżyser filmowy Tengiz Abuładze (1924), amerykański kompozytor Philip Glass (1937), królowa Holandii Beatrycze (1938), brytyjski reżyser filmowy Derek Jarman (1942), polski aktor Jacek Chmielnik (1953), amerykański piosenkarz Justin Timberlake (1981).

Autor: Jan Starża Dzierżbicki

Opis pochodzi z reprintu książki Jana Starży – Dzierżbickiego Pod jaką gwiazdą urodziłeś się – horoskopy na każdy dzień roku, Warszawa 1938 r.

Kto urodził się dnia 31 stycznia

Mimo swą oryginalność wykazuje dużo taktu i łatwo dostosowuje się do innych.

Jest ostrożny, cierpliwy, wytrwały, nieco próżny i zbyt ostentacyjny – lecz na ogół sympatyczny. Cechuje go oryginalność, nierzadko uzdolnienia artystyczne oraz wielkie umiłowanie ludzkości i jej ideałów.

Ma dużo taktu i wielka łatwość dostosowywania się, dzięki czemu może obracać się we wszelkich sferach towarzyskich. Nastroje pesymistyczne i smutne szybko się zmieniają u niego na stany pełne radości, ufności i wiary.

Więcej posiada siły i energii aniżeli umiejętności opanowywania jej i kierowania na tory odpowiednie; sprowadza to w skutkach niebezpieczne sytuacje życiowe. Rzecz dziwna – sam on nie jest w stanie się w nich zorientować – chociaż jasne są dla wszystkich.

Wrogowie jego są złośliwi i gwałtowni, a przyjaciele – wielce pomocni, okazują mu swe poparcie zarówno radą jak i majątkiem. Osoby wybitne i wysoko postawione obdarzą go swym zaufaniem.

Jest to człowiek energiczny lecz pozbawiony zdolności przewidywania. Jego stanowisko życiowe podlega rozmaitym alternatywom – wyniesieniom i upadkom. Dzięki jednak własnej energii lub nieoczekiwanej pomocy – da sobie zawsze radę i odzyska utracona pozycję.

Czego się strzec winien. Aby nie być chaotyczny i niezrozumiały dla innych.

Jego największa wadą jest brak skoordynowania pomiędzy życiem praktycznym a poglądami idealnymi. Cóż z tego, że jego światopogląd jest szeroki – skoro na niższych stadiach swego rozwoju nie potrafi się zorientować w najprostszych sytuacjach życiowych, okazując zadziwiająca krótkowzroczność.

Zabiera się do roboty z całą sumiennością, okazując dużo dobrych chęci, lecz nie może sobie dać rady ze szczegółami. Odczuwa też wielką trudność w zdecydowaniu, kiedy i jak ma rozpocząć swą pracę.

To też dzięki swej chwiejności i niezdecydowaniu jakie okazuje nawet w najdrobniejszych rzeczach – opuszcza niewykorzystane najlepsze okazje życiowe.  Uwagi te – rzecz prosta – odnoszą się przede wszystkim do jednostek nierozwiniętych.

Wielki powrót Violetty Villas?

W horoskopie Violetty Villas, jak na wielką gwiazdę estrady, silną pozycję zajmuje planeta Neptun – jest w kwadraturze do Słońca! Kwadratura Neptuna to niezwykle trudny aspekt, o dwóch obliczach. Jedno z nich wskazuje na wielkie uzdolnienia artystyczne, bogate życie duchowe i religijne, a nawet pragnienie zostania świętą (to ponoć największe marzenie artystki).

Violetta Villas na konferencji prasowej

Violetta Villas podczas konferencji prasowej w Toruniu, w klubie „Moskwa”. 29.10.2008r. autor zdjęcia Kuba ns1, zdjęcie z zasobów Wikimedia Commons

Jednak drugie oblicze Neptuna jest mroczne i grozi całkowitym zagubieniem w realnym życiu. Zapowiada wieczne kłopoty z wybraniem właściwego kierunku w karierze oraz skłonności do ufania niewłaściwym osobom, co od lat wydaje się prawdziwą klątwą w życiu Violetty. Media obiegają wiadomości o tym, że Violetta jest wykorzystywana przez gosposię i managera, a ostatnio także o tym, jakoby gwiazda nadużywała alkoholu.

Rysunek horoskopu Violetty Villas

Horoskop Violetty Villas

W dorobku artystki mamy tylko cztery studyjne płyty (pozostałe to kompilacje, koncerty i kolędy) i choć prawie każda z piosenek stawała się przebojem, jest to mało jak na jej możliwości. Czy w 2008 roku, na swoje 70-te urodziny, uda się jej zaskoczyć nas nową płytą? Planety i tym razem jej nie pomagają. Saturn i Uran tworzą kwadraturę do Słońca w jej horoskopie, co wskazuje na brak wyczucia aktualnych muzycznych gustów. Uran dodaje jej wiary, że wszystko wciąż jest możliwe, ale Saturn zapowiada na opóźnienia i kłopoty w nagraniu nowego materiału. CZYTAJ DALEJ

Kto urodził się 30 stycznia

Wszystkiego najlepszego dla Wodników, które mają dziś urodziny.

Sławne osoby urodzone 30.01: cesarzowa rzymska Liwia Druzylla (58 p.n.e.), cesarz rzymski Didiusz Julianus (133), książę Siedmiogrodu Jerzy II Rakoczy (1621), włoski malarz Bernardo Bellotto (1721), polski malarz Aleksander Gierymski (1850), prezydent USA Franklin Delano Roosevelt (1882), car Bułgarii Borys III (1894), premier Szwecji Olof Palme (1927), amerykański aktor Gene Hackman (1930), angielska aktorka Vanessa Redgrave (1937), polska aktorka Małgorzata Braunek (1947), angielski perkusista i wokalista Phil Collins (1951), polska dziennikarka Alicja Resich-Modlińska (1953), król Jordanii Abdullah II (1962), książę Asturii Filip Burbon (1968), walijski aktor Christian Bale (1974).

Kto urodził się dnia 30 stycznia

Subtelny; intuicyjny – wyróżnia się swym wrodzonym poczuciem humoru.

Interesuje się techniką współczesną, najnowszymi wynalazkami, lotnictwem, radiem i kinem. Studiuje też duszę ludzką, pragnąc poznać i określić rozmaitość charakterów ludzkich. Lubi obserwować życie przyrody – zwierząt i roślin podobnie jak i ludzi.

Z przyjemnością spogląda w przeszłość, wykazując nieraz zamiłowania archeologiczne. Z chęcią dopomaga potrzebującym, a przyczynia się też chętnie do rozwoju młodzieży.

W miłości okazuje skłonność do nadmiernego teoretyzowania, stąd też jego uczucia są nierzadko czysto platoniczne. Łatwo go zrazić. Nieraz w sytuacjach najbardziej skomplikowanych zachowuje się biernie i wyczekująco.

Znając doskonale ludzi – chwyta odrazu ich śmieszne strony i słabostki i bardzo zręcznie potrafi się z nich wyśmiewać. Aczkolwiek czyni to właściwie bez żadnej złośliwości – mimo to jednak mogą z tego powodu powstawać nieporozumienia.

Pełen jest oryginalnych pomysłów i niezwykłych idei. Okazuje zdolności organizacyjne – czy do dobrego czy też do złego. Przejawia też skłonności reformatorskie.

Wadą jego jest, iż zbyt łatwo traci głowę, a nie potrafi przy tym połączyć w jedna całość swych myśli i czynów. Może się tak zdarzyć iż w życiu osiągnie wyniesienie dzięki swym wrogom, którzy – niechcący – przyczynią się pośrednio do jego kariery.

Jak wychować dziecko w dniu tym urodzone. Trzeba je uczyć punktualności i konieczności dotrzymywania raz uczynionych obietnic. Dusza jego jest bardzo subtelna - potrafi być ujmującym i podobać się. Gdy jednak traktuje się takie dziecko nieżyczliwie i sprzeciwia się mu – może stać się niespokojne, nadmiernie krytyczne, drażliwe. Na szlachetność i szczerość odpowiada szlachetnością i szczerością, okazując dużo prawości i wierności dla swych ideałów. Otoczenie takiego dziecka łatwo uzyskuje na nie wpływ dominujący.

Trudne życie nowozelandzkich numerologów

Podczas wyboru imienia dla dziecka kierujemy się naszymi gustami lub tradycją rodzinną. Niektórzy także biorą pod uwagę wskazówki numerologa, który uzgadnia liczbę imienia z nazwiskiem dziecka i jego liczbą życia. Czasami jednak i najlepszy numerolog po prostu załamuje ręce nad pomysłami rodziców. W Nowej Zelandii numerolodzy stają przed coraz trudniejszymi zadaniami!

Prawo tego kraju pozwala rodzinom nadać dziecku dowolne imię, jeśli tylko nie jest ono obraźliwe. Wśród nowozelandzkich imion pojawiły się w ostatnich latach takie dziwolągi, jak: „Bus stop” (Przystanek Autobusowy), „Violence” (Przemoc), „Fish and Chips” (Ryba i Frytki – tym imieniem nazwano bliźnięta!), „Keenan Got Lucky” (Keenan Miał Farta), Sex Fruit (Owoc Seksu).

Imię niesie ze sobą nie tylko numerologiczną wibrację, ale ma także magiczne znaczenie, którego nie wolno bagatelizować i które może określić los dziecka. Zazwyczaj przestrzegają przed tym rodziców numerologowie i co bardziej wrażliwe osoby. Tym problemem zainteresowali się nowozelandzcy urzędnicy. Sprawą dziwacznych imion zajmują się sądy, które wydają orzeczenia o zmianie imion. Niedawno sąd uratował przed dalszym ośmieszaniem dziewczynkę, którą rodzice nazwali „Talula Does The Hula From Hawaii”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Talula kręci hula hop z Hawajów”.

Kto urodził się 29 stycznia

Wszystkiego najlepszego dla Wodników, które mają dziś urodziny!

Sławne osoby urodzone 29.01: książę Oranii Fryderyk Henryk Orański (1584), polski komediopisarz Franciszek Bohomolec (1720), król Danii i Norwegii Chrystian VII Oldenburg (1749), prezydent USA William McKinley (1843), rosyjski pisarz Antoni Czechow (1860), francuski pisarz Romain Rolland (1866), polski malarz Tadeusz Makowski (1882), amerykańska prezenterka telewizyjna Oprah Winfrey (1954), polski reżyser filmowy Jan Jakub Kolski (1956), polska pisarka Olga Tokarczuk (1962).

Autor: Jan Starża Dzierżbicki

Opis pochodzi z reprintu książki Jana Starży – Dzierżbickiego Pod jaką gwiazdą urodziłeś się – horoskopy na każdy dzień roku, Warszawa 1938 r.

Kto urodził się dnia 29 stycznia

Jest zwolennikiem ideałów i stara się wpływać dodatnio na swe otoczenie.

Silny, władczy - posiada znaczne zdolności wykonawcze i potrafi sobie torować drogę po przez wszelkie przeciwieństwa i przeszkody.

Jest to człowiek nieustraszony o szerokich poglądach i wszechstronnych zainteresowaniach.

W życiu codziennym jest dość spokojny i łagodny – zwłaszcza w stosunku do najbliższych sobie osób. W walce życiowej jest jednak czujny i bystry: nieustannie posuwa się naprzód.

Ma zazwyczaj wysokie ideały, które skutecznie propaguje w życiu i w obronie których potrafi walczyć bohatersko. Nie zawsze jest logiczny – i nie chce poddawać się kierownictwu innych ludzi.

Jego świetna intuicja pozwala mu doskonale orientować się we wszystkim co się dzieje dookoła. Gdy tylko osiągnie odpowiedni rozwój duchowy – wówczas przenika tajemnice przyrody, czerpie z najgłębszych natchnień twórczych świata i nie daje się wprowadzić w błąd omamieniom zmysłów.

Wytrwały, gruntowny – ma wielu przyjaciół, którzy wywierają na niego wpływ dodatni, a nawet mogą się przyczynić do jego rozwoju duchowego.

Poglądów swych i zapatrywań nie chowa wyłącznie dla siebie lecz stara się je propagować i rozpowszechniać na wsze strony. Dąży bowiem zawsze do tego, aby otoczenie odpowiadało jego ideałom. Lecz umysł jego jest zbyt energiczny i nadmiernie krytyczny – co budzi niechęć i antagonizm innych ludzi.

Działanie jego odznacza się w życiu wielką szybkością akcji i prostolinijnością wykonania. Jego organizm może ucierpieć dzięki gorszemu krążeniu krwi – a mogą mu się również dać we znaki niedomagania nerwowe, które zwłaszcza łatwo występują u kobiet urodzonych dnia tego.

W miłości jest dość szczęśliwy. Po małżeństwie najczęściej następuje poprawa sytuacji życiowej. Małżeństwo , zazwyczaj harmonijne. Dzieci niewiele lub wcale.

Czego się strzec winien. Grożą mu przykrości przez kobiety. Jego przedsiębiorczość zostaje często skierowana na tory fałszywe.

Maraton z astrologią 21.03.2009 W-wa

I Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego – 21.03.2009

Zapraszamy wszystkich miłośników astrologii na I Konferencję Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego. Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie astrologiczne po 1989 roku Polsce! Nie przegapcie takiej okazji i przyjedźcie 21.03.2009 roku do Warszawy, aby spotkać się z członkami PSA, wysłuchać ciekawych wykładów plejady polskich astrologów i wziąć udział w warsztacie interpretacji horoskopu.

Konferencja obędzie się w sobotę 21.03.2009 r. w sali wykładowej Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN Ochota przy ul. Pawińskiego 5a, 02-106 Warszawa (na wysokości ul. Archiwalnej).

Dojazd z Centrum Warszawy zajmuje około 20 min.
Tramwaje: 1, 7, 9, 15, 25, 35 (przystanki: Bitwy Warszawskiej lub Banacha).
Autobusy: 512, 175, 188.

Konferencja rozpocznie się o 9.00 i potrwa do 20.30 z przerwą na obiad.
Szczegółowy plan wystąpień podamy wkrótce na www.polskaastrologia.pl

Na konferencji wystąpią:

Leon Zawadzki i Maria Pieniążek
Co zobaczyli astrologowie na Ziemi Świętej – od Abrahama do Hi Tech-u (archiwalia i przyszłość konfliktów)

Jarosław Gronert
Śmierć dinozaurom czyli siedmiokrotne kwadratury Urana w Baranie do Plutona w Koziorożcu na początku XXI wieku

Piotr Piotrowski
Podstawy astrologii horalnej

Wojciech Jóźwiak
Kilka problemów astrologii, które potrzebują eksperymentów

Włodzimierz Zylbertal
Słońce, Księżyc i Saturn jako planety inicjacji

Wojciech Suchomski
Jak zarabiać na giełdzie za pomocą astrologii finansowej

Piotr Gibaszewski
O przepowiadaniu przyszłości w astrologii

Józefina Jagodzińska
Planety transplutoniczne

Dorota Rzepecka
Astrologia porównawcza w ujęciu kobiecym

Miłosława Krogulska
Jak sobie radzić z trudnymi tranzytami planet

Izabela Podlaska
Seks w horoskopie

Patronaci medialni konferencji: miesięcznik Nieznany Świat, tygodnik Gwiazdy Mówią, Astroportal.pl

Konferencja jest bezpłatna dla członków Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego. Wstęp dla osób spoza Stowarzyszenia 10 zł.
Więcej informacji na www.polskaastrologia.pl albo bezpośrednio u Izabeli Podlaskiej tel. 0-600-218-488 lub Miłki Krogulskiej 0-600-218-588.

Pozdrawiam serdecznie

Iza Podlaska
PSA

Zapach miłości

Aby uniknąć zimowej chandry, kupuj mandarynki! Księżniczki wśród cytrusów mają mnóstwo witaminy C, a także kwasu foliowego, potasu, magnezu, żelaza i cynku.

Na Wschodzie mandarynka to owoc zakochanych. Jej drobne, pięciopłatkowe kwiatki, są symbolem czystych uczuć, a owoce idealnym prezentem dla ukochanej. Postaw misę z mandarynkami w sypialni lub w kąciku związków (prawy najdalszy róg mieszkania patrząc od drzwi wejściowych do twojego mieszkania), a szybko zobaczysz, jak atmosfera w związku staje się gorętsza. „Będę kusić twój wzrok, byś ze skórki obrał mnie” – śpiewała o mandarynkach Edyta Bartosiewicz.

Olejek mandarynkowy to idealny zapach do sypialni. Pomaga pozbyć się stresów, koi nerwy, leczy migreny i przeciwdziała bezsenności. Kosmetyki z mandarynkowym ekstraktem także sprzyjają miłości – usuwają rozstępy i dodają skórze jędrności.