Charaktery horoskopów

W styczniowym numerze magazynu psychologicznego „Charaktery” znalazł się spory tekst na temat horoskopów i różnego rodzaju przepowiedni. Najciekawszy fragment cytuję:

„Z badań Centrum Badania Opinii Społecznej, przeprowadzonych w czerwcu 2006 roku, wynika, że obecnie co trzeci dorosły Polak (30 proc.) uważa, że duże znaczenie dla rozwoju charakteru człowieka ma to, pod jakim znakiem zodiaku się urodził. Co czwarty (26 proc.) jest zdania, że istnieją przedmioty, talizmany, które przynoszą szczęście. Niewiele mniejszą grupę badanych (24 proc.) stanowią ci, według których są takie daty i dni tygodnia, które przynoszą pecha.

Zaś do czytania horoskopów przyznaje się ponad połowa Polaków (58 proc.), z czego większość (45 proc.) czyni to czasami, co jedenasty (9 proc.) często, a czterech Polaków na stu (4 proc.) – przy każdej możliwej okazji. (…)”

więcej na stronie:
http://kiosk.onet.pl/charaktery/1384278,1251,1,artykul.html

Całość niestety mocno rozczarowująca – zbiór oczywistości i psuedopsychologii na poziomie licealisty. Autor wiele się nie wysilił i w zasadzie nie wiem, co chciał udowodnić. Może nic, ale analiza zjawiska to też nie jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>