Artykuł o taliach z wampirami z najnowszego numeru kwartalnika „Tarocista”

Autorka: Izabela Podlaska

Talie o wampirach

Nieśmiertelne istoty, które (wiecznie głodne) z melancholią spoglądają na świat i ludzi, są świetnymi bohaterami nie tylko książek, filmów i pokazów mody. Są również wdzięcznym tematem dla twórców tarota. Mimo że moda na wampiry trwa na świecie od kilku lat, talie o wampirach powstają regularnie od dawna i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Prezentujemy najpopularniejsze z nich. (…)

Demoniczne istoty

Istoty, które zamieszkały na kartach Tarota Wampirów (The Vampire Tarot) Nathalie Hertz, który ukazał się w Wydawnictwie U.S. Games, są trudne do zaklasyfikowania. Mają ostre rysy, gniewne twarze, ich usta ociekają krwią, a oczy patrzą zadziornie. Ten tarot jest zdecydowanie dla kolekcjonerów i miłośników mrocznych, wampirzych klimatów. Pomysł na całą talię opiera się na wierzeniach, że wampiry to silne, niezależne stworzenia, stojące ponad ludźmi i wykazujące swojego rodzaju bohaterstwo. Widać to szczególnie w Wielkich Arkanach, na których każdy bohater karty jest herosem, który toczy walkę na śmierć i życie. Przez większość kart przewija się motyw nietoperzy, zwierząt ściśle wpisanych w symbolikę świata nocy i wampirów. Rysunki są w stylu surrealistycznym, bardzo kolorowe i mocno krwiste.

Cała talia jest podróżą po świecie silnych wampirycznych osobowości (np. Mag ma indiańskie piórka na głowie, Eremita przypomina słynnego wampira Nosferatu). Większość kart z poszczególnych dworów przedstawiona jest schematycznie, tylko Dwór Denarów zawiera szczegółowe scenki rodzajowe na każdej karcie. (…)

Strach ma wielkie oczy

Groteskowe postaci, topielce, duchy i typy spod ciemnej gwiazdy zaludniły świat Gotyckiego Tarota Wiktoriańskiego (The Bohemian Gothic Tarot) Karen Mahony i Alexa Ukolova z Wydawnictwa Magic Realist Press.

Jestem fanką wszystkich ich tarotowych projektów, ten jednak jest rzeczywiście wyjątkowy. Nie jest to kolejna talia o demonicznych istotach. Pokazuje ukryte i ciemne strony życia i ludzkiej psychiki. Nieraz boimy się prawdy, która kryje się w koszmarnych snach, nadnaturalnych zjawiskach czy dziwnych ludziach, których spotykamy na naszej drodze.

W Gotyckim Tarocie Wiktoriańskim mało jest krwi i łypiących spod oka potworów. Scenki na kartach raczej sugerują grozę, której musimy się domyślić. Poczujemy ją, kiedy zaczniemy wpatrywać się w obrazek. W tle każdej karty jest noc, bohaterowie na kartach oświetleni są albo świecami, albo zwodniczym blaskiem Księżyca. Postaci pojawiają się w dziwnych, przerażających miejscach, niepokojących pokojach, ciemnych zaułkach i korytarzach, a nawet na cmentarzach. Tam pokazują swoje drugie, ciemne oblicze. Autorom udało się przedstawić nastrój grozy, niepokoju i strachu, który czai się w każdym z nas. Do talii dołączona jest książka w języku angielskim, w której objaśniona jest symbolika i znaczenia kart. Podane są również rozkłady wymyślone przez Karen Mahony specjalnie do tej talii. Poniżej podaję jeden z nich, moim zdaniem bardzo ciekawy.

Rozkład Wampir

Celem rozkładu jest analiza, kto lub co wysysa z nas energię i co blokuje nasze plany i pogarsza samopoczucie. Nie jest to oczywiście rozkład na szukanie prawdziwego wampira w naszym otoczeniu. Kiedy czujesz, że jakieś wydarzenie, osoba lub wizyta nie nastawiła cię dobrze do świata, pogorszył się twój nastrój lub nie czujesz się ogólnie dobrze i nie wiesz dlaczego, użyj tego rozkładu.

Znaczenie kart w rozkładzie:

  • 1 – kto lub co wysysa moją energię?
  • 2 – jaka jest tego przyczyna?
  • 3 – jak to na mnie wpłynie?
  • 4 – jak mam tego uniknąć?
  • 5 – co mam robić, a czego nie?

Przeczytaj cały artykuł wraz z interpretacją tego rozkładu na www.tarocista.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>