Karty bramy cz. 1

Autorka: Izabela Podlaska

Artykuł opublikowany w numerze 1(3)2010 kwartalnika „Tarocista”

Tarociści dzielą karty tarota na różne grupy. Uważają, że niektóre karty są ważniejsze, mocniejsze i bardziej znaczące od innych. Jednym z takich wyróżników są karty bramy, często opisywane w polskiej literaturze tarotowej.

Tarot jako klucz

Kiedy rozkładamy karty, przenosimy się do innej rzeczywistości, w której wszystko staje się możliwe, a my możemy poznać naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Nie wiemy, kto dokładnie stworzył tarota, ale wiemy na pewno, że nie służy on, w przeciwieństwie do zwykłych kart, do zabawy czy rozrywki. Używając tarota wkraczamy na drogę wyższego poznania, która może nas doprowadzić do oświecenia – kiedy zrozumiemy wreszcie, kim jesteśmy i co mamy w życiu do zrobienia. Karty tarota są jednym z kluczy, które otwierają nam drzwi do innej rzeczywistości i wyższego poznania. Bez klucza nie ma bramy. Artur Edward Waite, znany okultysta, swoją słynną publikację o tarocie zatytułował „Obrazkowy klucz do tarota”, potwierdzając wyjątkowe znaczenie tych magicznych kart dla każdego, kto zajmuje się magią, ezoteryką i duchowością.

Tarot jest więc kluczem do bramy, za którą odkryjemy swoje prawdziwe ja i poznamy wiedzę dostępną tylko nielicznym. Ale żeby to zrobić, musimy najpierw tę bramę znaleźć, a potem odkryć sposób, jak przez nią przejść lub otworzyć jej podwoje. Nie każdy zna magiczne słowo, które otworzy bramę skarbca. Zaklęcie „Sezamie, otwórz się!” nie zawsze zadziała, trudno jest wejść do jaskini pełnej skarbów. Bogactwa, do których prowadzi nas tarot, są natury duchowej. Musimy prawidłowo odczytać symbole i znaki na kartach, żeby przyjąć i zrozumieć naukę, jaką daje nam tarot.

Brama jest symbolicznym przejściem ze stanu nieświadomości (stoimy przed nią i nie wiemy, jaki świat kryje się po drugiej stronie) do stanu poznania i wyższej świadomości. W wielu kulturach i tradycjach ezoterycznych rytuał przejścia jest jednym z najważniejszych w życiu każdego człowieka czy adepta. To inicjacja, która czyni z nas osoby dorosłe i posiadające tajemną wiedzę. Kiedy przejdziemy przez bramę, jednocześnie otwieramy swój umysł, poznajemy to, co dostępne tylko nielicznym i wybranym, stajemy się wrażliwsi na to, co nas otacza i otwieramy się na innych.

Nie dziwi więc, że tarot jest traktowany jako brama do poznania wyższego, duchowego świata. Dlaczego jednak niektórzy tarociści uważają, że pewne karty mają o wiele mocniejsze znaczenie i nazwali je kartami bramami?

 

Małe bramy

Małe arkana opisują codzienne sytuacje i zwykłe ludzkie problemy. Jednak kiedy przyjrzymy się im dokładnie, niektóre z nich mają o wiele silniejsze oddziaływanie i głębszy przekaz. Są ważną wiadomością, jaka napotykamy w wędrówce po małych arkanach. Są to: 3 Buław, 5 Kielichów, 8 Kielichów, 6 Mieczy, 8 Mieczy, As Denarów, 9 Denarów i 10 Denarów. Jan Suliga tak je opisuje:

Karty Bramy uosabiają przejście, życiowy próg, nieuchronne rozstrzygniecie (w położeniu odwróconym – niemożność rozstrzygnięcia). Znamionują jakąś ważną, istotną dla osoby której wróżymy, sytuację. Są repliką Kart Transformacji Wielkich Wtajemniczeń.”

(Tarot Magów, Wydawnictwo G..D. 1992, s. 232)

Czym one wyróżniają się spośród innych małych arkanów? Na pewno są to karty, na których dostrzeżemy mosty i bramy, których symbolika jest przecież kluczowa dla tarota jako takiego. Na 3 Buław mężczyzna stoi między dwiema wbitymi w ziemię buławami, trzecią się podpiera. Na 5 Kielichów postać stoi między dwoma rzędami kielichów: te po lewej stronie są przewrócone, a ich zwartość rozlała się, te po prawej wciąż stoją i są pełne. Do tego po prawej w oddali widzimy most na rzece, którym przechodzi się na drugą stronę, gdzie stoi zamek i są drzewa. Na 8 Kielichów bramą jest przejście między dwiema górami. Na 6 Mieczy kobieta, która siedzi na łodzi, jest otoczona przez dwa szpalery mieczy wbitych w dno łodzi. Przeprawa przez rzekę jest tu więc symbolem przejścia przez bramę.

Na 8 Mieczy kobieta stoi pomiędzy dwoma rzędami mieczy wbitych w ziemię. Na Asie Denarów widzimy bramę do ogrodu porośniętą girlandami kwiatów, bluszczu i powojników. Na 9 Denarów kobieta stoi pomiędzy dwoma stosami denarów, które tworzą bramę. Na 10 Denarów widzimy solidną miejską bramę, na tle której siedzi wielopokoleniowa rodzina.

Nie jest to jednak główną cechą kart bram. Łuki i bramy są przecież i na innych kartach: na 4 Buław jest brama z girlandami z czterech buław, na 3 Denarów widzimy łuk w konstrukcji katedry. Według tarocistów, którzy używają kart bram w swojej praktyce, są to karty, które – podobnie jak wielkie arkana – pokazują niecodzienne wydarzenia, których człowiek do tej pory nie przeżył w swoim życiu lub nie dostrzegł ich wagi. Są też ostrzeżeniem, że trzeba potraktować sytuację poważnie, bo żal do kogoś (5 Kielichów), sytuacja pozornie bez wyjścia (8 Mieczy), czy też luksusowe warunki życia (9 denarów) mogą być impulsem do poważnego działania, do całkowitej zmiany naszego życia.

Karty bramy są więc nauką, jaką spotykamy w codziennych życiowych sprawach. Czasami zwykła sytuacja urasta do takiego problemu lub tworzy taki splot okoliczności, że nagle widzimy świat z zupełnie innej perspektywy i sami stajemy się zupełnie kimś innym. Karty bramy łatwo przeoczyć i zbagatelizować. Jak pokazuje praktyka, taka nieostrożność może doprowadzić do dużej straty lub przegapienia ważnych życiowych okazji. 10 Denarów, która oznacza stabilizację życiową, zyski i stworzenie stabilnej rodziny, w rozkładzie dla młodego mężczyzny, który się jeszcze nie wyszalał i nie ustatkował, może wskazywać, że niedługo stanie (lub właśnie się to dzieje) przed koniecznością takiego kroku.
CZYTAJ DALSZĄ CZĘŚĆ ARTYKUŁU NA STRONIE WWW.TAROCISTA.COM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>