Całkowite zaćmienie Słońca 1.08.2008 r.

Upalne lato w pełni, a przed nami dwa ważne wydarzenia: zaćmienie Słońca 1.08.2008 i zaćmienie Księżyca 16.08.2008. Na świecie wszyscy szykują się do kontrowersyjnej Olimpiady w Pekinie, która rozpocznie się 8.08.2008 roku o godz. 8 wieczorem – a właśnie obszar Chin jest pod silnym wpływem zaćmienia.

zacmienieSlonca20080801_zdjecie

Zaćmienie Słońca 1999 r., autor Luc Viatour, zdjęcie z zasobów Wikimedia Commons

Sierpień jest więc bardzo ważnym momentem w roku (tak samo jak luty, w którym też były dwa zaćmienia), kiedy wszystkie nasze plany, pragnienia i działania mogą zmienić się o sto osiemdziesiąt stopni. Decyzje podjęte podczas zaćmienia i wydarzenia, jakie nas spotykają w tygodniu zaćmienia, są znaczące nie tylko dla roku, który się właśnie rozpoczął, ale często i dla całego naszego życia. Szczególnie silnie będzie zaćmienie działać na wszystkie Lwy, które urodziły się w pierwszym dekanacie znaku (od 22.07 do 2.08) oraz dla tych osób, które mają w tym dekanacie jakieś planety w swoim horoskopie urodzeniowym.

Przebieg zaćmienia

Całkowite zaćmienie będzie widoczne w Azji, szczególnie na terenie Syberii, Mongolii i Chin. Droga cienia Księżyca zaczyna się w Kanadzie, przechodzi przez północną Grenlandię, Arktykę, środkową Rosję, Mongolię i Chiny. Częściowo zaćmienie będzie widoczne we wschodnio – północnej części Ameryki Północnej i prawie w całej Europie i Azji.

Zaćmienie rozpocznie się o godz. 8:04 UT (10:04 czasu polskiego), wejdzie w główną fazę o godz. 9:21 UT (11:21 czasu polskiego), a maksymalne zaćmienie dokona się o godz. 10:21 UT (12:21 czasu polskiego). Koniec głównej fazy zaćmienia będzie o 11:21 (13:21 czasu polskiego), a o 12:38 (14:38 czasu polskiego) nastąpi koniec zaćmienia.

zacmienieSlonca20080801_wykres

Obszar objęty zaćmieniem – rysunek ze strony NASA

Zaćmienie należy do sarosu numer 126, serii zaćmień, która rozpoczęła się 10 marca 1179 roku, a zakończy się 3 maja 2459 roku. Do końca tego sarosu będą w tym cyklu tylko dwa całkowite zaćmienia Słońca.

Wpływ zaćmienia

Według Ramseya i Sephariala zaćmienie Słońca, które wypada w pierwszym dekanacie Lwa (jak to teraz), zwiastuje „śmierć słynnego księcia i klęski upraw”. Zaćmienie w znaku krzyża stałego, do którego należy znak Lwa, przynosi często trzęsienia ziemi, katastrofy naturalne, ruchy sejsmiczne ziemi, zniszczenie zbiorów.

zacmienieSlonca20080801

Całkowite zaćmienie Słońca 1.08.2008 r. godz. 12.21, Warszawa

Horoskop zaćmienia ma silnie obsadzone znaki żywiołu ognia (Lew i Strzelec) i ziemi (Panna i Koziorożec), a bardzo słabo zaznaczone są dwa pozostałe żywioły przez obsadzenie dwiema planetami pokoleniowymi – w Wodniku, znaku powietrznym, przebywa Neptun, a w Rybach, znaku wodnym, przebywa Uran. Wskazuje to na bardzo dynamiczny i silny wpływ zaćmienia na losy świata i pojedynczych ludzi. Zmiany, jakie nastąpią w sierpniu w polityce światowej i w naszym prywatnym życiu, zmienią trwale (Lew – znak stały) nasze plany i działania. Ogień i ziemia jako żywioły nie współpracują ze sobą. Energia zaćmienia, napędzana przez dwa przeciwstawne żywioły (ziemia gasi ogień) sprawi, że nasze działania i decyzje mogą szkodzić nam samym i ludziom wokół nas. Chęć do działania i przewodzenia innym (ogień) nie wystarczy, bo opór materii, czyli okoliczności, praw czy możliwości (chociażby finansowych) może nie być wystarczająca, aby te działania podtrzymywać (żywioł ziemi).

Władcą zaćmienia jest Słońce – władca znaku Lwa oraz Merkury, który jest w trzystopniowej koniunkcji z nowiem. Oprócz tej koniunkcji Słońce i Księżyc nie tworzy żadnych istotnych aspektów do innych planet. Zaćmienie w znaku Lwa będzie miało silny wpływ na przywódców państw, na których terenie będzie widoczne zaćmienie oraz na te państwa, w których horoskopie zaćmienie pełni ważną rolę. Zaćmienie zapowiada kryzys przywództwa, jaki silnie zaznaczy się w polityce zagranicznej wielu państw świata, a szczególnie Izraela, Iraku, Afganistanu, Francji i Rosji. Znak Lwa tradycyjnie związany jest z polityką, sztuką, rozrywką i edukacją – w tych dziedzinach możemy spodziewać się nagłych zwrotów akcji, zakończenia starego i początku czegoś nowego. Igrzyska sportowe w Pekinie, jakie rozpoczną się 8 sierpnia 2008 roku, będą bardzo nastawione na rywalizację na gruncie międzynarodowym – Chiny będą chciały tradycyjnie pokonać Stany Zjednoczone, ale i udowodnić reszcie świata swoją potęgę i polityczną siłę.

Wpływ zaćmienia będziemy odczuwać przez cały sierpień, a kulminacja wydarzeń, jakie się podczas niego rozpoczęły, będzie podczas pełni i zaćmienia Księżyca 16 sierpnia 2008 r. Jego skutki będą trwały jeszcze przez kolejne 6 miesięcy.

Kryzys przywódców

Sierpniowe zaćmienie wypada w ważnych punktach horoskopu wielu przywódców państw. W tym roku dwie polityczne potęgi: Rosja i USA mają zmianę na stanowisku głowy państwa. Rosja już przystosowuje się do nowego zarządzania przez Miedwiediewa, a USA wciąż są w trakcie kampanii prezydenckiej, a wybory odbędą się 4 listopada.

Zaćmienie wypadnie w opozycji do Księżyca Donalda Tuska i jego rządu oraz do Słońca i Neptuna PO (wszystkie w znaku Wodnika). Spadające notowania rządu jeszcze się pogorszą, a niezadowolenie ludzi (Księżyc) i wyborców może doprowadzić do kolejnej fali niezadowolenia i strajków oraz do sparaliżowania działań rządu. W PO pojawią się lub ujawnią w najbliższych miesiącach osoby, które zaczną wyrastać na nowych liderów tej partii.

Nicolas Sarkozy ma zaćmienie w opozycji do swojego Słońca. Zważywszy na to, że Francja przez najbliższe pół roku przewodzi Unii Europejskiej, jest to bardzo ważne wydarzenie. Sarkozy będzie chciał umocnić pozycję Francji i swoją na arenie międzynarodowej, co będzie dla niego trudne do wykonania, ponieważ inicjatywy, z jakimi wystąpi, będą albo zbyt nowoczesne i wybiegające naprzód, nie związane z bieżącymi problemami UE. Bardzo pogorszą się jego notowania w samej Francji, a jego relacje z opozycją będą jeszcze trudniejsze niż dotychczas.

Zaćmienie wypada na Księżycu i Plutonie Gordona Browna, premiera Wielkiej Brytanii. Nie jest to dla niego dobrym omenem, jego notowania praktycznie od momentu objęcia funkcji gwałtownie spadają, zaćmienie na pewno nie polepszy jego wizerunku i nie pomoże mu zdobyć przychylności Brytyjczyków, a wręcz przeciwnie.

Obaj kandydaci na prezydenta USA również mają zaćmienie w newralgicznych punktach swoich horoskopów: Barack Obama w koniunkcji ze Słońcem i Descendentem, a John McCaine w koniunkcji z Marsem i MC. W sierpniu nastąpi więc zwrot kampanii i jej zaostrzenie. Do ataku przejdzie McCaine, który nabierze sił po zakończeniu tranzytu Saturna przez jego Słońce, choć samo zaćmienie nie jest korzystne dla jego sił witalnych. Zaćmienie osłabi siłę i pozycję Baracka Obamy, mogą zostać ujawnione fakty, które ukażą kandydata demokratów w nowym świetle, szczególnie związane z jego otoczeniem i współpracownikami (Słońce w VI domu). Korzystne i rozważne dobranie sojuszników politycznych i kandydatów na przyszłych współpracowników w Białym Domu może jednak teraz wzmocnić jego pozycję, jeśli ogłosi to w tym miesiącu. Im dłużej będzie zwlekał, tym bardziej będzie to działało na jego niekorzyść.

Problemy w komunikacji

Władcą zaćmienia jest Merkury, w najbliższych dniach możemy się więc spodziewać problemów związanych z komunikacją, nawiązywaniem kontaktów, dogadywaniem się z ludźmi, a także z przepływem informacji. Weekend, który następuje po zaćmieniu, nie jest korzystny dla dalekich podróży, pośpiechu i szybkiego prowadzenia samochodu. Należy bardzo uważać na drodze i nie spieszyć się, bo możliwe są kolizje i nieprzewidziane sytuacje. Merkury jako władca zaćmienia wskazuje też na dużą rolę informacji (czy dezinformacji), posłańców, podróży, a także oszustów czy złodziei. Osoby, które pracują w mediach, handlu, szkolnictwie czy środkach transportu odczują duże zmiany.

W horoskopie indywidualnym wpływ zaćmienia jest tym silniejszy, im ściślejszy aspekt tworzy ono do planet lub planety w naszym horoskopie (orba do 3 stopni, a najsilniejsze działanie jest przy orbie jednostopniowej). Oczywiście zawsze jest wpływ na dom, w którym wypada zaćmienie. Bierzemy pod uwagę koniunkcję (najsilniejsza), a potem opozycję i kwadraturę. Trygony i sekstyle są mało odczuwalne, tak samo jak oddziaływanie tylko na dom horoskopu, choć te aspekty nadają pewien kierunek (nie główny) wydarzeniom w najbliższych miesiącach.

23 myśli nt. „Całkowite zaćmienie Słońca 1.08.2008 r.

 1. na nowiu urodzona

  Zapytam o własny przypadek, choć to pewnie nadużycie :-) Jak się teoretycznie może odznaczyć wpływ zaćmienia na osobę z 31 lipca, słońce na 8 stopniu, księżyc na 11 stopniu Lwa, w X domu (wierzchołek domu w Raku)?

 2. Iza Autor wpisu

  Dla takiej osoby ten okres jest bardzo przełomowy dla rozwoju jej osobowości (Słońce) i realizacji celów życiowych. Bardzo rzadko w ciągu życia jednego człowieka wypada mu w horoskopie zaćmienie na jakiejś planecie, a tu podajesz przykład zaćmienia, które wypada na urodzeniowym nowiu w X domu – sprawy prestiżu, statusu społecznego i kariery są teraz bardzo ważne dla tej osoby. Zaćmienie działa tak, że – tak jak trudne tranzyty planet – testuje nasza wolę i wytrzymałość związaną z planetą i domem, w jakim wypada. Takie zaćmienie dla tej osoby może oznaczać zmienę życiowego kierunku, życiowych priorytetów, ale też zmianę pracy, zmiany w życiu uczuciowym, nowy pomysł na siebie.

  Pozdrawiam

 3. ala

  dzien dobry
  a jak zacmmienie wypada w 7 domu w opozycji do saturna w pierwszym to koniec zwiazku

 4. Pingback: Jeszcze o zaćmieniu | Magiczny Blog

 5. Iza Autor wpisu

  Dzieci urodzone w dniu zaćmienia Słońca mają życie w zależności od horoskopu, ale na pewno jedno ich łączy – jakieś nieprzeciętne zdolności, które wyróżniają je na tle innych dzieci, a także pewne podwójne życie – często rozwinięta duchowość czy potrzeba poszukiwań duchowych.

 6. Iza Autor wpisu

  Jeśli zaćmienie wypada w 7 domu w opozycji do Saturna, to może wywołać wydarzenia związane właśnie z tymi dwoma punktami w horoskopie – czyli obowiązkami i zobowiązaniami związanymi z partnerstwem, umowami, innymi ludźmi. Nie interpretowałabym tego jako rozpad, chyba że w związku od jakiegoś czasu źle się dzieje – wtedy zaćmienie może przyspieszyć podjęcie decyzji przez partnerów o rozstaniu.

 7. fiolka

  A ja przeczytałam w jakiejś gazecie, że szczególnie osobom urodzonym w pierwszej dekadzie lwa (ja jestem z 26.07 godz. 16.00) grożą jakieś „katastrofy”
  Nie wiem wierzyć czy nie, ale dziś o mało nie doszło do wypadku samochodowego z moim udziałem i nie z mojej winy.

 8. AC

  No to jeszcze ja zapytam o wpływ zaćmienia dla osoby mającej zaćmienie w X domu w opozycji do Merkurego (11 stopni Wodnika)

  oraz dla osoby mającej zaćmienie też w dziesiątym domu w koniunkcji z Wenus (10 stopni Lwa)

  pozdrawiam

 9. Patryk

  Dziendobry,chcialem sie zapytac jakie konsenkwecje moglyby u mnie wystapic,otoz zacmienie utworzylo koniunkcje 1 stopniowa do mojego Jowisza w 11 domu,ten natomiast jest w sekstylu do mojego MC,i kwintylu do Slonca, czy zacmienie ma zawsze negatywne skutki?
  Dziekuje Podrawiam.

 10. Iza Autor wpisu

  „A ja przeczytałam w jakiejś gazecie, że szczególnie osobom urodzonym w pierwszej dekadzie lwa (ja jestem z 26.07 godz. 16.00) grożą jakieś “katastrofy”
  Nie wiem wierzyć czy nie, ale dziś o mało nie doszło do wypadku samochodowego z moim udziałem i nie z mojej winy.”

  Na zaćmieniu często się takie sprawy zdarzają, na szczęście, nie zawsze ze złym skutkiem :)

 11. Iza Autor wpisu

  Cytuje; „No to jeszcze ja zapytam o wpływ zaćmienia dla osoby mającej zaćmienie w X domu w opozycji do Merkurego (11 stopni Wodnika)

  oraz dla osoby mającej zaćmienie też w dziesiątym domu w koniunkcji z Wenus (10 stopni Lwa)”

  Zaćmienie w opozycji do Merkurego może skutkować zmianą planów zawodowych, podróżniczych, samochodowych, naukowych lub rozwiązaniem jakiejś sprawy, która od dawna męczy nasz umysł. Zaćmienie z X domu może symbolizować sprawy zawodowe lub przełożonych, którzy na taką sytuację wpływają lub ją wywołują.

 12. Iza Autor wpisu

  Cytuję: Dziendobry,chcialem sie zapytac jakie konsenkwecje moglyby u mnie wystapic,otoz zacmienie utworzylo koniunkcje 1 stopniowa do mojego Jowisza w 11 domu,ten natomiast jest w sekstylu do mojego MC,i kwintylu do Slonca, czy zacmienie ma zawsze negatywne skutki?”

  Zaćmienie na Jowiszu to zmiana lub poszerzenie zasobów finansowych lub ich utrata. Moja znajoma pod wpływem takiego układu złożyła wymówienie w pracy, gdzie nie zarabiała tyle, ile chciala i nie pracowało się jej miło.

  Zaćmienie nie zawsze działa negatywnie, ale zawsze towarzyszy mu nerowość, duże emocje i poczucie, że coś nowego się zaczyna, a starego kończy (zaćmienie jest przecież szczególnym rodzajem nowiu Księżyca). Z osobistego doświadczenia mogę poradzić, że warto na takim zaćmieniu się mocno skupić u ukierunkować na konkretny cel – wtedy zaćmienie daje nam bardzo dużą moc sprawczą :)

  Pozdrawiam

 13. Iza Autor wpisu

  Cytuję:
  „Bardzo dobry artykuł! Fachowy i dobrze przygotowany. gratuluję”

  Wojtku, dziękuję i serdecznie Cię pozdrawiam!

 14. Iza Autor wpisu

  Cytuję:
  „Witam,chcialam zapytac o zycie osoby urodzonej 24 stycznia 1984:)dziekuje i pozdrawiam”

  To zbyt obszerny temat jak na skromne rozmiary blogowego komentarza. Na pewno w swoim czasie pojawi się charakterystyka urodznych 24 stycznia napisana przez przedwojennego astrologa Jana Starżę – Dzierżbickiego. Pozdrawiam!

 15. Pingback: Wojna na Kaukazie a zaćmienia Słońca i Księżyca | Magiczny Blog

 16. norjana

  Przeczytałam dziś artykuł o zaćmieniach i właśnie uświadomiłam sobie, że zaćmienie lutowe z 21.02 wypadło dokładnie w moje 30 urodziny (w I d), a zaćmienie z 1.08. dokonało się dokładnie na moim natalnym księżycu (VII d).
  Czego mogę się spodziewać po moich zaćmieniach?

 17. jas

  ….wiem , ze to już musztarda po obiedzie :-)ale moze ktoś tu jeszcze zajrzy 16 sierpnia w dniu zacmienia , jakos tak nie pomyslałam,zeby to sprawdzić i zapytać ! a i dopiero dziś znalazłam „to” miejsce !!! ja własnie urodziłam się 16 sierpnia ………….. i strach pomyslec , rózne dziwne rzeczy się dzieja w moim zyciu ! a Madonna też z 16 sierpnia się rozwodzi ……………..
  czy i mnie grozi takie „sprzątanie” życia ????

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>