O planetach

Zapraszam do przeczytania ciekawego artykułu na temat planet i ich symboliki napisanego przez Krzysztofa Porzeżyńskiego, który został opublikowany na Astroportalu:

„Jak wiadomo, planety oraz Słońce i Księżyc jako symboliczne wyrazy energii w życiu klasyfikowane są jako indywidualne, społeczne i pokoleniowe. Spróbuję streścić znaczenie reprezentowane przez te symbole odnosząc je do sfer naszego życia, a następnie poszukać powiązania tego co indywidualne z tym co społeczne i pokoleniowe.

Podstawową rzeczą w naszej codzienności zdają się być przyjęte cele, projekty, ogólne kierunki, do których zmierzamy. Wszystko co określa nasz środek ciężkości, jest świadomym postępowaniem (tu analogia do symboliki Słońca). W tym zawarty jest nasz stosunek emocjonalny do tego, reakcje na bodźce, które są instynktowne, nastrój, który nam towarzyszy, wszystko to co płynie z podświadomości, sfera, która jest delikatna i zmienna (Księżyc). Istotne jest rozumienie, komunikowanie się oparte na spostrzeżeniach, zdobytych informacjach, ogólnie mówiąc sferze mentalnej (Merkury). W związku z tym, że nawiązujemy relację z otoczeniem – odczuwamy, możemy przeżywać przyciąganie, obojętność lub odpychanie; to sfera uczuć, w której zazwyczaj dążymy do otaczania się tym co w naszym odczuciu miłe, piękne (Wenus). Wreszcie jest sfera aktywności, niezbędna by inicjować, realizować, działać; wprowadzać energię, pobudzać – także nasze ciało, fizyczność (Mars). To energie określane jako indywidualne i w zasadzie zdają się wyczerpywać naszą jednostkową charakterystykę, podejście do rzeczywistości, podstawowy potencjał. W taki sensie, że interpretując horoskop natalny ma sens zwracać uwagę też na znak zodiaku, w których ”zamieszkują” owe planety (w tym Słońce i Księżyc). Ich cykl obiegu jest na tyle szybki, że w jednym roczniku występuje zróżnicowanie. Bo logicznie rzecz biorąc horoskop uwypukla to co charakterystyczne, opiera się na tym, że różni ludzie inaczej wyrażają wspólne wszystkim sfery – takie jak charakter, emocje, komunikowanie się, uczucia, działanie.

Są też jednak sfery ogólniejsze, które nie stanowią o wyróżniku indywidualności, potrzebują kontekstu społecznego, spojrzenia przez szerszy pryzmat by dostrzec ich zróżnicowanie. Wyróżniają się one na tle kulturowym, w szerszym gronie ludzi, w społeczności, narodzie. Inaczej mówiąc, jest coś takiego jak energia grupy. Różny jest charakter poszczególnych ulic, miast, regionów – są przecież obszary przemysłowe, uzdrowiskowe, turystyczne, kulturowe, rolnicze etc. Tak jak targi skupiają sprzedawców, a plaża punkty usługowe, gastronomiczne i powoduje to inny klimat tych miejsc, skupia określonych ludzi. W mniejszej skali dotyczy to też klas w szkole, podwórek na jednym osiedlu. Ponadto każde pokolenie ma swoje wyróżniki – ubiór, muzykę, gwarę. Moda jest też przykładem cechy społecznej, nie przeszkadza jej przecież to, że nie wszyscy będą w zgodzie z aktualnymi trendami. ” CZYTAJ DALEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>