Archiwa kategorii: Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne

Kwartalnik „Trygon” – najnowszy numer 26-29

4 października 2017 roku ukazał się „Trygon” nr 1-4(26-29)/2015, format A5, 146 stron, wydawany przez Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne. W numerze znalazły się między innymi: dwa artykuły Ewy Krajewskiej o Anionim Gaudim i jego horoskopie oraz o horoskopach rodziny Shakiry, dwa artykuły Katarzyny Owczarek na temat psychologii i astrologii, pracę licencjacką Miłosławy Krogulskiej o horoskopie prasowym jako gatunku dziennikarskim (jest to pierwsze profesjonalne opracowanie tego gazetowego i astrologicznego fenomenu z punktu widzenia naukowego), dwa teksty o Jowiszu Doroty Nowackiej oraz relacje z wydarzeń w Stowarzyszeniu.

Jak otrzymać numer?
Jeśli chcesz otrzymywać nasz kwartalnik, wystarczy zapisać się do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego (formularz wysyłamy mailem, wyślij prośbę na: info@polskaastrologia.pl) i wpłacić roczną składkę członkowską 60 zł na konto Stowarzyszenia:

Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne
02-123 Warszawa, ul. Korotyńskiego 26/61
Bank Zachodni WBK S.A.
20 1090 1870 0000 0001 1067 8306

Możliwe jest też otrzymanie pojedynczego, bieżącego numeru za 20 zł (wliczone koszty wysyłki), prosimy o kontakt na maila: info (at) polskaastrologia.pl

Trygon_1-4(26-29)2015

SPIS TREŚCI

2 Od redakcji

ASTROANALIZY
3 Antoni Gaudí – samotny geniusz
EWA KRAJEWSKA
Horoskop wielkiego mistrza jest równie intrygujący co jego dzieła. Antoni Gaudí miał Słońce w Raku, co tłumaczy jego wielkie przywiązanie do tradycji, rodziny i ojczyzny. Ponadto Słońce tworzy wielki trygon w znakach wodnych wraz z Jowiszem w Skorpionie i Neptunem w Rybach. Wskazuje to na wielki talent artystyczny, niewyczerpalne źródło natchnienia, ale również religijność, gdyż zarówno Jowisz jak i Neptun patronują duchowości i religiom. W horoskopie Gaudiego znajdujemy aż dwa latawce.

9 Astrolog czy psycholog?
KATARZYNA OWCZAREK
Psychologowie nie mogą narzekać na brak klientów. Podobnie jak astrologowie. Jednak, ci pierwsi najczęściej z niechęcią patrzą ze swoich gabinetów na praktyki tych drugich, w najlepszym przypadku nie traktując ich poważnie, w najgorszym nazywając szarlatanerią. Czy na pewno słusznie? W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że dany człowiek wybiera wizytę u psychologa bądź astrologa i jaki jest skutek tego wyboru, przeprowadziłam opisane poniżej badania. Postanowiłam sprawdzić, jak astrologowie i psychologowie oddziałują na swoich klientów a także skupić się na charakterystyce ludzi korzystających z ich pomocy.

15 Planety z temperamentem
KATARZYNA OWCZAREK
Podejmując się badań nad osobowością z zastosowaniem astrologii trzeba brać pod uwagę, że nie jest to zadanie proste. Horoskop zawiera bowiem niezwykle dużą liczbę zmiennych, wzajemnie powiązanych i praktycznie nierozdzielnych. Metody statystyczne nie radzą sobie z taką ilością danych, a rozpatrywanie każdej, lub nawet kilku zmiennych osobno, może nie dać jednoznacznych efektów. Niemniej istnieją potwierdzone empirycznie związki cech temperamentu i osobowości z „kosmicznym genotypem” człowieka.

23 Horoskop prasowy
MIŁOSŁAWA KROGULSKA
Horoskopy dla dwunastu znaków zodiaku publikowane są w mediach na całym świecie od lat dwudziestych XX wieku. Wyróżniają się określonymi cechami na tle innych gatunków dziennikarskich. W pracy przedstawiam najważniejsze wydarzenia z historii tego gatunku, opisuję różne rodzaje publikowanych horoskopów i ich miejsce w mediach, a także omawiam utrwalone przez tradycję metody ich pisania. Prezentuję wyniki badań statystycznych dotyczących obecności horoskopów w mediach oraz ich czytelnictwa z ostatnich dwóch dekad.

80 Rodzina Wodników
EWA KRAJEWSKA
Osoby urodzone w znaku Wodnika cenią wolność osobistą, są niezależne, lubią podróżować, poznawać nowych ludzi, zdobywać wiedzę, a nade wszystko rozwijać swoje pasje. A co dzieje się, kiedy zakochają się i zdecydują się założyć rodzinę? Przyjrzyjmy się horoskopom parze Wodników: kolumbijskiej piosenkarki Shakiry i jej życiowego partnera Gerarda Piqué, piłkarza słynnej FC Barcelony.

88 Uran i zamachy w Paryżu 2015
IZABELA PODLASKA-KONKEL
Kiedy planeta społeczna lub pokoleniowa zmienia znak, najbliższe tygodnie po tym wydarzeniu zawsze przynoszą wydarzenia, które są zapowiedzią głównych problemów, z jakimi trzeba się będzie zmierzyć podczas pobytu planety w danym znaku. 23 grudnia 2014 roku Saturn wkroczył do znaku Strzelca, który symbolizuje między innymi naukę wyższą i filozofię życia, organizacje religijne, obce kultury i wydawnictwa. Tuż po pierwszej pełni po ingresie Saturna doszło do dwóch zamachów terrorystycznych w Paryżu. Ich głównym motywem był właśnie fanatyzm, nienawiść wobec obcych oraz atak na wolność słowa. W obu ważnych dla tego wydarzenia horoskopach: ingresu Słońca do Koziorożca oraz pełni na Paryż Saturn był na osiach.

97 Rosja i 19. stopień Wagi
SMILIANA GAVRANCIC, TŁUM. PIOTR ŁASZCZUK
Największy na świecie kraj pod względem powierzchni – Rosja tradycyjnie związany jest ze znakiem Wodnika, w którym Słońce (życie, król) jest na wygnaniu. Jednakże Neptun jest wywyższony w znaku Wodnika, a Rosja ma astrologiczne związki ze znakiem Ryb, ze względu na elementy symboliki tej fazy odnoszące się do Syberii w swojej historii (bezgraniczna przestrzeń, więzienia). Rosja to kraj, w którym głowy (Słońce) spadały bardzo często, dokładnie jak w ostatniej carskiej dynastii Romanowów, więc nie jest zaskoczeniem powiązanie tego faktu z 19º Wagi, gdzie Słońce znajduje się w upadku.

105 Jowisz nie zawsze dobroczynny
DOROTA NOWACKA
Jowisz – planeta beneficzna, zwana też „wielkim szczęściem” – kojarzona jest z fartem życiowym, a przynajmniej z pomyślnym rozwojem wypadków, a nawet z obietnicą lepszej przyszłości. Ukończywszy kurs astrologii i praktykując już „królewską wiedzę”, zazwyczaj uwielbiamy Jupitera, a zwłaszcza jego tranzyty. Jest on mile widzianym gościem w każdym domu horoskopu. Na tym obszarze spodziewamy się tylko samych korzystnych odmian losu oraz tego, że w razie ewentualnych zawirowań życiowych tzw. „łut szczęścia” opowie się po naszej stronie. Niestety natura Jowisza jest nieco bardziej skomplikowana, on zaś bywa bardzo przewrotny – i to w kluczowych, rozstrzygających momentach.

108 Koniunkcja Księżyca z Jowiszem, koniunkcja Księżyca z Saturnem
EWA KRAJEWSKA
Koniunkcję Księżyca z Jowiszem uważa się za niezwykle szczęśliwą, wróżącą właścicielowi horoskopu przyjemne życie, w przeciwieństwie do koniunkcji Księżyca z Saturnem, skazującą człowieka na emocjonalne cierpienie, samotność i odrzucenie. Czy rzeczywiście Jowisz przynosi tylko szczęście, a Saturn tylko nieszczęście? Zarówno Jowisz jak i Saturn mają swoje cienie i blaski, więc warto przyjrzeć się, jak rzutuje to na Księżyc w horoskopie urodzeniowym.

127 Znak Zodiaku
RAFAŁ WĄSOWSKI
Każdy astrolog doskonale zdaje sobie sprawę z tego, czym znaki zodiaku są, czym się charakteryzują i jak je interpretować w relacji do innych elementów horoskopu. Większość zapoznana jest dobrze lub bardzo dobrze z genezą i ewolucją znaków zodiaków od okresu gwiezdnej omenologii babilońskiej do współczesności. Dlatego też kwestia etymologiczna wydawać by się mogła sprawą błahą – wystarczyłoby przecież wziąć do ręki słownik wyrazów obcych, wyszukać hasło „zodiak” i w przeciągu kilkunastu sekund wyjaśnić sprawę. Niestety sytuacja nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać i co poniektóre słowniki mogłyby wprowadzić w błąd zamiast sprawę wyjaśnić.

AKTUALNOŚCI
136 Relacja z III Seminarium Historii Astrologii
IZABELA PODLASKA-KONKEL
III Seminarium Historii Astrologii odbyło się w sobotę 20.02.2016 roku w Warszawie w godzinach 10.00-17.30 i było transmitowane przez Internet. Wysłuchaliśmy wykładów: Tomasza Wińskiego na temat wpływu astrologów na losy II wojny światowej, Rafała Wąsowskiego, który mówił o znaczeniu i pochodzeniu wyrażenia „znak zodiaku”, Izabeli Podlaskiej-Konkel o przepowiedniach politycznych Williama Lilly’ego, Jakuba Kamińskiego na temat roli astrologii w kulturze żydowskiej oraz Miłosławy Krogulskiej na temat słynnego dzieła Vetiusa Valensa Antologie.

138 Co nowego w polskiej astrologii?
Relacja z VIII Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego 2016
MIŁOSŁAWA KROGULSKA
„Fortuna kołem się toczy” – taki temat konferencji dawał szerokie pole do interpretacji i pozwalał pokazać, jak stare techniki astrologiczne łączą się z nowoczesnymi. Dopisali goście zagraniczni, z których najbardziej zaskoczył nas Frank Piechoski z Filadelfii. Ten znany amerykański astrolog zajmuje się astrologią polityczną i podczas swojego wykładu pokazał, jak koniunkcje Jowisza i Saturna pomagały budować potęgę Polski. Przenikliwa analiza Franka pokazuje, że nie jest z nami tak źle, a rok 2020 da nam szansę zabłysnąć na tle innych państw Europy.

141 O VIII Konferencji PSA bez notatek
DOROTA NOWACKA
Podczas trwania konferencji celowo nie robiłam żadnych notatek, ponieważ po jej zakończeniu postanowiłam wykonać pewien eksperyment – mianowicie z każdego wysłuchanego wykładu wynotowałam po jednym stwierdzeniu, które szczególnie mocno utkwiło mi w pamięci. Były to rzeczy subiektywnie uznane przeze mnie za ważne lub nowe albo intrygujące i dające do myślenia bądź też po prostu charakterystyczne dla danego wykładu.

23.09.2016 g. 19.15 „Astrocoaching – astrologia jako narzędzie rozwojowe” – Piotr Gibaszewski

Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne
zaprasza w piątek 23.09.2016 o g. 19.15
na wykład
Piotra Gibaszewskiego
„Astrocoaching – astrologia jako narzędzie rozwojowe”

Piotr Gibaszewski astrolog


Żyjemy w czasach niezwykłego przyspieszenia, ogromnych, szybkich zmian, pod presją konieczności ciągłego uczenia się nowych umiejętności – od wczesnego dzieciństwa, aż do ostatnich chwil naszej egzystencji. Jak możemy zwiększyć swoją efektywność zawodową, jak możemy polepszyć relacje z otoczeniem, jak możemy poprawić jakość swojego życia? Korzystając w licznych narzędzi i technik stworzonych przez trenerów i nauczycieli rozwoju osobistego, oraz mówców motywacyjnych, udowodnimy, że astrologia jest w tej dziedzinie bezkonkurencyjna dysponując najlepszym i najpełniejszym uniwersum wiedzy o naturze człowieka, jego kondycji i zasobach. Dowiesz się, jak można trenować, wspierać rozwój, rozwiązywać konkretne problemy wykorzystując astrologiczne techniki i metody. Na warsztacie będziemy pracować na konkretnych przykładach uczestników.

Piotr Gibaszewski ezoteryką, astrologią i tarotem zajmuje się od dwudziestu jeden lat. Absolwent religioznawstwa na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończył Studium Psychotroniki w Łodzi, doktoryzuje się na AGH. Redaguje portale www.solarius.pl i www.ezoter.pl. Autor prognoz astrologicznych dla Polski i Świata. Prowadzi w Krakowie Poradnię Ezoteryczną. Współpracuje z wieloma stacjami radiowymi i telewizyjnymi, m. in. TOK FM, TVP, TVN. Prowadzi indywidualne konsultacje astrologiczne, kursy astrologii i tarota. Wykłada astrologię w Studium Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu.

Miejsce: Al. Jerozolimskie 81, 02-001 Warszawa, sala 1, XIV piętro, budynek Central Tower (w okolicy Dworca Centralnego)

Warunki uczestnictwa: dla członków PSA: 5 zł, dla osób niezrzeszonych: 15 zł, (osoby niezrzeszone w cenę w wstępu mają wliczone tymczasowe jednodniowe członkostwo Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego), płatne przed wykładem lub przelewem na konto:

Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne
02-123 Warszawa, ul. Korotyńskiego 26/61
Bank Zachodni WBK S.A.
20 1090 1870 0000 0001 1067 8306

!!!Transmisja wykładów przez internet!!!!
Aby uczestniczyć w wykładzie przez internet, trzeba wysłać do nas zgłoszenie na adres: iza.podlaska (małpka) gmail.com i i po otrzymaniu od nas maila z hasłem i loginem zainstalować darmowy program Mumble. Instrukcja instalacji i obsługi Mumble znajdziesz na www.szkolaastrologii.pl/moodle
Przed zajęciami zrób przelew z dopiskiem „nazwa i data wykładu” i wpłacić sumę za wykład na powyższej podane konto.

UWAGA!
Ponieważ wydarzenie jest transmitowane na żywo z wykorzystaniem publicznych sieci, nie jesteśmy w stanie zagwarantować jakości i ciągłości przekazu przez cały czas trwania transmisji. To znaczy, że obraz może być mniej ostry, a w czasie transmisji mogą wystąpić niewielkie zakłócenia. Jakość odbieranej transmisji zależy także od szybkości łącza uczestnika transmisji.

Uczestnicy wykładów internetowych muszą posiadać:
1) komputer z dostępem do internetu oraz słuchawki i mikrofon,
2) zainstalowany darmowy program Mumble,
3) konto e-mail do korespondencji.

Informacje: pod numerami 0-600-218-488/588,
e-mail info (at) polskaastrologia.pl

 

Kwartalnik „Trygon” 24-25 – nowy numer!

19 kwietnia 2016 roku ukazał się „Trygon” nr 3-4(24-25)/2014, format A5, 82 strony, wydawany przez Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne. W numerze znalazły się: artykuł o horoskopie Agatht Christie autorstwa Joanny Malak, obszerna druga część wykładu „Koniunkcja Wenus z Plutonem. Miłość i cierpienie w życiu i twórczości Fridy Kahlo” Ewy Krajewskiej, tekst „Znaczenie Wenus w horoskopie” Elżbiety Kłobus, astrologiczna analiza Ewy Seydlitz almanachów Nostradamusa, artykuł „Astrologia elekcyjna” Izabeli Podlaskiej-Konkel, materiały Miłosławy Krogulskiej o Uranie, Neptunie i Plutonie z darmowego kursu astrologii dla początkujących, i recenzja książki Elżbiety Kłobus „Wenus planeta partnerstwa”.

Jak otrzymać numer?
Jeśli chcesz otrzymywać nasz kwartalnik, wystarczy zapisać się do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego (formularz wysyłamy mailem, wyślij prośbę na: info@polskaastrologia.pl) i wpłacić roczną składkę członkowską 60 zł na konto Stowarzyszenia:

Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne
02-123 Warszawa, ul. Korotyńskiego 26/61
Bank Zachodni WBK S.A.
20 1090 1870 0000 0001 1067 8306

Możliwe jest też otrzymanie pojedynczego, bieżącego numeru za 20 zł (wliczone koszty wysyłki), prosimy o kontakt na maila: info (at) polskaastrologia.pl

trygon_3-4(24-25)2014_okladkawww450

SPIS TREŚCI

2 Od Redakcji

3 Plan wykładów i spotkań IX-XII 2015

5 Sprawozdanie z działalności Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego za rok 2014
Organizacja corocznej konferencji jest obok wydawania „Trygonu” naszym drugim największym przedsięwzięciem. VI Konferencja odbyła się 22-26.05.2014 roku w Warszawie. Temat przewodni konferencji brzmiał „W stronę Słońca – astrologia i osobowość”. Po raz pierwszy można było w uczestniczyć w wykładach i warsztatach przez Internet. Wzięło w niej udział 140 osób wraz z wykładowcami, dziennikarzami i zaproszonymi gośćmi. Podczas Konferencji wysłuchaliśmy 13 wykładowców, mieliśmy okazję uczestniczyć w porannych zajęciach jogi kundalini prowadzonych przez Tomasza Wińskiego oraz wziąć udział w trzech warsztatach: Martina Davisa, Franka Clifforda i Alexandra v. Schlieffena.

12 Koniunkcja Wenus z Plutonem. Miłość i cierpienie w życiu i twórczości Fridy Kahlo cz. II
EWA KRAJEWSKA
Po powrocie do kraju Diego i Frida wprowadzili się do domu w dzielnicy San Angel. Były to dwa domy połączone pomostem. Większy dom, koloru różowego, zajął Diego, a mniejszy, niebieski, Frida. Dzięki temu każde z małżonków miało więcej swobody. Frida zajęła się urządzaniem obu domów. Takie rozwiązanie z pewnością satysfakcjonowało obie strony. W horoskopie wektorowym tej pary Księżyc znajduje się w koniunkcji z Saturnem i w opozycji do Urana, co świadczy o dużej potrzebie niezależności i prywatności każdego z małżonków.

35 Horoskop Agathy Christie
JOANNA MALAK
Agatha Christie zawsze była osobą raczej skrytą, co znakomicie widać w jej horoskopie. Większość planet znajduje się pod horyzontem. Tylko Pluton i Neptun w koniunkcji zajmują dziesiąty dom. Co prawda nie są w koniunkcji z mc, ale ich posadowienie na szczycie horoskopu stanowi silne wskazanie na karierę i wielki sukces. Słońce mocno wspiera tę koniunkcję trygonem. Z kolei mc odbiera trygon od Księżyca, który tworzy wielki trygon z Jowiszem i Plutonem w koniunkcji z Neptunem, będący niezwykle korzystną konfiguracją, niosącą szczęście, spełnienie marzeń i ochronę na całe życie.

46 Znaczenie Wenus w horoskopie
ELŻBIETA KŁOBUS
Planeta Wenus należy do grona planet indywidualnych, które są najbardziej znaczące w określaniu osobowości człowieka. Do jej cech pozytywnych zaliczamy: uprzejmość, towarzyskość, umiejętność współpracy, zdolności dyplomatyczne, takt i dążenie do harmonii, wytworność, dobry gust, zamiłowanie do estetyki i piękna, wrażliwość na sztukę, urok osobisty, wdzięk i grację, zalotność, kochliwość i dążenie do partnerstwa, zdolność do zachowania równowagi, rozwagę w działaniu oraz umiejętność różnicowania.

51 Czym są i mogą być almanachy astrologiczne Nostradamusa
EWA SEYDLITZ
Przedstawiam państwu niewielki wycinek przepowiedni prozą Michela de Nostredame, pochodzący z Nowej Prognozy za 1555 rok. Należy ona do kilkudziesięciu almanachów rocznych i pokrewnych pism astrologicznych, wydanych w latach 1550-1567 przez Maga z Salon. Wszystkie one są kompletnie nieznane w Polsce, a na świecie (poza Francją) ignorowane, uważa się bowiem, że zawierają wróżby już spełnione, niezrozumiałe lub nietrafione. Jednak prawda jest taka, że wszystkie te prozatorskie teksty mogą głęboko zainteresować miłośników rymowanych Proroctw, popularnie zwanych centuriami. Oraz poszukiwaczy czasowego klucza do nich.

61 Astrologia elekcyjna
IZABELA PODLASKA-KONKEL
Elekcja to nic innego jak WYBÓR dnia, godziny i miejsca, którego dokonujemy za pomocą astrologii. Elekcja może nam pomóc, aby w dobrym momencie rozpocząć działanie, aby przyniosło nam większą korzyść. Astrologia elekcyjna więc, podobnie jak prognostyczna, ułatwia nam maksymalizowanie zysków i minimalizowanie strat. Musimy jednak pamiętać, że elekcja może pomóc, ale nie sprawi cudów. Jeśli para jest całkowicie niedobrana, dobry horoskop ślubu może tylko zapewnić udaną ceremonię, ale nie zagwarantuje parze udanego pożycia.

72 Kurs astrologii dla początkujących: Uran, Neptun i Pluton
MIŁOSŁAWA KROGULSKA
Neptun został odkryty w 1846 roku przez Urbaina Le Verriera na drodze wyliczeń matematycznych, a zaobserwowany przez Johanna Galle. Włada znakiem Ryb razem z Jowiszem. Nie przypisuje mu się wywyższeń. Ma naturę maleficzną (ropa naftowa), dobrze się czuje w znakach wody i ziemi. Generalne znaczenie: przemiana, tęsknota, zagadka, ucieczka, odrealnienie, wyobcowanie. Znaczenie w horoskopie indywidualnym: sfera duchowa, mistyczna, idea lub opętanie ideą.


79 Nowa książka o Wenus
IZABELA PODLASKA-KONKEL
W marcu 2015 roku ukazała się nakładem wydawnictwa Studio Astropsychologii książka Elżbiety Kłobus Wenus planeta partnerstwa, którą mogę z czystym sumieniem każdemu polecić bez względu na stopień zaawansowania. Zarówno początkujący, jak zaawansowani adepci astrologi znajdą w niej coś dla siebie. Wenus pokazana jest w niej głównie w ujęciu partnerskim i miłosnym, a wiadomo, że to temat, który nigdy się nie nudzi.

16.10.2015 Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne: Saturn w Strzelcu 2015-2017 – Izabela Podlaska-Konkel

Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne
zaprasza w piątek 16 października 2015 roku
o godzinie 19:15 do 21:00
na wykład Izabeli Podlaskiej-Konkel

„Saturn w Strzelcu 2015-2017”

 

Jak realizować się będzie przejście Saturna przez znak Strzelca w latach 2015-2017? Zobaczymy, jak działa on na poszczególnie znaki zodiaku oraz co nam przyniesie w polityce, gospodarce i kulturze.

 

Izabela_Podlaska_Konkel astrologIzabela Podlaska-Konkel specjalizuje się w astrologii partnerskiej, biznesowej i elekcyjnej. Z Miłosławą Krogulską prowadzi Warszawską Szkołę Astrologii oraz strony Astroportal.pl i Czary.pl. Współautorka Podręcznika astrologii (wyd. Albireo 2014). Redaktor naczelna kwartalnika „Astrologia Profesjonalna”, wydawca kwartalnika „Tarocista”, przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego. Mieszka w Warszawie. Prowadzi blog pod adresem izabelapodlaska.pl

Miejsce: Warszawa, Al. Jerozolimskie 44, sala nr 4, III piętro (budynek tuż za Rotundą)

Warunki uczestnictwa: dla członków PSA: 5 zł, dla osób niezrzeszonych: 15 zł (osoby niezrzeszone w cenę w wstępu mają wliczone tymczasowe jednodniowe członkostwo Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego), płatne przed wykładem lub przelewem na konto:
Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne
02-123 Warszawa, ul. Korotyńskiego 26/61
Bank Zachodni WBK S.A.
20 1090 1870 0000 0001 1067 8306

Uczestnictwo przez Internet:
Aby uczestniczyć w wykładach przez internet, wystarczy wysłać zaproszenie do naszego profilu na Skypie „Stowarzyszenieastrologiczne” z dopiskiem tytułu wykładu. Ilość miejsc ograniczona. Za uczestnictwo w wykładzie trzeba zapłacić wcześniej przelewem na wyżej wymienione konto stowarzyszenia. Prosimy być na Skype’ie 10 minut przed rozpoczęciem wykładu i zaczekać, aż my zadzwonimy.

Informacje: pod numerami 0-600-218-488/588, Skype: Stowarzyszenieastrologiczne,
e-mail info (at) polskaastrologia.pl.

Organizator: Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne

Serdecznie zapraszamy!

II Seminarium Historii Astrologii Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego 21.03.2015 W-wa

II Seminarium Historii Astrologii
Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego
sobota 21 marca 2015 g. 10:00-17:45
Warszawa, Al. Jerozolimskie 44, sala B na XII p.

Kopernik450
Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem, Jan Matejko 1873, Uniwersytet Jagielloński

Miło nam zaprosić wszystkich miłośników astrologii na II Seminarium Historii Astrologii, które odbędzie się 21.03.2015 w Warszawie i będzie transmitowane przez internet. Tematy będą bardzo różne: od historii zodiaku i horoskopu prasowego, przez powiązania z astrologią legendarnej postaci polskiej ezoteryki Roberta Waltera oraz fascynacji astrologią angielskiego poety Williama Butlera Yeatsa, po fascynującą współpracę astrolog Joan Quigley z Białym Domem za prezydentury Ronalda Reagana. Na seminarium wystąpią: Jakub Kamiński, Miłosława Krogulska, Zbigniew Łagosz, Andrzej Opejda i Izabela Podlaska-Konkel.

Zapisy: pod numerami telefonów: +48 600 218 488, +48 600 218 588 lub e-mailowo: info(at) polskaastrologia.pl Wpłata jest równoznaczna z rezerwacją miejsca.

Miejsce: sala konferencyjna Warszawa, Al. Jerozolimskie 44, sala B na XII piętrze (budynek przy Rotundzie).

Cena: 30 zł dla członków PSA, 50 zł dla niezrzeszonych (w opłatę wliczone jest jednodniowe członkostwo). Możliwe jest uczestniczenie w pojedynczym wykładzie w cenie 15 zł dla członków, 25 zł dla osób niezrzeszonych (w opłatę wliczone jest jednodniowe członkostwo).
Wpłaty prosimy kierować na konto:
Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne
02-123 Warszawa, ul. Korotyńskiego 26/61
Bank Zachodni WBK S.A.
20 1090 1870 0000 0001 1067 8306
W opisie przelewu dopisz: Seminarium 21.03.2015
Możesz też zapłacić na wykładach organizowanych przez Stowarzyszenie w Warszawie lub w dniu seminarium przy wejściu.

Transmisja II Seminarium Historii Astrologii 21.03.2015 przez internet
Aby uczestniczyć w seminarium przez internet, trzeba posiadać konto na Youtube lub konto Gmail i wysłać do nas zgłoszenie na adres info (at) polskaastrologia.pl, podając swój adres mailowy. Przed seminarium wyślemy do Ciebie maila z linkiem, pod którym będziesz mógł oglądać transmisję z seminarium na żywo. Za uczestnictwo w wydarzeniu trzeba wcześniej zapłacić (możliwe jest uczestniczenie w jednym wykładzie za mniejszą opłatą, patrz wyżej), w opisie przelewu wpisz swój e-mail.

Program II Seminarium Historii Astrologii
9:30 otwarcie recepcji, rejestracja, możliwość kupienia wejściówek na miejscu

9:55 rozpoczęcie konferencji

10:00 – 11:00
Historia Zodiaku
Andrzej Opejda
Czym jest zodiak i jakie są jego odmiany? Na wykładzie zapoznamy się z najstarszymi świadectwami dotyczącymi ewolucji zodiaku. Poznamy również podobieństwa i różnice między różnymi zodiakami: babilońskim, egipskim, greckim i indyjskim. Oraz ich zastosowanie. Na wykładzie zostanie również poruszone zagadnienie er zodiakalnych i problem nadejścia i datowania Nowej Ery – Ery Wodnika.

Andrzej Opejda z wykształcenia ekonomista, z zawodu bankowiec. Astrologią zajmuje się od 1986 r. Zainteresowania astrologiczne koncentruje obecnie na astrologii gospodarczej i astrologii w ujęciu antropozoficznym. Inicjator i redaktor AstroWiki, założyciel Almanachu Astrologicznego, pierwszego serwisu internetowego w języku polskim poświęconego astrologii, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Astrologicznego, założyciel i redaktor czasopisma „Zodiak”, które nieregularnie ukazywało się w latach 1993-1997.

11:00 – 12:00
Historia horoskopu prasowego
Miłosława Krogulska
Od opublikowania w prasie pierwszego horoskopu dla dwunastu znaków zodiaku minęły osiemdziesiąt cztery lata czyli pełny cykl Urana. Dziś horoskop ukazuje się we wszystkich rodzajach mediów na całym świecie. Jedni uwielbiają zaczynać dzień od jego lektury, inni obarczają go winą za upadek astrologii. Są też tacy, którzy widzą w nim przejaw diabelskiej siły. Podczas wykładu przedstawię czynniki, jakie doprowadziły wykształcenia się horoskopu jako gatunku dziennikarskiego, omówię, czym różni się od almanachów – swoich poprzedników oraz spróbuję przewidzieć, jakie są jego perspektywy w nowoczesnym świecie. Nie zabraknie też wykresu pierwszego horoskopu gazetowego wraz z tranzytami i progresjami. Serdecznie zapraszam każdego, kto interesuje się astrologią, historią i mediami.

Miłosława Krogulska jest astrologiem, dziennikarką oraz nauczycielem astrologii i tarota. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego i brytyjskiego The Astrology Association of Great Britain. Razem z Izabelą Podlaską prowadzi strony www.Astroportal.pl oraz www.Czary.pl, a także jest współwydawcą kwartalników: „Astrologia Profesjonalna” oraz „Tarocista”. Mieszka w Warszawie.

12:00-12:30 przerwa

12:30 – 14:00
William Butler Yeats i jego astrologiczna pasja
Jakub Kamiński
Całe życie Yeatsa przenikała magia. Sam pisał: „Życie mistyczne jest ośrodkiem wszystkiego, co robię, wszystkiego, co myślę, wszystkiego, co piszę”. Aleister Crowley, który nigdy nie marnował szansy aby z tego poety zadrwić, pisał w swoim studium o Neptunie: „Słaby, marzycielski, niemal niedorozwinięty W. B. Yeats ma trygon Marsa i Neptuna; ale kombinacja ta daje mu siłę w świecie własnego cienia”. Jedną z największych pasji Yeatsa była astrologia. Virginia Woolf pisała w swoim dzienniku, że W. B. Yeats całkowicie wierzy w astrologię i nigdy nie robi z kimś interesów, dopóki nie sprawdzi jego horoskopu. Ten wybitny poeta zainteresował się astrologią jeszcze w 1888 lub 1889 roku, czyli przed wstąpieniem do Zakonu Złotego Brzasku. Ostatni zachowany horoskop nakreślony przez Yeatsa pochodzi z 1934 roku.

Jakub Kamiński – etnograf/antropolog kultury z wykształcenia, muzealnik z zawodu. Amatorsko zajmuję się historią i teorią zachodniego okultyzmu. Staram się też w praktyce sprawdzać zapomniane techniki magiczne i sztuki mantyczne – ostatnio badam geomancję, katoptromancję, krystalomancję i hermetyczną Sztukę Pamięci (Ars Memoriae).

14:00 – 15:00 przerwa obiadowa

15:00 – 16:30
Robert Walter, astrolog, mag, nauczyciel, bibliofil – studium przypadku
Zbigniew Łagosz
„Mistrz z Komorowa” jak zwali go uczniowie i wielbiciele – Robert Walter – postać wybitna i nietuzinkowa. Kanwy jego życia mogłyby posłużyć za scenariusz filmowy. Nauczyciel Jerzego Prokopiuka, przyjaciel Niny Andrycz, która wraz z mężem Józefem Cyrankiewiczem zasięgała u niego porad, Andrzeja Wiercińskiego czy Wojciecha Eichelbergera, za sprawą którego trafił nawet – przelotnie – do prasy mainstreamowej. Trwale związany z astrologią oraz ezoterycznymi zakonami tajemnymi (współtworzył w Polsce Ryt Memphis-Misraim), nigdy nie skąpił swej wiedzy dla znajomych i przyjaciół, tak poprzez kursy, rozmowy czy słynną bibliotekę w Komorowie, liczącą kilka tysięcy woluminów. W swym referacie zajmę się najważniejszymi momentami jego życia, starając się poprzez te, ukazać jego osobę w jak najszerszym pryzmacie.

Zbigniew Łagosz – doktor nauk humanistycznych kierunku religioznawstwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego poszukiwania dotyczą polskiej ezoteryki, a zwłaszcza Czesława Czyńskiego i Zakonu Martynistów. Prócz kanwy historycznej, obszarem jego zainteresowań są odmienne stany świadomości oraz sposoby ich indukowania. Najważniejsze publikacje:
Zakon Martynistów w Polsce (geneza, rozwój, upadek), „Przegląd Religioznawczy” 2006, nr 3, s. 141-148.
Na obrzeżach religii i filozofii: Czesław Czyński, „Nomos. Kwartalnik Religioznawczy” 2006, nr 53/54, s. 85-95.
Polskie wolnomularstwo ezoteryczne na przykładzie Starożytnego i Pierwotnego Rytu Memphis–Misraim, Furor Divinus, Nr II, Materiały z konferencji Lashtal Press, Gdańsk 2009, s. 111-121.
Mit polskiego satanizmu. Czesław Czyński – proces którego nie było, „Hermaion” nr 1/2012, s. 186-206.
Robert Walter’s struggle with the UB: the unknown story. “Studia Religiologica”, Tom 46 (2013), Numer 4.
Mariavites and the Occult. A search for the Truth, “Anthropos”, 108.2013/1, s. 256-266.

16:30-16:45 przerwa

16:45-17:45
Astrolog Joan Quigley i jej siedmioletnia współpraca z prezydentem Reaganem
Izabela Podlaska-Konkel
Wydana w 1990 roku książka Joan Quigley „What Does Joan Say?: My Seven Years as White House Astrologer to Nancy and Ronald Reagan (Co mówi Joan? Moje siedem lat jako astrolog Nancy i Ronalda Reagana w Białym Domu)” o jej pracy dla Białego Domu za prezydentury Ronalda Reagana jest wyjątkowa, ponieważ zawiera opis astrologii elekcyjnej na najwyższym politycznym szczeblu w praktyce. To jedyny taki zapis w historii astrologii i warto mu się bliżej przyjrzeć. Na wykładzie poznamy szczegółowy opis technik astrologicznych stosowanych przez Joan Quigley i najważniejsze robione przez nią horoskopy elekcyjne prezydentury Reagana.

Izabela Podlaska-Konkel jest astrologiem od 1998 roku. Specjalizuje się w astrologii partnerskiej, biznesowej i elekcyjnej. Prowadzi z Miłosławą Krogulską Warszawską Szkołę Astrologii oraz strony Astroportal.pl i Czary.pl. Współautorka „Podręcznika astrologii” (wyd. Albireo 2014). Redaktor naczelna kwartalnika „Astrologia Profesjonalna”, wydawca kwartalnika „Tarocista”, przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego. Należy do: AAGB, ISAR, NCGR. Mieszka w Warszawie. Prowadzi blog pod adresem www.izabelapodlaska.pl

17:15 zakończenie seminarium

Szczegółowe informacje na temat Seminarium uzyskasz od organizatorek: Izabeli Podlaskiej-Konkel i Miłosławy Krogulskiej pod numerami telefonów: +48 600 218 488, +48 600 218 588 lub e-mailowo: info(at)polskaastrologia.pl, www.polskaastrologia.pl

Serdecznie zapraszam!

Kwartalnik „Trygon” nr 22

12 grudnia 2014 roku ukazał się kolejny numer kwartalnika „Trygon” 1(22)/2014,  52 strony, wydawany przez Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne. W numerze analiza horoskopów zaprzysiężenia rządu Ewy Kopacz i prezydentury Poroszenki autorstwa Piotra Gibaszewskiego, tekst Ewy Krajewskiej o aspektach Słońca z Neptunem w horoskopie urodzeniowym, artykuł o horoskopach Polski i piętnastym stopniu Wodnika napisany przez Smiljanę Gavrancic w tłumaczeniu Tomasza Wińskiego, artykuł Izabeli Podlaskiej-Konkel o pytaniach horarnych dotyczących związków i małżeństwa oraz materiały z bezpłatnego kursu astrologii dla początkujących, jaki prowadzimy w naszym stowarzyszeniu, autorstwa Miłosławy Krogulskiej.

Jeśli chcesz otrzymywać nasz kwartalnik, wystarczy zapisać się do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego (formularz na stronie) i wpłacić roczną składkę członkowską 60 zł na konto Stowarzyszenia:

Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne
02-123 Warszawa, ul. Korotyńskiego 26/61
Bank Zachodni WBK S.A.
20 1090 1870 0000 0001 1067 8306

okladka_www400

Spis numeru:

2 Od Redakcji

3 Program wykładów na jesień 2014

5 Raport z działalności PSA za 2013 rok

12 Gdy Słońce spotyka Neptuna
EWA KRAJEWSKA
Raz do roku Słońce tworzy na niebie koniunkcję z Neptunem, patronem duchowości, artystycznego natchnienia, romantycznych uczuć, ale także iluzji, nałogów i kłamstwa. Jak realizuje się ta koniunkcja w horoskopach urodzeniowych? Neptuna trudno jasno zdefiniować, ma on wiele twarzy i nie wiadomo, która jest prawdziwa. To samo można powiedzieć o osobach urodzonych podczas koniunkcji Słońca z tą zwodniczą planetą. Aspekt ten może zrealizować się na różne sposoby. Obdarza on niezwykłą wrażliwością artystyczną i sprawia, że jego posiadacze tworzą niezwykle wizjonerskie dzieła, które są oryginalne, pełne emocji, ale w pewien sposób dziwne i jakby rozmyte, nieostre czy mgliste.

17 Polska i 15. stopnień Wodnika
SMILJANA GAVRANČIĆ (TŁUM. TOMASZ WIŃSKI)
Badania, które przeprowadziłam, przywiodły mnie do wniosku, że 15 stopnień Wodnika jest miejscem w zodiaku, które moglibyśmy przypisać Polsce, krajowi o tak tragicznej i burzliwej historii, krajowi, który na początku drugiej wojny światowej podzielili pomiędzy sobą Hitler i Stalin, ale także, sądząc po 15. stopniu Wodnika (centralny, królewski stopień humanistycznego i wizjonerskiego Wodnika) krajowi, który będzie mieć centralne miejsce i łatwą współpracę z Brukselą, jako siedzibą Unii Europejskiej i NATO (sekstyl z 15. stopnia Barana).

22 Zaprzysiężenie prezydenta Poroszenki
PIOTR GIBASZEWSKI
Ascendent Lwa w horoskopie zaprzysiężenia Petro Poroszenki na prezydenta Ukrainy przynosi spektakularny, medialny, emocjonalny początek jego prezydentury. Władca – Słońce ma korzystny, mobilizujący, integrujący trygon do Marsa. Jest również w XI domu, co sprawia, że Poroszenko postawi na autentyczną demokrację i reformy systemowe w stylu europejskim. A zatem Poroszenko idzie w stronę Zachodu i Unii Europejskiej. To niewątpliwie wzmacnia jego pozycję międzynarodową, ale też wewnętrzną – zwłaszcza wobec wojska, milicji i służb specjalnych. Ale nie zapominajmy, cokolwiek się wydarza w tym czasie, zawiera w sobie obraz twardej konfiguracji, która panuje obecnie na niebie – półkrzyża: Pluton, Uran, Mars.

24 Zaprzysiężenie rządu Ewy Kopacz
PIOTR GIBASZEWSKI
Dla tych, którzy już spuścili po brzytwie Ewę Kopacz, oraz jej efemerydalny rząd, oby się nie zdziwili… Spójrzmy na horoskop zaprzysiężenia. Twardy, ostry, mocny ascendent w znaku Skorpiona. W pierwszym domu nie mniej twardy i bezlitosny Saturn, oraz Mars w Strzelcu. Kobiecy rząd… Dlaczego? Spójrzmy na Marsa. Niby mocny. W Strzelcu. W I domu. Pozory… Jego zerowa kwadratura do Neptuna pokazuje, kto tu będzie mieć jaja. Baby… Księżyc i Wenus w Pannie. Twarde baby. Ewa Kopacz nie ma prezencji celebrytki, nie jest pięknością typu włoskiej Federici Mogherini (unijna minister spraw zagranicznych). Lekarka, nałogowa palaczka, ciężko pracująca kobieta.

27 Pytania o związki i małżeństwo
IZABELA PODLASKA-KONKEL
Siódmy dom jest domem relacji z ludźmi i umów. Domy od siódmego do dwunastego reprezentują nas w kontekście życia społecznego i oficjalnych relacji z ludźmi. Dom siódmy przedstawia relacje, które w przeciwieństwie do więzów rodzinnych, świadomie nawiązujemy, utrzymujemy lub zrywamy. W pytaniach o związek zawsze bierzemy pod uwagę oś ascendent – descendent. Pierwszy dom i jego władca oraz planety w pierwszym domu symbolizują osobę pytającą i jej pozycję w związku. Siódmy dom, jego władca i planety w tym domu opisują partnera, jego pozycję w związku i nastawienie do partnera.

36 Bezpłatny kurs astrologii: Znaczenie planet od Słońca do Saturna
MIŁOSŁAWA KROGULSKA
Materiały z bezpłatnego kursu „Astrologia od podstaw”, który Miłosława Krogulska prowadzi od początku 2014 roku w Polskim Stowarzyszeniu Astrologicznym. Kurs jest bezpłatny dla członków i dla osób niezrzeszonych, serdecznie zapraszamy! Szczegóły na naszej stronie internetowej www.polskaastrologia.pl

Nowy numer kwartalnika „Trygon” 2-3 (19-20)/2013

4 marca 2014 roku ukazał się podwójny, jubileuszowy numer kwartalnika „Trygon” nr 2-3(19-20)/2013, wydawany przez Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne, w nakładzie 700 egzemplarzy, 88 s. W numerze fragmenty książki Johna Frawleya o gwiazdach stałych w astrologii urodzeniowej, która ma się ukazać w tym roku, analiza sytuacji na Ukrainie i w USA autorstwa Piotra Gibaszewskiego, archetyp Ceres według Marcina Lechny, recenzja Doroty Nowackiej polskiego przekładu Czworoksięgu Ptolemeusza, Dzieło astrologiczne Nicholasa Culpepera w całości, relacja Łucji Wierzyckiej z V Konferencji PSA, życie i twórczość Nicholasa Culpepera autorstwa Izabeli Podlaskiej-Konkel.

Jeśli chcesz otrzymywać kwartalnik, wystarczy zapisać się do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego (formularz na stronie http://polskaastrologia.pl/index.php?page=zgloszenie) i wpłacić roczną składkę członkowską 60 zł na konto Stowarzyszenia:
Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne
02-123 Warszawa, ul. Korotyńskiego 26/61
Bank Zachodni WBK S.A.
20 1090 1870 0000 0001 1067 8306

okladka_2-3(19-20)2013_www_400px

2 Od Redakcji
Opis zawartości numeru oraz horoskopu kwartalnika „Trygon”.

AKTUALNOŚCI

4 Plan wykładów i warsztatów PSA
Plan wykładów, spotkań i warsztatów na sezon jesień 2013/lato 2014

6 Fotorelacja z V Konferencja PSA
Zdjęcia uczestników i wykładowców V Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego, która odbyła się w czerwcu 2013 roku.

8 Relacja z V Konferencji PSA
ŁUCJA WIERZYCKA
Relacja uczestniczki V Konferencji.

ASTROANALIZY

12 Po co i komu Czworoksiąg Ptolemeusza?
DOROTA NOWACKA
Był powód do entuzjazmu. Oto Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego w ramach serii wydawniczej Biblioteka antyczna postanowiło przetłumaczyć i wydać Czworoksiąg Ptolemeusza, znany również pod tytułem Tetrabiblios – dzieło powszechnie uznawane za jedno z najwybitniejszych starożytnych traktatów o astrologii. Wydawać się mogło, że środowisko naukowe, wyzbywszy się uprzedzeń wobec „królewskiej wiedzy”, przybliży odbiorcy antyczne koncepcje astrologiczne, które opisał i usystematyzował, dodając do tego swoje własne teorie,  Ptolemeusz. Niestety lektura tej edycji szybko studzi entuzjazm astrologa. Sięgamy bowiem po tekst astrologiczny, który w wielu miejscach jakoś dziwnie w ogóle takowego nie przypomina.

17 Neptun i Ukraina
PIOTR GIBASZEWSKI
Związki Ukrainy z symboliką Neptuna pojawiają się co najmniej w kilku miejscach. Mowa oczywiście o tryzubie, który jest godłem narodowym Ukrainy. Wszakże dla kogoś, kto się interesuje astrologią, tryzub w oczywisty sposób kojarzy się nam z planetarną symboliką Neptuna. Zapewne można traktować to, jako przypadkową zbieżność. Jednak symbole i ich energia nigdy nie są przypadkowe. Neptun to patron Ryb. Symbol ofiary, dążenia do świętości, a zarazem upadku, cierpienia, rozdarcia. Skłania do sięgania na wyżyny duchowego oświecenia, jak też sprzyja manipulacjom, kłamstwom, oszustwom, uzależnieniom i osamotnieniu. Trójząb jako oficjalny symbol Ukrainy został uchwalony w czasie pierwszego w dziejach Ukrainy zrywu niepodległości 22 stycznia 1918 roku.

22 Koniec mocarstwa?
PIOTR GIBASZEWSKI
O upadku USA, o końcu amerykańskiej potęgi, o kresie pax americana, amerykańskiej kultury, militarnej, ekonomicznej i politycznej potęgi mówi się już co najmniej od pięćdziesięciu lat. Ameryka ma wielu wrogów – jak każde zresztą wielkie mocarstwo w dziejach ludzkości. Każda globalna cywilizacja, każde wielkie mocarstwo nieuchronnie będzie przyciągać nienawistne emocje, gdyż budowane jest często na gruzach wcześniejszych cywilizacji i kultur. Podobnie dzieje się z USA. Nienawidzili USA radzieccy komuniści, którzy w zimnowojennym starciu przegrali rywalizację. ZSRR rozpadł się z wielkim hukiem, USA zaś właśnie po upadku Związku Radzieckiego dosięgło swoich szczytów.

30 W środku wieloryba: George Orwell postrzelony
JOHN FRAWLEY (TŁUM. IZABELA PODLASKA-KONKEL)
Spica jest najbardziej opiekuńczą ze wszystkich gwiazd stałych. Związana jest z Marią Najświętszą Panienką, szczególnie w jej roli jako stella maris, Gwiazda Morza, która chroni żeglarzy przed sztormami. Nie daje ona jednak całkowitej nietykalności w znaczeniu, że nic złego się nie wydarzy. Jeśli nic się nie wydarzy, nie potrzebujemy opieki. Ale jeśli coś ma się zdarzyć, może ustrzec nas przed konsekwencjami. Przypadek Kapitana Bligha świetnie to pokazuje. Został on wyrzucony ze statku Bounty na zwykłą szalupę i dzięki znakomitym umiejętnościom nawigacyjnym popłynął przez środek Pacyfiku używając nawigacji zliczeniowej i wylądował dokładnie tam, gdzie chciał dopłynąć. Kiedy to się działo, jego progresywne Słońce znajdowało się na Spice.

38 Brakujące ogniwa astrologii
MARCIN LECHNA
Minęło wiele lat, zanim astrolodzy przetestowali tranzyty planet tak, by władanie Urana Wodnikiem, Neptuna Rybami, a Plutona Skorpionem – stało się faktem, z którym raczej już się nie polemizuje. Wciąż do szczęścia brakowało władcy Panny oraz Byka. Wcześniej brakującego Urana zastępowało się Saturnem, co czyniło układ mało przejrzystym, dziś jako władcę Panny wielu astrologów uważa Merkurego, którego specyfika Bliźniąt różni się diametralnie od fazy Panny.  Podobieństwo tych znaków wynika tylko z przynależności do krzyża zmiennego, ponieważ i Bliźnięta i Panna kierują swoją uwagę na inny wątek: Panna na detal fizyczny (faza ziemska – postać ziemi symbolizowana przez piasek), Bliźnięta na informację przenoszoną za pomocą powietrza (dźwięk), który odbierają i tworzą nowy (słuchać i mówić), jak przystało na znak podwójny.

PROJEKT ASTROGUTENBERG

46 Dzieło astrologiczne
NICHOLAS CULPEPER (TŁUM. JAKUB LUBERDA, IZABELA PODLASKA-KONKEL)
Drogi czytelniku! Zebrałem w tej pracy i publikuję w niej najważniejsze, starannie wyselekcjonowane aforyzmy astrologiczne używane do odpowiadania na pytania horarne, jak również elekcje i uwagi bardzo przydatne w kwestiach dotyczących wojny, wyruszania w podróż, wznoszenia budynków, zawierania małżeństw itp. i uprościłem je używając prostego i pospolitego języka oraz równie prostych metod tak, by dobrze służyły człowiekowi nawet ze średnim pojęciem o tym. Nie zrobiłem tego ani dla korzyści, ani dla zysku, ani też z próżności – ponieważ tych rzeczy nigdy nie pożądałem i nigdy nie chciałem – ale z najszczerszej chęci przysłużenia się moim rodakom (którzy bardzo potrzebują tego rodzaju traktatów), przyczynienia się do rozwoju tej dziedziny wiedzy, pomocy tym, którzy się tej zacnej sztuki i profesji uczą i sprawienia, że więcej ludzi weźmie pióra w dłoń i opublikuje więcej prac o tym charakterze.

82 Buntownik z wyboru – życie Nicholasa Culpepera
IZABELA PODLASKA-KONKEL
Krótkie życie Nicholasa Culpepera obfitowało w tak dużo zwrotów akcji i dramatycznych wydarzeń, że mogłoby posłużyć za scenariusz filmowy. Już w łonie matki przyszły astrolog doznał pierwszej straty. Trzynaście dni przed jego narodzinami zmarł jego ojciec, Nicholas Culpeper senior, znany i szanowany pastor. Przyszły astrolog urodził się więc jako pogrobowiec. Było to pierwsze, ale nie jedyne wydarzenie, które doprowadziło go do silnej depresji i napadów melancholii w dorosłym życiu. Jego ojciec pochodził z zamożnego rodu, posiadał zamki i posiadłości w Kent i Sussex. Jednak majątek przeszedł w inne ręce i matka wraz z małym Culpeperem przenieśli się do Isfield (Sussex), gdzie pastorem był dziadek Nicholasa William Attersole, który zadbał o jego dobrą edukację, nauczył go greki i łaciny oraz postępowych poglądów, w tym braku szacunku dla monarchii. Już jako dziesięciolatek Culpeper zaczął uczyć się astrologii.

Ukazał się letnio-jesienny numer kwartalnika „Trygon” 2-3(15-16)/2012

13.11.2012 roku ukazał się podwójny letnio-jesienny numer kwartalnika „Trygon” nr 2-3(15-16)/2012, wydawany przez Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne.

okładka i środek czarno-białe
97 stron
nakład 700 egzemplarzy

Jeśli chcesz otrzymywać nasz kwartalnik, wystarczy zapisać się do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego
(formularz na stronie

http://polskaastrologia.pl/index.php?page=zgloszenie)

i wpłacić roczną składkę członkowską 60 zł na konto Stowarzyszenia:

Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne
02-123 Warszawa, ul. Korotyńskiego 26/61
Bank Zachodni WBK S.A.
20 1090 1870 0000 0001 1067 8306

 

SPIS TREŚCI

2 Od Redakcji
Izabela Podlaska-Konkel

AKTUALNOŚCI
3 Sprawozdanie z działalności za 2011 rok

6 Program wykładów i warsztatów jesień 2012
Jesienią proponujemy cztery wykłady (w tym dwa bezpłatne i otwarte) i trzy warsztaty oraz coroczne spotkanie z okazji urodzin PSA. W tym roku obchodzimy czterolecie powstania naszej organizacji.

7 Konferencja w Nowym Orleanie
Izabela Podlaska-Konkel
Raz na cztery lata odbywa się w Stanach Zjednoczonych międzynarodowa konferencja astrologiczna UAC (United Astrology Conference). organizuje i sponsoruje pięć organizacji: ACVA, AFAN, CVA, ISAR i NCGR. Jest to największa i najciekawsza impreza astrologiczna na świecie.

O ASTROLOGII
9 Czy astrologia jest systemem dywinacyjnym?

RAFAŁ WĄSOWSKI
W Mezopotamii wiedza astrologiczna była używana do wskazania pomyślnych dni dla składania ofiar poszczególnym bogom. Jednakże określanie czasu dla poszczególnych wydarzeń lub rytuałów było tylko jednym z zastosowań astrologii. Zanim powstały horoskopy urodzeniowe, główną funkcją astrologii było zarządzanie.

21 Astrologia jako alfabet jaźni
ELŻBIETA CZERWIŃSKA-SOFULAK
Współczesny astrolog poświęca wiele czasu na przyswojenie sobie zasad, które funkcjonowały wieki temu, usiłując je dostosować do dzisiejszych wymagań. Z listy ogólnych prawd, które zresztą często przeczą sobie wzajemnie, przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez mniej lub bardziej wiarygodne autorytety, stara się wyłowić to, co pasuje do jego wyobrażeń o świecie, w którym przyszło mu funkcjonować.

24 Patrzę na horoskop i słyszę muzykę
KATARZYNA TRACZ
Patrzę na horoskop i słyszę muzykę, widzę człowieka, czuję jego emocje. Może pewnego dnia złapie rytm i zrozumie dlaczego ta melodia wciąż gra, a on przecież nie umie do niej tańczyć. Może pewnego dnia zatańczy tak, jak zawsze o tym marzył. Ja tańczę, potykam się czasem, obijam o innych ludzi, ale wciąż zataczam koła wokół sali.

26 Astrologia to gimnastyka umysłu
ŁUCJA WIERZYCKA
Zajmowanie się astrologią i osobiste pojmowanie tego fenomenu zależy bardzo od znaku zodiaku. Już od znaku zodiaku. Astrologię można postrzegać w różny sposób: dla Bliźniaka będzie ona przede wszystkim „językiem”. Zamiłowanie do astrologii wynika oczywiście z całego horoskopu.

27 Astrologia nas uwodzi
MIROSŁAW CZYLEK
Astrologia jest dla mnie niczym wzgardzona przez wszechświat piękna kobieta. Piękna, ponieważ uwodzi swoją głębią przeżyć, na którą narażeni są wszyscy, którym się ona spodobała i którzy się zakochali. Dlaczego kobieta? Ano – ponieważ kobiety w przeciwieństwie do większości mężczyzn potrafią słuchać.

29 Moje spotkania z astrologią
MARIA RACZYŃSKA
Astrologia daje sposobność lepszego poznania swoich bliskich i zrozumienia ich samych oraz ich trudnych sytuacji. To szansa badania predyspozycji młodych ludzi i pokierowania ich na odpowiednią drogę rozwoju. Zastosowanie astrologii to nowe perspektywy pomocne dla psychologów, lekarzy, nauczycieli czy terapeutów.

30 Astrologia jako rozmowa
AGNIESZKA DAWIDOWICZ
Czuję się, jakbym była dopuszczona do rozmowy bogów. Wyobrażam sobie, że siedzę wraz z Nimi przy wielkim stole podczas wspaniałej uczty. I mogę im swobodnie szepnąć do ucha parę cennych uwag odnośnie mojego przeznaczenia i nie tylko. Planety to przecież Sławni starożytni bogowie, noszący zaszczytne imiona.

31 Moja dusza pochodzi z gwiazd
MARTA MATUSZEWSKA
Astrologia, podobnie jak my wszyscy, powstała z połączenia tego co ziemskie z tym co niebiańskie – jest wiedzą o podróżach planet widzianych z perspektywy Ziemi i analizowanych pod kątem tego, co oznaczają one dla istot ziemskich. Ojciec Niebo wyznacza czas i charakter zdarzeń, Matka Ziemia daje dla nich przestrzeń, by się zadziały.

33 Nauka o porządku świata
TERESA KUNKA
Mnie fascynuje astrologia humanistyczna, która opisuje psychikę człowieka i opiera się na idei cykliczności czasu i jego powtarzalności. Połączenie tego nurtu z psychologią głębi Junga, gdzie cykliczność odgrywa również ważną rolę, daje podwaliny pod złożony system astrologiczny, którego celem nie jest przewidywanie konkretnych wydarzeń, ale stanów ducha człowieka i etapów jego rozwoju wewnętrznego.

34 Godność astrologii
WŁODZIMIERZ ZYLBERTAL
Astrologia jest wynikiem wielowiekowych obserwacji i geniuszu syntezy starożytnych uczonych. Wbrew modnym obecnie sądom, według których wszelka wiedza pochodzi od kosmitów, co przybyli na Ziemię w odległej przeszłości, można bez większego wysiłku dowieść, że astrologia bez wątpienia jest tworem ziemskim.

ASTROANALIZY
38 Astrogeneologia czyli rozmowa z przodkami

MARTA MATUSZEWSKA
Badania astrogeneologiczne, które prowadzę, dają dużo dowodów na to, że różne elementy horoskopu urodzeniowego są dziedziczone. Zarówno w mojej rodzinie, jak i w innych rodzinach, z którymi pracowałam, wciąż powtarzają się pewne znaki zodiaku, a nawet konkretne ich stopnie. Nazwałam te obszary zodiaku „wrażliwymi punktami rodziny”.

42 Podróż na Rodos
ELŻBIETA CZERWIŃSKA-SOFULAK
A jednak się udało! Właśnie wróciłam z Rodos. Do ostatniej chwili nie byłam pewna, czy uda mi się wyjechać. Długo biłam się z myślami. W horoskopie horarnym na zadane pytanie 8 lipca 2012 o godz.18.50 w Sochaczewie: „Czy wyjadę w tym roku na wakacje zagranicę ?” moje wahania symbolizował Księżyc w Rybach, a jego pusty kurs nie dawał wielkich szans na wyjazd.

WYKŁADY Z KONFERENCJI PSA
46 Dyrekcje przez troistości

PIOTR PIOTROWSKI
Technika dyrekcji przez troistości to jedna z najstarszych metod określania z horoskopu urodzeniowego ogólnych wskazań odnoszących się do przyszłości, ściślej mówiąc do całokształtu życia człowieka w trzech jego fazach. Mimo że nazywa się ją dyrekcjami, to jednak nie wymaga ona żadnych dodatkowych obliczeń ani przesuwania planet według uzgodnionego klucza, tak jak ma to miejsce na przykład w dyrekcjach prymarnych.

72 W drodze do punktu Omega
BOGDAN ZBRZEŻNY
Przebiegi okresowe: wschody i zachody słońca, nów i pełnia, a dla człowieka narodziny i śmierć były bacznie obserwowane od zarania dziejów, odnotowywane, kiedy człowiek posiadł umiejętność pisania i interpretowane. W naszej drodze do punktu OMEGA w pewien sposób “podążamy za czasem”. Moment urodzin to uruchomienie zegara, śmierć to zero energii w baterii.

97 Autorzy numeru