Miesięczne archiwum: wrzesień 2006

Zaćmienie Słońca

Jutro całkowite zaćmienie Słońca w 30 stopniu Panny, o godz. 12.40 czasu polskiego. Poprzedziły go skandal polityczny i zamieszki na Węgrzech, przewrót wojskowy w Tajlandii i awantura w polskiej koalicji rządowej. Wszystko to dlatego, że Pluton jest w kwadraturze do zaćmienia, co oznacza walkę o władzę i wpływy. Władcą zaćmienia jest Merkury, który jest na niebie w znaku Wagi, co oznacza problemy z komunikacją i porozumieniem.
Działanie zaćmienia będzie najsilniejsze w grudniu tego roku.
Ramesey pisze, że zaćmienie Słońca w trzecim dekanacie Panny oznacza:
zniszczenia, wygnania, przeciwnosci losu dla malarzy, pisarzy i tych, którzy posługują sie pędzlem i piórem.

po konferencji astrologicznej

Wróciłyśmy pełne energii, nowych pomysłów i nowej astrologicznej wiedzy. Poznałyśmy wiele ciekawych osób, m.in. Martina Davisa, specjalistę od astrokartografii, demetrę George z projektu Hindsight od astrologii hellenistycznej. Głównym żartem na konferencyjnej imprezie sobotniej był oczywiście zdegradowany Pluton. Wieśc niesie, że ekonomiści, naukowcy i głowy państw zwiedzieli się, że Pluton ma wkrótce wkroczyc do znaku Koziorożca, który włada ekonomia i strukturami państwowymi, więc zdegradowali go do statusu planety karłowatej (dwarfplanet – sympatycy serialu Red Dwarf mają dodatkowy ubaw), bojąc sie jego działania. O tym i innych nowinkach astrologicznych, m.in o astrologii hellenistycznej, nowych odkryciavch dotyczących dyrekcji łuku solarnego, antiscii i wielu innych na zajęciach (zapraszam już w czwartek grupę astrologiczną godz. 18.00) oraz na naszych stronach – będą relacje pisemne :)

Pełnia i zaćmienie Księżyca

W nocy 7 września 2006 będziemy mieli w Polsce możliwość obserwowania częściowego zaćmienia Księżyca – zaćmienie będzie najlepiej widoczne w centralnej Azji, na Oceanie Indyjskim, we wschodniej Afryce i zachodniej Australii. W Polsce będzie ono widoczne przy wschodzie Księżyca.

W Polsce zjawisko będzie przebiegało nisko nad południowo-wschodnim horyzontem. W trakcie fazy maksymalnej zaćmienia częściowego w cieniu Ziemi znajdzie się około 19 % tarczy Księżyca.

Dane przebiegu zaćmienia:
Początek zaćmienia półcieniowego: 16:42:23 UT (18:42:23 czasu PL)
Początek zaćmienia częściowego: 18:05:03 UT (20:05:03 czasu PL)
Największe zaćmienie: 18:51:21 UT (20:51:21 czasu PL)
Koniec zaćmienia częściowego: 19:37:41 UT (21:37:41 czasu PL)
Koniec zaćmienia półcieniowego: 21:00:20 UT (23:00:20 czasu PL)

Zaćmienie Księżyca następuje wtedy, gdy Księżyc przechodzi przez cień Ziemi. Zawsze następuje to tylko podczas pełni. Podczas gdy zaćmienie Słońca widać tylko na małym obszarze dziennej strony Ziemi, a jego wygląd zmienia się zależnie od tego, gdzie względem punktu maksymalnego zaćmienia znajduje się obserwator, przebieg zaćmienia Księżyca można obserwować z całej nocnej strony Ziemi na bardzo dużym obszarze często obejmującym kilka kontynentów. Zaćmienia Księżyca także występują w trzech odmianach; mogą być: całkowite, częściowe i półcieniowe. Całkowite zaćmienie występuje wtedy, gdy cała tarcza Księżyca znajduje się w cieniu Ziemi. Całkowita faza zaćmienia Księżyca może trwać 90 minut i więcej, natomiast faza całkowita zaćmienia Słońca może trwać tylko kilka minut. Podczas zaćmienia Księżyca także występują momenty kontaktów. Pierwszy kontakt półcienia (P1)-„trudno go zauważyć”, następuje wtedy, gdy Księżyc zaczyna wchodzić w półcień Ziemi, pierwszy kontakt cienia (U1)-„widać wyraźnie gołym okiem”, oznacza moment, w którym na Księżyc zaczyna padać ciemniejszy cień Ziemi. Drugi kontakt cienia (U2) następuje, gdy rozpoczyna się faza zaćmienia całkowitego i Księżyc całkowicie zanurza się w cień Ziemi, natomiast trzeci kontakt cienia (U3) ma miejsce, gdy zaćmienie całkowite się kończy. Ostatni kontakt cienia (U4) oznacza moment, w którym Księżyc całkowicie wychodzi z cienia Ziemi, a drugi kontakt półcienia (P2) ma miejsce, gdy Księżyc opuszcza półcień Ziemi.

# Całkowite Zaćmienie Księżyca
Podczas całkowitego zaćmienia Księżyca, srebrny glob nigdy nie znika całkowicie. Ziemska atmosfera nadaje czerwonawy kolor cienia Ziemi powodując, że podczas zaćmienia Księżyc przybiera czerwone zabarwienie. Niekiedy cień jest jasnoczerwono pomarańczowy, ciemnomiedziano czerwony lub brunatno szary. Kolor całkowicie zaćmionego Księżyca zależy bezpośrednio od przejrzystości górnych warstw atmosfery Ziemi. (im mniejsze zapylenie atmosfery tym jaśniejsze zaćmienie).

# Częściowe Zaćmienie Księżyca
Częściowe zaćmienie Księżyca następuje wówczas, gdy tylko cześć Księżyca zanurza się w cieniu Ziemi. Zależnie od fazy zaćmienia fragment powierzchni Księżyca znajdujący się w cieniu może mieć kolor ciemnoczerwony, rdzawy, ciemnoszary lub czarny. Podobnie wygląda faza częściowa zaćmienia przed i po fazie zaćmienia całkowitego podczas całkowitego zaćmienia Księżyca.

# Półcieniowe Zaćmienie Księżyca
Z półcieniowym zaćmieniem Księżyca mamy do czynienia wtedy, gdy Księżyc przechodzi tylko przez słaby półcień Ziemi. Żadna część powierzchni Księżyca nie znajduje się w cieniu Ziemi, widoczne jest wtedy tylko niewielkie pociemnienie brzegu Księżyca. Zaćmienia tego typu, jeżeli nie są nagłaśniane w mediach często bywają zauważonymi tylko przez nielicznych obserwatorów.

Info z www.astrohobby.pl

Zaćmienie odbywać się będzie około 15 st Ryb, w drugim dekanacie tego znaku.

Wyjazd na konferencję astrologiczną do Hertfordshire

Dzisiaj rano wylatujemy z Miłką na konferencję „Astrology then and now” zorganizowaną przez Brytyjskie Stowarzyszenie Astrologiczne. Będzie o czasie i prognozowaniu przyszłości w astrologii, o tłumaczeniach starożytnycvh tekstów, Demetra George z Project Hindsight, Nick Campion, specjaliści od astrokartografii i wiele innych nowinek i starzynek astrologicznych :) O wszystkim opowiemy po powrocie na zajęciach i w reportażu na Czary.pl.