Miesięczne archiwum: luty 2008

Kto urodził się 29 lutego

Wszystkiego najlepszego dla Ryb, które obchodzą dziś urodziny!

Autor: Jan Starża Dzierżbicki

Opis pochodzi z reprintu książki Jana Starży – Dzierżbickiego Pod jaką gwiazdą urodziłeś się – horoskopy na każdy dzień roku, Warszawa 1938 r.

Kto urodził się dnia 29 lutego

Ostrożny, małomówny – może osiągnąć wiek sędziwy.

Prawy, humanitarny życzliwie odnosi się do innych, a jego zasady moralne są stałe.
Ma skłonność do samotności i wykazuje zainteresowanie rzeczami tajemniczymi, ukrytymi, mistycznymi. Poszukuje prawdy nieustannie.

Chciałby przeniknąć prawa przyrody, a dzięki swej intuicji potrafi sobie łatwo uświadamiać rzeczy ukryte. Może być doskonałym detektywem. Umysł ostry i analityczny potrafi wszystko rozkładać na elementy zasadnicze i dostrzega przyczyny wydarzeń tam, gdzie inni widzą tylko skutki.

Ewentualne choroby jakie mogą przynieść te urodziny to predyspozycja do cierpień stóp oraz do bólów głowy, zarówno jak i skłonność do zaziębień.

Mężczyzna tak urodzony nieraz przeżywa okresy przygnębienia i samoudręczających analiz, co może nawet odbić się ujemnie na zdrowiu.

Jak wychować dziecko tak urodzone.
Niezwykle delikatne, przejmujące się, czułe – dziecko takie może dojrzewać przedwcześnie. Nawet w najwcześniejszym wieku nie lubi, aby inne istoty były odeń zależne i chętnie oddaje wszystko co posiada. Chociaż takie miłosierdzie może wydawać się początkowo cechą dodatnia – nie należy zapominać, że w życiu późniejszym otoczenie może uważać to za brak ambicji lub honoru. Należy odzwyczajać je od marnotrawstwa.

Wady tych urodzin – to chwiejność i zbytnia słabość w stosunku do swego otoczenia. Taki człowiek
zbyt łatwo traci swe oparcie moralne i wpada w krańcowość. Pod wpływem złych nastrojów – wydaje mu się, że cały świat zwraca się przeciwko niemu i że nie potrafi w życiu rywalizować zwycięsko z innymi.

W charakterze jego jest dziwny upór, który czasami może nawet stać się groźny – nie daje sobie
bowiem wówczas nic wyperswadować. Na ogół jest to jednak człowiek delikatny, a takie momenty
są raczej gwałtowna reakcją na nacisk, jaki nań wywiera otoczenie.

W życiu codziennym okazuje dużo ostrożności, jest małomówny i dość nieufnie odnosi się do osób nieznanych. Gdy jednak rozmowa wkracza na tory jego zainteresowań specjalnych – wówczas ożywia się niezwykle.

Poszukuje prawdy raczej przez wrodzoną intuicję i swe przeczucia duchowe aniżeli przez teoretyczne studia naukowe.

Urodzeni 29 lutego

Dziś wyjątkowy dzień – 29 lutego. Taka data zdarza się co cztery lata, w roku przestępnym, czyli takim, który jest podzielny przez 4 lub 400, ale nie przez 100 – trochę to skomplikowane. Zazwyczaj ten dzień wypada raz na cztery lata. Dzieje się tak dlatego, że obrót Ziemi wokół Słońca wynosi 365 i 1/4 dnia, co cztery lata musimy więc dodać jeden dzień dla wyrównania. W przeciwnym razie w ciągu wielu dziesiątek czy setek lat kalendarz nie zgadzałby się z porami roku, jakie są w przyrodzie i mielibyśmy np. Boże Narodzenie w lutym.

Dziś rano byłam gościem programu Dzień Dobry TVN. Poproszono mnie, abym skomentowała z punktu widzenia astrologii fenomen urodzonych 29 lutego. Z punktu widzenia astrologii osoby urodzone tego dnia mają co roku swoje astrologiczne urodziny, które mogą obchodzić w momencie, kiedy Słońce w swojej pozornej wędrówce po ekliptyce i zodiaku powraca na pozycję, w której było w momencie ich urodzenia. Raz jest to 28 lutego, raz 1 marca, to można sprawdzić co do minuty w efemerydach lub obliczyć za pomocą programu astrologicznego.

Jak się głębiej nad tym zastanowiłam, kiedy wczoraj zadzwoniła do mnie Pani, z zaproszeniem do programu, to rzeczywiście z punktu widzenia astrologii urodzeni tego dnia są symbolicznie bardziej spod znaku Ryb (Słońce przebywa w tym znaku od mniej więcej 20.02 do 20.03), bo są „ofiarami” kalendarza gregoriańskiego i zamieszania związanego z czasem i porządkowaniem kalendarza. Znak Ryb w cyklu rocznym to koniec zimy, przednówek, chęć przeżycia za wszelką cenę „byle do wiosny”. Urodzeni 29 lutego są dodatkowo „poświęceni” – jak symboliczna rybia ofiara, abyśmy mogli we współczesnym świecie lepiej funkcjonować.

A tak opisał charakter urodzonych 29 lutego słynny polski astrolog okresu międzywojennego Jan Starża Dzierżbicki w książce „Pod jaką gwiazdą się urodziłeś – horoskopy na każdy dzień roku” z 1938 r.:

Prawy, humanitarny życzliwie odnosi się do innych, a jego zasady moralne są stałe. Ma skłonność do samotności i wykazuje zainteresowanie rzeczami tajemniczymi, ukrytymi, mistycznymi. Poszukuje prawdy nieustannie.

Chciałby przeniknąć prawa przyrody, a dzięki swej intuicji potrafi łatwo odgadywać rzeczy ukryte. Może być doskonałym detektywem. Umysł ostry i analityczny potrafi wszystko rozkładać na elementy zasadnicze i dostrzega przyczyny wydarzeń tam, gdzie inni widzą tylko skutki.

Ewentualne choroby, jakie mogą im dokuczać, to bóle głowy i skłonność do zaziębień. Mężczyzna nieraz przeżywa okresy przygnębienia i samoudreczających analiz, co może nawet odbić się ujemnie na zdrowiu.

Jak wychować dziecko tego dnia urodzone?
Niezwykle delikatne, przejmujące się, czułe – może dojrzewać przedwcześnie.

Nawet w najwcześniejszym wieku nie lubi, aby inne istoty były odeń zależne i chętnie oddaje wszystko co posiada. Chociaż takie miłosierdzie może wydawać się początkowo cechą dodatnią – nie należy zapominać, że w życiu późniejszym otoczenie może uważać to za brak ambicji lub honoru.
Należy odzwyczajać je od marnotrawstwa.

Wady – to chwiejność i zbytnia słabość w stosunku do otoczenia. Taki człowiek
zbyt łatwo traci swe oparcie moralne i wpada w krańcowość. Pod wpływem złych nastrojów – wydaje mu się, że cały świat zwraca się przeciwko niemu i że nie potrafi w życiu rywalizować z innymi.

W charakterze jego jest dziwny upór, który czasami może nawet stać się groźny – nie daje sobie
bowiem wówczas nic wyperswadować. Na ogół jest jednak człowiekiem delikatnym, a takie momenty
są raczej gwałtowną reakcją na nacisk, jaki wywiera otoczenie.

W życiu codziennym okazuje dużo ostrożności, jest małomówny i dość nieufnie odnosi się do osób nieznanych. Gdy jednak rozmowa wkracza na tory jego zainteresowań – wówczas ożywia się.

Poszukuje prawdy raczej przez wrodzoną intuicję i przeczucia duchowe, aniżeli przez teoretyczne
studia naukowe.

Laureaci Oscarów 2008 r.

W minioną niedzielę (a w poniedziałek rano czasu polskiego) odbyło się tegoroczne rozdanie Oscarów. Za najlepszą główną rolę kobiecą Oscara dostała francuska Marion Cotillard, ur 30.09.1975 r. w Paryżu, godzina nieznana. Jej horoskop:

Horoskop Marion Cotillard

Cotillard_Marion_fotoRola w biograficznym filmie o Edith Piaff „La vie en rose” („Niczego nie żałuję – Edith Piaff) wymagała od Marion wiele wysiłku i poświęcenia. Nie mogła zagrać „na pół gwizdka” tej targanej życiowymi dramatami piosenkarki – legendy francuskiej estrady. W horoskopie Marion Cotillard ma Słońce w znaku artystycznej Wagi w koniunkcji z transformującym Plutonem, dzięki czemu była w stanie wiarygodnie zagrać Piaff. Podobno sama robiła sobie charakteryzację, aby jak najbardziej fizycznie upodobnić się do odgrywanej postaci. Trudno będzie jej przebić tę kreację, choć jej znakiem rozpoznawczym jako aktorki może być w przyszłości ta właśnie zdolność do transformacji i upodobniania się do granych postaci. Tranzytujący Jowisz tworzył już od grudnia dynamiczną kwadraturę do jej Słońca, dzięki czemu Marion zdobyła tak wiele nagród za tę rolę: nie tylko Oscara, ale i Złoty Glob, Cesara, nagrodę BAFTA. Film zdobył popularność i ogromny finansowy sukces w USA, co na pewno pomogło w zdobyciu Oscara.

Oscara za najlepszą główną rolę męską dostał brytyjski aktor Daniel Day-Lewis, ur. 29.04.1957 r. w Londynie, godzina nieznana. Jego horoskop:

Horoskop Daniel Day-Lewisa

Daniel Day-Lewis fotoJowisz na moment otrzymania nagrody był w trygonie do Wenus i Merkurego Daniela Day-Lewisa, wspierając jego wizerunek (Wenus) i nagradzając jego pracę i ekspresję (Merkurego). Dodatkowo Saturn był w trygonie do jego Słońca. Podsumowując: planety społecznej realizacji i sukcesu Jowisz (w Koziorożcu) i Saturn (w Pannie) utworzyły trygon przechodni z jego planetami osobistymi w znaku Byka, uwydatniając jego dokonania. Day-Lewis ma urodzeniowo trygon Jowisza do Wenus i Merkurego, w tym roku ten trygon został wzmocniony przez tranzytującego Jowisza, co zapewniło mu sukces i pokonanie silnej konkurencji. To drugi Oscar w jego karierze, pierwszego zdobył w 1989 r. za rolę w filmie „Moja lewa stopa”.

Bracia Joel i Ethan Coen dostali Oscara za reżyserię i scenariusz adoptowany, a ich film „To nie jest kraj dla starych ludzi” (No Country for Old Men) zdobył Oscara za najlepszy film 2007 roku.

Horoskop Joela Coena, ur29.11.1954 r., Minneapolis, Minnesota, USA, godzina nieznana:

Horoskop Joela Coena

W horoskopie starszego z braci tranzytujący Jowisz, wskaźnik sukcesu i nagrody, utworzył sekstyl do Saturna i Wenus Joela, a Saturn ma dwa stopnie do kwadratury z jego urodzeniowym Saturnem. Podobnie, jak Day_Lewis, Joel ma w swoim horoskopie trygon Jowisza z Merkurym, co wskazuje na predyspozycję do nagród i powodzenia w życiu zawodowym. Dodatkowo tranzytujący Jowisz działa koniunkcją na Węzeł Północny (popularność, odbiór przez ludzi) i Księżyc, co dodatkowo sprzyjało docenieniu i popularności.

Horoskop Ethana Coena, ur 21.09.1957 r, Minneapolis, Minnesota, USA, godzina nieznana:

Horoskop Ethana Coena

Młodszy brat, Ethan, ma w swoim horoskopie Słońce w koniunkcji z Marsem w znaku Panny. Tranzytujący Pluton cały zeszły rok tworzył kwadraturę do jego Marsa, a jeszcze wcześniej do Słońca. Taki tranzyt oznacza silną przemianę i walkę o swoje, a także wielki wysiłek artystyczny, którego wynikiem jest film „To nie jest kraj dla starych ludzi”, który też został nagrodzony Oscarem. Wiele osób uważa, że jest to najlepszy film Coenów, wpływ Plutona wskazuje, że jest on najpoważniejszym i jak dotąd najdojrzalszym projektem w ich karierze. Tranzytujący Jowisz utworzył sprzyjający nagrodom (i sprzedaży, lepszej dystrybucji) trygon z Merkurym Ethana.

23.02.2008 W-wa warsztaty: Horoskop firmy

23.02.2008 sobota godz. 16.00-20.00 w Warszawskiej Szkole Astrologii

Horoskop firmy czyli wstęp do astrologii biznesowej
Horoskop założenia firmy jest ważnym momentem nie tylko przy rozpoczynaniu biznesu, ale również później, w trakcie rozwijania działalności. Towarzyszy on nam przez cały czas, dlatego musimy dobrze poznać jego mocne i słabe strony, aby umieć wykorzystać okazje i radzić sobie z kryzysami, jakie przynoszą tranzytujące planety. Na warsztatach będziemy analizować horoskopy firm z różnych branż i poznamy zasady działania tranzytów na horoskopy firm. Prosimy o przyniesienie własnych przykładów do analizy na zajęciach.

Prowadzą: Iza Podlaska i Mii Krogulska
Cena 60 zł, zapisy i info: tel. 0-600-218-488 (Iza) i 0-600-218-588 (Mii)

Serdecznie zapraszamy!

Wenus w znaku Wodnika

W niedzielę Wenus, planeta miłości, związków i przyjemności, wkroczyła do znaku Wodnika, gdzie czuje się doskonale – ze względu na pokrewieństwo żywiołu i jakości. Wodnik to przecież znak powietrzny – władztwo Wagi i znak stały – władztwo Byka.

Jakie przyjemności i relacje szykuje nam Wenus w swojej wędrówce przez znak Wodnika od 17.02 do 12.03.2008? Przede wszystkim pragnąć będziemy wolności i swobody właśnie w związkach. Wenus w Wodniku eksperymentuje i takie właśnie będzie nasze nastawienie do życia, związków z ludźmi i przyjemności. Wyjazd do Indii, surfowanie w Australii czy nocne oglądanie gwiazd na Saharze – teraz właśnie jest najlepszy moment, aby te pomysły zrealizować. Wenus w Wodniku sprzyja również zakupom sprzętu elektronicznego i inwestycjom w nowoczesne technologie.

Osoby, które mają Wenus w znaku Wodnika w swoim horoskopie urodzeniowym, potrzebują dużo wolności i niezależności w związkach. Tworzą relacje nietypowe i odbiegające od społecznych reguł. Często mają dużo starszych lub dużo młodszych partnerów. Uprawiają często wolne zawody, ponieważ ich podejście do pieniędzy jest ekscentryczne: nie lubią być zależni od pieniędzy. Często wydają na bardzo osobliwe przyjemności, nie zawsze w młodości szanują pieniądze i dobra materialne. Mimo że nie stronią od małżeństwa, rzadko są w stanie długo wytrwać w oficjalnych związkach. Mają dużo przyjaciół i często mylą przyjaźń z miłością, wprowadzając tym zamieszanie zarówno wśród swoich znajomych, jak i wśród rodziny.

Znane osoby z Wenus w znaku Wodnika: Małgorzata Foremniak, Andrzej Wajda, Natalie Cole, Elton John, Janis Joplin, Aretha Franklin, Carole King, Nicolas Cage, Mel Gibson, Cybill Shepherd, Glenn Close, Gene Hackman, Muhammad Ali, Steven Hawking, Oprah Winfrey, Yoko Ono, Peter Gabriel, Bruce Willis, Paris Hilton, Ashton Kutcher, Tea Leoni, Kate Moss.

Zaćmienie Księżyca i pełnia 21.02.2008

Luty obfituje w ważne wydarzenia na niebie – mamy dwa ważne zaćmienia, o zaćmieniu Słońca z 7.02.2008 pisałam już na blogu w artykule Luty 2008 – sezon zaćmień. Od tego czasu wiele się wydarzyło w polityce światowej i w życiu wielu z nas. Co przyniesie kolejne zaćmienie?

W czwartek 21.02 nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca – na kolejne tego typu zaćmienie (czyli całkowite Księżyca) będziemy musieli poczekać aż do grudnia 2010 roku. Wpływ tego zaćmienia będzie więc o wiele silniejszy i jego efekty będą trwały dłużej niż przy zaćmieniu częściowym czy półcieniowym. Zaćmienie będzie widoczne w Europie, obu Amerykach i w części zachodniej Afryki. Cało wydarzenie będzie trwało około 3,5 godziny (od 02:43 do 06:09 CET), a faza całkowitego zaćmienia niecałą godzinę. W Polsce zaćmienie zacznie się o godz. 4:01 i skończy o 4:51. Jeśli nie zasnę, to będę oglądać – taka okazja powtórzy się dopiero za trzy lata!

Zaćmienie Księżyca zachodzi wtedy, kiedy jest pełnia Księżyca w pobliżu węzłów Księżycowych. Tym razem wypada po nowiu i zaćmieniu Słońca, czyli to, co wtedy powstało, wykiełkowało czy co zaczęło się dziać, teraz pokaże się w całej okazałości i będziemy mogli zobaczy konsekwencje tego, co ważnego działo się w ostatnim miesiącu w naszym życiu czy światowej polityce. Ta kolejność decyduje często o jakości i rodzaju zmian zainicjowanych przez zaćmienia. W zeszłym roku było na przykład odwrotnie – w sierpniu pełnia i zaćmienie Księżyca – kulminacja wydarzeń z całego półrocza (afera z Kaczmarkiem, kryzys rządowy), a potem we wrześniu całkowicie nowy start: nów i zaćmienie Słońca (rozwiązanie sejmu, dymisja rządu Kaczyńskiego i rozpisanie nowych wyborów).

Zaćmienie Księżyca i pełnia 21.02.2008
Zaćmienie Księżyca – początek fazy całkowitego zaćmienia 21.02.2008 r. g. 04:01 CET Warszawa, pełnia Księżyca o godz. 4:32.

Zaćmienie i pełnia Księżyca wypada w drugim stopniu znaku Panny, tuż po ingresie Słońca do znaku Ryb. Oba światła są aspektowane przez Saturna (koniunkcja z Księżycem, opozycja ze Słońcem), z czego wnioskuję, że w polityce zarówno ci na górze (politycy) i ci na dole (obywatele) będą mieli pod górkę. W indywidualnych horoskopach ta pełnia i zaćmienie może wywołać bardzo dużo trudnych emocji, takich jak strach, niepewność jutra (znak Panny) czy poczucie, że wszystko wymyka się spod kontroli. Sprawy zdrowia, chorób, służby publicznej i niepokojów społecznych dojdą silnie do głosu. Możemy spodziewać się też problemów z żywnością (to też w kontekście światowym) i z urządzeniami technicznymi, samochodami itp. Dla Kosowa, które w niedzielę ogłosiło jednostronną deklarację niepodległości, to zaćmienie nie zapowiada się dobrze – konflikt z Serbią jest nieunikniony, mam nadzieję, że nie dojdzie do interwencji militarnej. Zaćmienie będzie też ważne dla spraw religijnych – szczególnie dla Kościoła i duchownych wyższego szczebla. Saturn w horoskopie zaćmienia wskazuje też na możliwe problemy zdrowotne, ryzyko utraty pracy czy pomoc starszym ludziom, dla których ta pełnia może być trudna do zniesienia.

Czego nie robić na tym zaćmieniu? Nie podróżować, nie handlować, nie kupować w ciemno, nie podejmować decyzji pod wpływem silnych emocji, nie brać udziału w wiecach czy zgromadzeniach, gdzie są masy ludzi. Wpływ zaćmienia trwa około 6 miesięcy, a jeśli tworzy on koniunkcję, opozycję lub kwadraturę z jakimś punktem w naszym horoskopie, to mamy zapewnione duże zmiany i przełomowe wydarzenia, które dadzą nam do myślenia i wpłyną trwale na nasze życie.

Nowe karty Tarota wydawnictwa Lo Scarabeo w 2008 roku

Włoskie wydawnictwo Lo Scarabeo zapowiedziało opublikowanie sześć nowych talii Tarota w 2008 roku. Przyjrzałam się im z bliska po przeczytaniu ich nowego katalogu na 2008 rok (wszystkie zdjęcia kart pochodzą z tego właśnie katalogu).

1. Inicjacyjny Tarot Zakonu Złotego Brzasku (Initiatory Tarot of the Golden Dawn)

taroty_2008_scarabeo_6.jpg

Autorem koncepcji talii jest Giordano Berti, a rysunki wykonał Patrizio Evangelisti. Karty miały ukazać się w lutym, ale produkcja się opóźnia i będą dostępne dopiero od marca 2008 r. Wskazówki członków okultystycznego zakonu Złotego Brzasku, do którego należeli m. in. Waite i Crowley, zostały użyte do stworzenia tego niezwykłego tarota. Widziałam już wiele takich prób, ale ta wydaje mi się ciekawa. Czekam na karty z niecierpliwością.

P.S. Karty są już odstępne w naszym sklepie – Tarot Zakonu Złotego Brzasku!!!

2. Tarot Magicznego Lasu (Tarot of the Magical Forest)

taroty_2008_scarabeo_5.jpg

Tak samo jak Inicjacyjny Tarot Zakonu Złotego Brzasku miał ukazać się w lutym, ale będzie w marcu 2008 – czyli już za chwilę. Ten tarot nie jest taki nowy – ukazał się w 2005 roku w Chinach, teraz wydaje go Lo Scarabeo. Autorzy: Hsu Chi Chun i Leo Tang. Uroczy!

P.S. Karty można już kupić w naszym sklepie – Tarot Magicznego Lasu.

3. Tarot Kontemplacyjny (Contemplative Tarot)

taroty_2008_scarabeo_4.jpg

Tarot ma ukazać się w kwietniu 2008 r., autor Adriano Buldrini kierował się przy tworzeniu tego Tarota wskazówkami wielkiego nauczyciela i okultysty P. D. Uspieńskiego. Tarot przedstawiony jest jako ścieżka do samopoznania i kontemplacji życia. Ładne kolory, a co więcej – zobaczymy w kwietniu.

P.S. Tarota można już kupić w naszym sklepie - Tarot Kontemplacyjny

4. Tarot Majów (Mayan Tarot)

taroty_2008_scarabeo_3.jpg

Gorączka kalendarza Majów zatacza coraz większe kręgi :). Lo Scarabeo zdecydowało się wydać Tarota nawiązującego do tej fascynującej cywilizacji. Na pierwszy rzut oka poszczególne karty są niezbyt czytelne, ale poczekamy, zobaczymy. Ma się ukazać w kwietniu 2008 r.

P.S. Tarot już jest u nas dostępny Tarot Majów.

5. Tarot Mrocznej Księgi (Dark Grimoire Tarot)

taroty_2008_scarabeo_2.jpg

Moda na gotyckie i magiczne talie trwa. Ta talia nieco odbiega od pogodnych i łagodnych talii z katalogu. Projekt podobny do Gotyckiego Tarota Wiktoriańskiego – każda karta zgłębia ciemną stronę życia, nasze codzienne strachy, horrory i sekrety. Premiera w czerwcu 2008 r.

P.S. Tarot jest już u nas do kupienia Tarot Necronomiconu.

6. Tarot Jogi (Yoga Tarot)

Yoga_Tarot

Zapowiada się bardzo ciekawie, dobrać do symboliki Tarota jogiczne asany to nie lada wyczyn. 7 Buław jako Kobra bardzo mi pasuje, wysiłek połączony z odstraszaniem potencjalnego wroga. Wielkie Arkana będą ilustrować ważne kroki w praktyce jogi. Małe Arkana będą ilustrować cztery rózne formy jogi. Czekam z wielką niecierpliwością – do czerwca 2008 r.

P.S. Karty już są u nas w sprzedaży Tarot Jogi.

Luty 2008 – sezon zaćmień

Zacmienie01W lutym 2008 roku mamy aż dwa zaćmienia: 7-go obrączkowe zaćmienie Słońca, 21-go całkowite zaćmienie Księżyca. Luty jest więc bardzo ważnym momentem w roku, kiedy wszystkie nasze plany, pragnienia i działania mogą zmienić się o sto osiemdziesiąt stopni. Decyzje podjęte podczas zaćmienia i wydarzenia, jakie nas spotykają w tygodniu zaćmienia, są znaczące nie tylko dla roku, który się właśnie rozpoczął, ale często i dla całego naszego życia.

Zaćmienie Słońca 7 lutego 2008 r., g. 3:55:05 UT

Zacmienie Slonca 20080207

Horoskop zaćmienia Słońca 7.02.2008 z osiami na Warszawę (g. 4:55:05 czasu polskiego)

Zaćmienie wypada w osiemnastym stopniu znaku Wodnika, na Węźle Północnym, który niedawno wkroczył do znaku Wodnika. Władcą zaćmienia jest Merkury (planeta najbliżej Słońca i Księżyca) oraz dodatkowo Saturn i Uran – współwładcy Wodnika. Trochę tu tłoczno na tronie :). W Horoskopie zaćmienia przeważa żywioł powietrza (Wodnik i Bliźnięta), jest sporo żywiołu ziemi (Koziorożec i Panna), bardzo malutko żywiołu wody (Ryby) i zupełnie brak żywiołu ognia! Wskazuje to na pasywny i zachowawczy wpływ zaćmienia na na losy świata i pojedynczych ludzi. Będziemy starali się zachować to, co już mamy i trzymać się tego, co już wiemy lub tak się nam będzie wydawać (Neptun i Merkury w retro). Brak ognia wskazuje na niewielką możliwość działania czy wpływania bezpośrednio na to, co się będzie z nami działo. Retrogradujący Merkury jako władca zaćmienia wskazuje na dużą rolę informacji (czy dezinformacji), posłańców, podróży, a także oszustów czy złodziei. Możemy utożsamiać się z czyimiś poglądami czy planami, mimo że sami mamy inne zdanie czy niedawno myśleliśmy inaczej.

To zaćmienie będzie miało duży wpływ na wizerunek kandydatów kampanii prezydenckiej w USA, tym bardziej że wypada ono na Księżycu horoskopu USA. Sympatie wyborców mogą nagle zmienić się pod wpływem nagłych wydarzeń czy informacji o przeszłości kandydatów (Merkury w retro). Według Sephariala zaćmienie Słońca w drugim dekanacie Wodnika powoduje publiczne rozboje, kradzieże, oburzenie, głód i trzęsienia ziemi.

Dla Polski zaćmienie może mieć duży wpływ: wypada w kwadraturze do Słońca horoskopu obecnego Sejmu, na szczycie XII domu. Nie wróży to dobrze komisjom śledczym, które mają ruszyć w najbliższym czasie. W horoskopie Donalda Tuska zaćmienie wypada w luźnej koniunkcji z jego Księżycem (przez stellum planet) oraz w ścisłej kwadraturze do jego Merkurego. Czyżby kolejna medialna wpadka lub obietnice bez pokrycia? Dodatkowo zaćmienie tworzy luźną koniunkcję z Księżycem rządu Tuska i kwadraturę do jego Słońca. Z czegoś się Panowie i Panie znów będą musieli gęsto tłumaczyć.

Zaćmienie jest bardzo silne, ponieważ Słońce i Księżyc aspektują sporo planet: Merkurego, Neptuna i Marsa. Zaćmienie wypada w szczytowej fazie cyklu retrogradacji Merkurego, czyli w jego fazie wewnętrznej koniunkcji ze Słońcem. Jego wagę dodatkowo podkreśla fakt, że jest to pierwsze zaćmienie po ingresie Plutona w znak Koziorożca. Znak Wodnika symbolizuje społeczne idee i zachowania, relacje z ludźmi w kontekście społecznym oraz eksperymenty, innowacje techniczne. To zaćmienie może zmienić nasze postrzeganie społeczności internetowych, nasze uczestnictwo w wirtualnym i stechnologizowanym świecie. Albo będziemy śnić w Matrixie, albo się z niego brutalnie obudzimy. Neptun w koniunkcji z zaćmieniem wskazuje raczej na tę pierwszą opcję. Bierne i senne nastawienie do wirtualnej rzeczywistości w tym roku potwierdza jeszcze inne wydarzenie: kilka godzin po zaćmieniu Księżyc utworzy specyficzną koniunkcję z Neptunem, zwaną okultacją – która jest tak jakby inną formą zaćmienie (Księżyc przesuwa się na niebie dokładnie na wysokości Neptuna, przesłaniając go podobnie jak Słońce w czasie zaćmienia solarnego). Mamy więc podwójną energię zaćmienia w jeden dzień, a co więcej – w ciągu 2008 roku okultacja Neptuna przez Księżyc powtórzy się w każdym miesiącu oprócz grudnia. Ileż neptunowej energii zapewni nam więc Księżyc w tym roku. Będziemy śnić o wolności, a jednocześnie uzależniać się od wirtualnego świata i nowoczesnych technologii.

Zaćmienie będzie widoczne w rejonach południowego Pacyfiku i Antarktyki, czyli obserwować ją mogą tylko mieszkańcy południowo-wschodniej Australii i Nowej Zelandii. Jedynym zamieszkanym punktem na trasie zaćmienia jest naukowa stacja badawcza Rosyjska na Antarktydzie. Faza maksymalna wypada o godz. 3:55 UT, czyli o 4:55 czasu polskiego i będzie trwać 2 minuty i 11,7 sekund. Zaćmienie będzie nietypowe również z astronomicznego punktu widzenia:

Po pierwsze nie dość, że jest obrączkowe, czyli Księżyc jest minimalnie mniejszy od Słońca z punktu widzenia obserwatora na Ziemi, przez co zaćmienie będzie widoczne w tzw. pierścieniu czy obręczy, która nieraz jest jasna, a nieraz czerwonawa.

Po drugie przebieg zaćmienia będzie tuż przed wschodem Słońca, co nadaje mu dodatkowo mocy i podkreśla symbolikę walki światła z ciemnością, czyli dobra ze złem, świadomości z nieświadomością.

Po trzecie większość zaćmień wędruje z zachodu na wschód, to zaćmienie zacznie się na wschodzie i będzie przesuwać się ku zachodowi, aby później przesunąć się na północ, zakręcić i zakończyć ruchem z zachodu na wschód.

W horoskopie indywidualnym wpływ zaćmienia jest tym silniejszy, im ściślejszy aspekt tworzy ono do planet lub planety w naszym horoskopie (orba do 3 stopni, a najsilniejsze działanie jest przy orbie jednostopniowej). Oczywiście zawsze jest wpływ na dom, w którym wypada zaćmienie.

Zacmienie02

Obrączkowe zaćmienia są spektakularne, robią wrażenie. Sama oglądałam raz takie zaćmienie w Szkocji w 2003 roku, które również odbywało się tuż przed wschodem Słońca. Zabawne, że w marcu tego roku też jadę do Szkocji :). Podobno nie ma przypadków na tym świecie…

P.S. O lutowym zaćmieniu Księżyca napiszę wkrótce. Kolejny sezon zaćmień w tym roku czeka nas w sierpniu – wraz z głównym tegorocznym zaćmieniem: całkowitym zaćmieniem Słońca 1.08.2008 r.