Miesięczne archiwum: wrzesień 2008

Dwa kasztanki nie zaszkodzą

Schyl się po kasztanka podczas jesiennego spaceru. Warto je zbierać nie tylko dla ich urody, ale i dla oczyszczenia domowej atmosfery. Kasztany rozłożone obok komputera czy telewizora neutralizują negatywne promieniowanie. Pomagają zachować równowagę w pomieszczeniach, które zbudowane zostały na żyłach wodnych. Są doskonałym odpromiennikiem, ale trzeba używać ich z umiarem. Kilka kasztanów ma dobroczynny wpływ, ale kilogramy ukryte pod łóżkiem mogą przyprawiać o bóle głowy i bezsenność! Dwa kasztany w kieszeni pomagają zapobiegać bólom reumatycznym.

kasztan
Kasztany, zdjęcie z zasobów Wikimedia Commons, autor FR2000

Kasztany zawierają wiele cennych substancji, które pomagają zachować zdrowie i urodę. Escyna wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, pobudza mikrokrążenie i usuwają nadmiar wody z tkanek. Jeśli cierpisz z powodu żylaków, pajączków lub masz opuchnięte, zmęczone nogi, wybierz się do apteki po preparaty z kasztanowca. Od wieków w medycynie ludowej papka z kasztanów przynosiła ulgę cierpiącym z powodu hemoroidów i dziś także kasztany są składnikiem maści i czopków, które leczą z tej przykrej dolegliwości.

Kasztanowce sprowadzone zostały do Europy w 1576 roku ze Stambułu. Szybko zadomowiły się w parkach i dotarły także do Polski. Dziś nie wyobrażamy sobie matury bez kwitnących kasztanów i początku roku bez brązowych owoców, ale drzewa te są w wielkim niebezpieczeństwie! Szkodnik szrotówka-kasztanowcowiaczek atakuje je w całej Europie. To prawdziwa plaga, której trzeba przeciwdziałać! Dlatego jeśli masz w swoim ogrodzie kasztanowca, regularnie zgrabiaj i pal opadłe jesienią liście, aby larwy szkodnika nie przezimowały.

Kto urodził się 30 września

Wszystkiego najlepszego dla Wag, które mają dziś urodziny!

Sławne osoby urodzone 30.09: perski poeta, mistyk Dżalal ad-Dina Rumi (1207), papież Mikołaj IV (1227), polski pisarz, pedagog Stanisław Konarski (1700), niemiecki organista, kompozytor Johann Georg Bach (1751), amerykańska milionerka, właścicielka domu, który miał ją chronić przed duchami Sarah Winchester (1839), kubański poeta Jesús Orta Ruiz (1922), amerykański pisarz Truman Capote (1924), polski filozof, semiotyk Jerzy Pelc (1924), premier Izraela Ehud Olmert (1945), brytyjski muzyk Marc Bolan (1947), polska piosenkarka Barbara Tryetryelewska (1954), amerykański aktor Eric Stoltz (1961), polski piłkarz Dariusz Dziekanowski (1962), włoska aktorka Monica Bellucci (1964), polski muzyk jazzowy, kompozytor Tymon Tymański (1968).
Kto urodził się dnia 30 września

Jest zwolennikiem sprawiedliwości. Może mu się powieść w dziennikarstwie lub polityce.

Pożąda jedności, spokoju i miłości — ale jednocześnie sam wykazuje chęć do wyodrębniania się od innych i chętnie chadza własnemi drogami.

Jego najwyższym ideałem jest sprawiedliwość i harmonia. Lubi regularność, metodyczności i porządek we wszystkim, i za wszelką cenę pragnie uniknąć nieporozumień i niezgody, dążąc zawsze do harmonii. Usposobienie jego jest przyjemne, towarzyskie — a zachowanie ujmujące, wskutek czego cieszy się nierzadko ogólna sympatią.

Z wiekiem wykazuje coraz więcej spokoju, zdolności dyplomatycznych, a także zamiłowania do sztuki. Wiedzie mu się wówczas we współdziałaniu z innymi, dzięki umiejętności dobierania sobie odpowiednich współpracowników a także wielkiemu taktowi i poczuciu sprawiedliwości, jakie okazuje.

Uprzejmy, kochliwy, przywiązany do swej małżonki — ulega jednakże zbyt łatwo namiętnościom. Lubi użycie i przyjemności. Delikatny, wrażliwy — podlega silnemu wpływowi osób płci odmiennej, co niezawsze wychodzi mu na dobre.

Człowiek ten jest usposobionym idealistycznie i romantycznie; potrafi poświęcić się dla swego ideału. Wola jego jednakże niezbyt jest mocna i pod silnym a stałym naciskiem silniejszych indywidualności — łatwo ustępuje. Jego wytrzymałość pozostawia również nieraz dużo do życzenia.

Co mu grozi? Upadek z miejsca wysokiego, co należy brać zarówno dosłownie jak i w przenośni. Może bowiem zarówno dobrze upaść — z wyższego miejsca jak nie być w stanie utrzymać się na wysokim stanowisku, jakie w życiu osiągnie.

Zawód najlepszy związany ze sztuką lub też w zawodach intelektualnych
— jako artysty, rysownika, śpiewaka, muzyka, bibliotekarza, profesora itp. Jednakże trzeba zaznaczyć, że jego ambitne plany mogą się nie spełnić.

Organizm jego dość jest mocny
i o ile powadzi życie regularne — nie potrzebuje obawiać się choroby. W razie zaś zachorowania przede wszystkim mogą ucierpieć nerki lub głowa.

Opis pochodzi z reprintu książki Jana Starży – Dzierżbickiego Pod jaką gwiazdą urodziłeś się – horoskopy na każdy dzień roku, Warszawa 1938 r.

Kto urodził się 29 września

Wszystkiego najlepszego dla Wag, które mają dziś urodziny!

Sławne osoby urodzone 29.09: rzymski polityk Gnejusz Pompejusz (106 p.n.e.), królowa Szkocji Małgorzata Plantagenet (1240), król Danii Krzysztof II (1276), włoski malarz Tintoretto (1518), hiszpański pisarz Miguel de Cervantes (1547), książę Bawarii Wilhelm V Pobożny (1548), włoski malarz Caravaggio (1571), autor Mazurka Dąbrowskiego Józef Wybicki (1747), polska pisarka Janina Porazińska (1888), włoski reżyser filmowy Michelangelo Antonioni (1912), szwedzka aktorka Anita Ekberg (1931), amerykański piosenkarz, pianista Jerry Lee Lewis (1935), premier Włoch Silvio Berlusconi (1936), działacz związkowy, prezydent Polski, laureat Nagrody Nobla Lech Wałęsa (1943), polska wokalistka zespołu 2+1 Elżbieta Dmoch (1951).

Kto urodził się dnia 29 września

Tego w życiu czekają wysiłki i dzieła niezwykle.

Usposobionym jest najczęściej dość konserwatywnie i okazuje szacunek dla dawnych obyczajów i tradycyj. Interesuje się również starożytnościami i lubi je zbierać zarówno jak i dzieła sztuki. Jest to człowiek niezwykle wrażliwy o umyśle krytycznym. Cierpliwy i wytrwały — potrafi się opanować, chociaż nieraz przychodzi mu to z trudnością.

Urodziny dzisiejsze dają dwa typy: jeden wesoły, pełen radości życia, usposobiony optymistycznie, drugi zaś — poważny, skupiony, nieco melancholijny.

Czasami te dwie krańcowości łączą się w jednej i tej samej osobie. Wówczas taki człowiek przeżywa stany wielkiej radości, podniecenia i ekspansji — a potem znowu popada w stany depresji, niechęci do pracy i wysiłków. W takim okresie wydaje mu się, że nie posiada nikogo na świecie komu mógłby zaufać.

Ale mimo wszystko jest to natura miłości i zawsze ma licznych przyjaciół, którzy się skupiają dokoła niego.

Lubi użycie i wszelkie przyjemności, jest wielkim zwolennikiem sztuki — zwłaszcza muzyki a nierzadko i sam wykazuje jakieś uzdolnienia w kierunku artystycznym. Jednakże do osiągnięcia zupełnego szczęścia w życiu przeszkadza mu jego usposobienie zbyt impetyczne.

Czego strzec się winien? Aby sobie sam niepotrzebnie nie przysparzał zmartwień. Jest to bowiem człowiek wrażliwy niezwykłe na wszystko co się dzieje dookoła niego. Nieraz też cierpi na ucisk psychiczny i popada w stany niewytłomaczonego smutku, wydając się swemu otoczeniu kapryśnym i niezrozumiałym.

Dużo musi się w życiu wysilać, czekają go bowiem zadania trudne i niezwykłe. W końcu jednakże może mu się powieść — i będzie na starość zbierać jak najlepsze rezultaty swych wysiłków długotrwałych.

Opis pochodzi z reprintu książki Jana Starży – Dzierżbickiego Pod jaką gwiazdą urodziłeś się – horoskopy na każdy dzień roku, Warszawa 1938 r.

2.10.2008 warsztat Tranzyty Neptuna

Zapraszamy na kolejny warsztat astrologii:

Tranzyty Neptuna w horoskopie urodzeniowym – wizje czy mrzonki?

2.10.2008, czwartek, Warszawa godz. 18.00-21.00
prowadzą: Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska
info i zapisy: telefonicznie u Izy Podlaskiej 0-600-218-488 i Miłki Krogulskiej 0-600-218-588 lub e-mail ipodlaska (at) albireo.pl
cena: 30 zł

Opis zajęć:
Tranzyty Neptuna są uważane za najtrudniejsze ze wszystkich tranzytów, jakie przydarzają się człowiekowi w ciągu całego życia. Czy zawsze tak trudno się realizują? Co zrobić, żeby wykorzystać potencjał tkwiący w tej planecie i uniknąć zagrożeń, jakie ze sobą niesie? Na zajęciach będziemy omawiać wszystkie rodzaje tranzytów Neptuna do horoskopu urodzeniowego. Prosimy uczestników zajęć o przyniesienie własnych przykładów. Zajęcia dla początkujących i zaawansowanych.

Sezon na śluby trwa!

Czyżby związki „na kocią łapę” przestały być w modzie? Pobyt Saturna w znaku Panny sprzyja oficjalnym ceremoniom i porządkowaniu miłosnego życia. Na ślubnym kobiercu stanęli w tym roku Piotr Rubik i Agata Paskudzka, Małgorzata Kożuchowska i Bartek Wróblewski, Reni Jusis i Tomek Makowiecki, a także Piotr Kraśko i Karolina Ferenstein. To jednak nie koniec ślubnych emocji! Trwa wrzesień, a przed nami październik – miesiące tradycyjnie najlepsze na ślub, bo w ich nazwie występuje litera „r”. Od plotek o ślubie Katarzyny Cichopek i Marcina Hakiela aż huczało przez ostatnie tygodnie, aż wreszcie stało się – młodzi pobrali się w zeszły weekend w Zakopanem.

Ponoć zdjęcia zostały już zrobione i sprzedane jednej z kolorowych gazet. Byłby to bardzo zły znak dla młodych. Fotografowanie się w sukni ślubnej, w dodatku u boku pana młodego przed ślubem, według wielu przesądów źle wróży trwałości związku. Kasia, która napisała pracę magisterską na temat New Age, powinna o tym wiedzieć!

Horoskop katarzyny Cichopek

Katarzyna Cichopek urodzona 7.10.1982 r. w Warszawie, godzina nieznana 

Mamy jednak nadzieję, że będzie im się dobrze wiodło, tym bardziej, że ich horoskopy bardzo do siebie pasują. W horoskopie Kasi Cichopek odkrywamy w tym roku koniunkcję progresywnego Słońca i Wenus. To najlepszy czas na miłość i ślub. Jako zodiakalna Waga zadba o to, aby było to wielkie medialne wydarzenie. Kinga, której rolę Kasia gra w serialu „M jak Miłość” jest w ciąży. Aktorka ze sztucznym brzuszkiem prezentuje się doskonale, może więc czas, aby sama pomyślała o dziecku?

Horoskop Marcina Hakiela
Marcin Hakiel urodzony 6.06.1983 r. w Gdańsku, godzina nieznana

W horoskopie Marcina widać silny wpływ Bliźniąt. Tranzyt kwadratury Saturna to dobry moment, aby wreszcie przekonać go do małżeństwa. Ciągłe tłumaczenie się brakiem czasu może być bowiem oznaką, że tak na prawdę Marcin obawia się ustatkowania.

Cichopki

Horoskop kontaktowy Kasi Cichopek i Marcina Hakiela 

Oby tylko wszyscy, co chcą się pobrać tej jesieni, zdążyli przed Adwentem! W polskiej tradycji dniem, do którego można było wyprawiać wesele był dzień Świętej Katarzyny (25 listopada), zgodnie z przysłowiem „Na Świętą Katarzynę, bierz swoją pod pierzynę” oraz „Święta Katarzyna śluby ucina”.

Ślub a dzień tygodnia

Najlepszy dzień tygodnia na ślub to w polskiej tradycji oczywiście sobota i niedziela. Za pechowe uznawane są poniedziałek i piątek. W poniedziałek „nie warto niczego rozpoczynać”, a „piątek to zły początek”. Bardzo dobre dni to wtorek, jako dzień poświęcony Świętemu Józefowi oraz środa, poświęcona Świętemu Antoniemu.

Alfred Magnus, teolog i astrolog sporządził w XII wieku listę dobrych na ślub dni. Jesienią są to 1 i 17 września; 14 i 20 października; 1, 2, 12, 26 listopada oraz 4, 17 i 19 grudnia.
Materiał ukazał się w nr 39/2008 Gwiazdy Mówią.

Kto urodził się 28 września

Wszystkiego najlepszego dla Wag, które mają dziś urodziny!

Sławne osoby urodzone 28.09: chiński filozof Konfucjusz (551 p.n.e.), król Portugalii Karol I (1863), amerykańska szpieg Ethel Rosenberg (1915), włoski aktor Marcello Mastroianni (1924), polski aktor Mieczysław Czechowicz (1930), francuska aktorka Brigitte Bardot (1934), polski reżyser filmowy Waldemar Dziki (1956), amerykańska aktorka Mira Sorvino (1967), australijska aktorka Naomi Watts (1968), polska aktorka Katarzyna Bujakiewicz (1972), polska prezenterka telewizyjna, podróżniczka Martyna Wojciechowska (1974).
Kto urodził się dnia 28 września

Jest człowiekiem wojowniczym, obdarzonym zdolnościami artystycznymi.

Stoi on zawsze na czele i pragnie zajmować pierwsze miejsce. Jest on bowiem natura gorąca, impulsywna. Usposobienie jego jest wojownicze – lubi wojnę i walkę wogóle; nieraz kolekcjonuje oręż wszelkiego rodzaju.

Jego inteligencja jest niezwykła a dążenia bardzo wysokie — lecz jego ognista, impulsywna natura sprawia, że zamiast argumentów — używa nieraz siły. Wykazuje trafny sąd i wyróżnia się swymi zdolnościami porównawczymi. Posiada również i wybitne zdolności artystyczne, zwłaszcza w kierunku architektury, sztuki stosowanej lub muzyki.

Kocha żonę. Przejęty jest swym zawodem — działa pośpiesznie i gorliwie. Gdy coś przedsiębierze — z uporem dąży do celu raz wytkniętego i nie zwraca uwagi na wszystko, co mogłoby go od tego celu oderwać.

Po pewnym czasie porzuca jednak swą rozpoczętą pracę i zabiera się do innej – – z tą samą gorliwością i zaciętością.

To też jego wada jest, że nie zawsze ma dość cierpliwości i wytrwałości, aby rzecz rozpoczętą doprowadzić do pomyślnego końca.

Często też jest nieuważny i niezastanawiający się, działając pod wpływem pierwszego impulsu lub też namiętności. Grozi mu niebezpieczeństwo od ognia i żelaza, zarówno jak i ewentualność utracenia wybitnego stanowiska jakie nieraz zajmuje.

Czego strzec się powinien?
Jego temperament zbyt impulsywny może go narazić na niebezpieczeństwo fizyczne. Niechaj więc nie daje wciągać się w zwady, wystrzegając się nieostrożnego obchodzenia z bronią, zarówno palną jak i sieczną.

Jest to człowiek gorliwy, pełen nadziei, która jednakże nie zawsze będzie mogła się zrealizować. Jego instynkty są bardzo humanitarne.

Opis pochodzi z reprintu książki Jana Starży – Dzierżbickiego Pod jaką gwiazdą urodziłeś się – horoskopy na każdy dzień roku, Warszawa 1938 r.

Zmarł Paul Newman – legenda kina

Wczoraj zmarł Paul Newman, wielki aktor i reżyser, legenda kina. Od wielu miesięcy chorował na raka i niestety choroba go pokonała. Newman grał role samotników (Słońce w Wodniku) i twardzieli (Mars w znaku Barana) zagubionych w plątaninie ludzkich uczuć i spraw (Księżyc w Rybach).

Horoskop Paula Newmana

Paul Newman urodzony 26.01.1925 r., godz. 6.30, Cleveland Heights (OH) USA

Jowisz w koniunkcji z Merkurym i Wenus na Ascendencie dał mu smykałkę do interesów. Newman dorobił się wielkiego majątku na produkcji sosów i przypraw. Miał upodobanie do szybkiej jazdy i jego hobby były wyścigi sportowymi samochodami (Mars w Baranie).

Fartowne gatki

Odpukujesz w niemalowane drewno i spluwasz przez lewe ramię, gdy czarny kot przebiegnie ci drogę? Nie masz się czego wstydzić! Do wiary w przesądy przyznają się najwięksi w swoim fachu! Felipe Massa, brazylijski kierowca Formuły 1 jest zodiakalnym Bykiem, upartym i pewnym siebie. Jednak i on potrzebuje rytuałów, które w dzień wyścigu dodadzą mu pewności siebie. Rywal Roberta Kubicy zaskoczył dziennikarzy śmiałym wyznaniem, że szczęście w wyścigach przynoszą mu… majtki!

Massa_Felipe

Felipe Massa na kanadyjskim Grand Prix w 2008 r., zdjęcie z zasobów Wikimedia Commons, autor Mark McArdle

„Mam slipki, które przynoszą szczęście. W sobotę i w niedzielę używam tej samej pary. Przed wyścigiem lubię nosić te same ubrania: jak dobrze pójdą sobotnie kwalifikacje, to zakładam te same ciuchy w niedzielę. A z łóżka wstaję tylko prawą nogą.”

Materiał ukazał się w nr 39/2008 Gwiazdy Mówią.