Miesięczne archiwum: październik 2008

Tradycje pogrzebowe na świecie

Co kraj, to obyczaj, również jeśli chodzi o traktowanie zmarłych i organizowanie pochówku. Są jednak religie i kultury, które w szokujący dla nas sposób traktują swoich zmarłych i to, co po śmierci z nich zostało.

Ciało w wodzie

W Indiach pali się ciało zmarłego, owinięte w ozdobną tkaninę i udekorowane kwiatami, nad brzegiem rzeki lub w jej pobliżu, co stanowi nie lada wyzwanie: jak to zrobić, żeby spalić zwłoki w całości? Tylko bogaci mogą sobie pozwolić na dodanie do stosu z drewna łatwopalnych materiałów, takich jak nafta, benzyna, spirytus. Jednak i to nieraz nie pomaga, w większości przypadków zamiast popiołów wrzuca się do rzeki nadpalone ciało owinięte w kolejną tkaninę. Szczytem pogrzebowych marzeń Hindusa jest pochówek nad Gangesem, świętą rzeką Indii (najwięcej pochówków jest na słynnych schodach w Waranasi zwanych Manikarnika). Dziwne, że żaden twórca horrorów nie wpadł jeszcze na pomysł nakręcenia filmu o Gangesie, jest to przecież jedyna rzeka na świecie, w której spoczęła rekordowa liczba ludzkich szczątków.

Szybki pogrzeb

Muzułmanie muszą pochować swoich zmarłych nie później niż 24 godziny od śmierci, bo inaczej dusza może zostać uwięziona w tężejącym ciele i nie trafić do raju. Z tego też powodu pogrzeb odbywa się tam, gdzie człowiek umarł. Tylko bogaci mogą sobie pozwolić na szybki, ale bardzo kosztowny transport zwłok do rodzinnych stron, jeśli ktoś z rodziny umarł daleko od domu. Ciała nie wkłada się do trumny, tylko owija w materiał i zakopuje w ziemnym grobie, na którym stawia się później tylko małą płytę z informacją o zmarłym.

Na pożarcie sępom

Tybetańczycy nie grzebią zmarłych w ziemi, bo skaliste górskie szczyty to uniemożliwiają. Organizują za to dziwny, a nawet nieco makabryczny pogrzeb. Nagie ciało układają na kamieniach z dala od wsi czy miasta i czekają, aż przylecą sępy, uważane przez nich za święte. Pogrzeb kończy się dopiero wtedy, kiedy ptaki pożrą miękkie tkanki ciała zmarłego. Kości miażdży się i rozrzuca również jako pokarm dla ptaków. Dzięki temu zmarły staje się częścią sępa i dalej żyje na tym świecie, tyle że w innej formie.

Przeczytaj też o Sabacie Samhain.

Kto urodził się 31 października

Wszystkiego najlepszego dla Skorpionów, które mają dziś urodziny!

Sławne osoby urodzone 31.10: król Portugalii Ferdynand I Burgundzki (1345), król Portugalii Edward I Aviz (1391), król Polski i Węgier Władysław III Warneńczyk (1424), włoski żeglarz, odkrywca Ameryki Krzysztof Kolumb – lub ur 25.08 (1451), holenderski malarz Jan Vermeer (1632), papież Klemens XIV (1705), angielski poeta John Keats (1795), król Portugalii Ludwik I (1838), polski ksiądz, twórca polskiej szkoły bioelektroniki i elektromagnetycznej teorii życia Włodzimierz Sedlak (1911), amerykański aktor, reżyser filmowy Michael Landon (1936), polski aktor, piosenkarz Bohdan Łazuka (1938), polski krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski (1947), nowozelandzki reżyser filmowy Peter Jackson (1961), irlandzki muzyk, założyciel i perkusista grupy rockowej U2 Larry Mullen (1961), amerykański raper Vanilla Ice (1968).
Kto urodził się 31 października

Może dokonać czegoś wybitnego.

Umysł jego jest bardzo ruchliwy, o skłonnościach wojowniczych. Bystry, czujny, praktyczny – dąży do zrobienia majątku i wykazuje duże poczucie pewności siebie.

Cokolwiek czyni – oddaje się temu z całą gorliwością i entuzjazmem ale też i z nonszalancją. Trudno sobie z nim poradzić, gdyż jest bardzo nieustępliwy i nieufny. Ekscentryczny, nieraz fantastyczny – może jednak w życiu dokonać czegoś wybitnego.

W miłości i przyjaźni okazuje wielką intensywność uczuć ale też i niezwykłą wyłączność. Jego natura wykazuje predyspozycję do nagłych i niezwykle silnych sympatyj i antypatyj.

Gardzi sentymentalizmem i wszelką demonstracyjnością. Nieraz z trudnością przychodzi mu wyrażać swe myśli i uczucia, i to nawet wówczas, gdy sam tego pragnie, co jest dość rzadkim wypadkiem, na ogół bowiem jest milczący, lakoniczny, zamknięty w sobie.

Gdy jednak ulegnie głębokiemu wzruszeniu – wówczas jego uczucia znajdują sobie wyraz z silą niezwykłą i w takim znowu wypadku może powiedzieć znacznie więcej, aniżeli potrzeba. Okazuje nieraz zdolności literackie z domieszką satyrycznego humoru.

Co mu grozi? Że się zaplącze w różne przygody miłosne i będzie ich miał więcej na karku – aniżeli potrafi podołać.

Wady. Niespokojny, zbyt pobieżny, sił swych używa w sposób ryzykowny, a nieraz wszczyna spory z powodu najmniejszego drobiazgu. Bywa też, że jego dążenia nie są jasno określone i nie posiadają zdecydowanego kierunku. Nie zwraca uwagi na ogólnie przyjęte obyczaje, a w życiu społecznym rozprasza się niepotrzebnie.

Kobieta urodzona dzisiaj – niezbyt łatwo wstępuje w związki małżeńskie, jest bardzo wymagająca i trudna w pożyciu.

Opis pochodzi z reprintu książki Jana Starży – Dzierżbickiego Pod jaką gwiazdą urodziłeś się – horoskopy na każdy dzień roku, Warszawa 1938 r.

Kto urodził się 30 października

Wszystkiego najlepszego dla Skorpionów, które mają dziś urodziny!

Sławne osoby urodzone 30.10: cesarz Japonii Chūkyō (1218), prezydent USA John Adams (1735), pisarz rosyjski Fiodor Dostojewski (1821), polski rzeźbiarz Cyprian Godebski (1835), francuski malarz Alfred Sisley (1839), polski architekt Franciszek Lilpop (1870), francuski poeta Paul Valéry (1871), amerykański poeta Ezra Pound (1885), polska pisarka Maria Kuncewiczowa (1899), francuski reżyser filmowy Louis Malle (1932), francuski reżyser filmowy Claude Lelouch (1937), polski satyryk, felietonista Krzysztof Daukszewicz (1947), argentyński piłkarz Diego Maradona (1960).
Kto urodził się 30 października

Sobie samemu zawdzięcza swą karierę.

Dużą prawość i energię łączy z wielkim poczuciem godności własnej są to podwaliny jego przyszłej wielkości. Inteligentny, wynalazczy, wyróżnia się swymi zdolnościami praktycznymi. Sam jest twórcą swej pozycji życiowej i dobrej opinii. Dzięki swej pracy może osiągnąć doskonałą pozycję życiowai zdobyć majątek.

Może zostać doskonałym doktorem, zdolnym, spokojnym, pełnym milczącej potęgi wewnętrznej, którą działa nawet na najbardziej opornych pacjentów i poddaje ich swej woli. Jego djagnozy są niezwykle szybkie i trafne a dzięki swej przenikliwości może wyróżnić się jako detektyw.

Powodzenie może osiągnąć również w handlu, eksploatacji wynalazków a także w związku z drogimi kamieniami i szlachetnymi metalami. Jako inżynier – może osiągnąć duże powodzenie praktyczne.

Najczęściej w pracy swej nie jest oryginalnym, a jednak dzięki swej bystrości, potrafi niezwykle zręcznie wykorzystać i zrealizować idee innych ludzi, bardziej wynalazczych od niego.

Jego świetne zdolności analityczne i destrukcyjny krytycyzm zapewniają mu również powodzenie jako prawnikowi. Zwłaszcza w sprawach kryminalnych może osiągnąć wyróżnienie.

Gdy inni cofają się przed trudnościami i przeszkodami – to właśnie zachęca go do zajęcia się jakąś sprawą. Każda sprawa wymagająca dużych wysiłków i bohaterskiej wytrwałości – odrazu go przyciąga. Aby bowiem mógł poczuć się całkiem szczęśliwym musi łamać trudności i zwyciężać przeszkody.

Interesuje się wszystkim co ma związek z powstawaniem nowego życia i śmiercią. Oddany jest użyciu w jego subtelniejszych formach.

Opis pochodzi z reprintu książki Jana Starży – Dzierżbickiego Pod jaką gwiazdą urodziłeś się – horoskopy na każdy dzień roku, Warszawa 1938 r.

Kto urodził się 29 października

Wszystkiego najlepszego dla Skorpionów, które mają dziś urodziny!

Sławne osoby urodzone 29.10: hetman wielki koronny i pisarz Wacław Rzewuski (1706), francuski pisarz Jean Giraudoux (1882), minister propagandy III Rzeszy Joseph Goebbels (1897), polski poeta, eseista Mieczysław Jastrun (1903), polski poeta Zbigniew Herbert (1924), polski aktorka Magdalena Zawadzka (1944), polska polityk i przedsiębioraca, przewodnicząca PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz (1947), polski aktor, reżyser teatralny Jerzy Fedorowicz (1947), amerykańska aktorka Winona Ryder (1971).

Opis pochodzi z reprintu książki Jana Starży – Dzierżbickiego Pod jaką gwiazdą urodziłeś się – horoskopy na każdy dzień roku, Warszawa 1938 r.

Kto urodził się 29 października

Niezależny, wytrwały, dumny — ma doskonałe zdolności analityczne.

Nawet w drobnych szczegółach jest ostrożny i uważny. Przejmuje się bowiem własną pracą i dąży wytrwale do osiągnięcia jak najlepszych rezultatów.

Ukochał niepodległość. Utalentowany, wrażliwy, skłonny do pobłażania sobie – nie pozwala jednakże łatwo oddziaływać innym na siebie. Trudno zrozumieć i nie łatwo dać sobie z nim radę.

Nie jest wprawdzie bardzo wymagającym w rzeczach drugorzędnych – ale gdy raz jego podejrzliwość
i zazdrość zostały obudzone – może posunąć się bardzo daleko.

Organizm posiada mocny, obdarzony zadziwiająca wytrzymałością. To też dzięki temu poczuciu siły fizycznej – przekracza nieraz normy higieny czy to dzięki przepracowaniu, czy też wskutek ekscesów.

W pracy swej może okazywać taką zaciekłość i wytrwałość, że żaden inny człowiek nie mógłby tego napięcia wytrzymać. Dumnym jest wówczas wielce z tego, że zadania swe doprowadził do końca, nie zwracając uwagi na pokarm i spoczynek – gdy wszyscy inni już dawno ulegli wyczerpaniu.

Gdy jednak raz wpadnie w bezsenność – trudno mu z powrotem wrócić do normy. Niezależny, stały, wierzący w siebie – sam sobie daje radę i nie szuka przyjaciół. Jest bardzo jasny i logiczny w życiu praktycznym.

Odczuwa przyciąganie do sfery interesów, do spraw publicznych, państwowych i wychowawczych Nie okazuje ochoty do słuchania rad innych ludzi lub do poddawania się ich kierownictwu. Świetne zdolności krytyczne i analityczne łączą się w tym wypadku z mocną wolą i poczuciem własnej godności.

Amulet chroniący przed złymi mocami

Październik i listopad to miesiące, w których częściej wspominamy umarłych i czujemy obecność duchów wokół nas. W tym tygodniu czeka nas wiccański sabat Samhain i Święto Zmarłych. Podczas tych wyjątkowych dni powinniśmy się dobrze pilnować, żeby złe duchy nie miały do nas dostępu.

Potrzebujesz:
filetowy sztywny karton,
czarny flamaster,
czerwoną świeczkę,
kadzidełko zapachowe mirra,
sól w solniczce,
olejek zapachowy różany.

Czas:
Sobota, tuż po wschodzie Słońca.

Wykonanie:
Zapal kadzidełko i świecę. Wytnij z kartonu koło o średnicy 5 centymetrów. Narysuj na nim trójkąt równoboczny, a w środku Słońce (kółko z promieniami, może mieć oczy i buzię – uśmiechniętą). Na jednym z boków trójkąta napisz imię swojego anioła stróża, czyli tego, z którym jesteś najbardziej związany lub który jest twoim patronem. Jeśli nie wiesz, na którego się zdecydować, wpisz imię Michael. Na drugim boku trójkąta narysuj symbol Saturna, a na trzecim wpisz swoje imię. Na odwrocie narysuj oko.

Aby aktywować amulet usiądź, weź go do ręki i przesuń nad płomieniem świecy. Potem wypowiedz słowa: „Niech ten amulet chroni mnie przed złymi mocami, szkodliwymi duchami i energiami”. Następnie skrop go olejkiem, chuchnij na niego i na koniec posól go niewielką ilością soli. W ten sposób aktywujesz jego moc za pomocą czterech żywiołów i eteru. Noś amulet w torebce lub w kieszeni dopóki, dopóty nękają cię złe duchy i szkodliwe energie. Kiedy to ustąpi, spal go.

Kto urodził się 28 października

Wszystkiego najlepszego dla Skorpionów, które mają dziś urodziny!

Sławne osoby urodzone 28.10: cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego Henryk III (1017), święty, polski jezuita Stanisław Kostka (1550), królowa Hiszpanii Maria Anna von Pfalz-Neuburg (1667), angielski malarz Francis Bacon (1909), polski satyryk, aktor Krzysztof Materna (1948), amerykański przedsiębiorca, współtwórca Microsoft Corporation Bill Gates (1955), włoski piosenkarz Eros Ramazzotti (1963), amerykańska aktorka Julia Roberts (1967), amerykański aktor Joaquin Phoenix (1974).

Opis pochodzi z reprintu książki Jana Starży – Dzierżbickiego Pod jaką gwiazdą urodziłeś się – horoskopy na każdy dzień roku, Warszawa 1938 r.

Kto urodził się 28 października

Interesuje się tym co niezwykle i tajemnicze.

Ma wielki szacunek dla siebie samego i niezwykle silne poczucie godności własnej. Jest przy tym nieufny, ostrożny, nieco egoistyczny, władczy i agresywny – a jednocześnie – zawsze bardzo przedsiębiorczy i odważny.

Umysł lego jest ruchliwy, niezależny
, bacznie obserwujący wszystko dookoła. Trzeba dodać, że wykazuje również skłonności do wszystkiego co tajemnicze i mistyczne, a lubi też czasami pomarzyć.

Cokolwiek robi – czyni to z dużą energią i ścisłością. Trzeba dodać, że gdy raz wkroczy na bezdroża – jest w tym również gruntowny i wytrwały.

To co nie bardzo tylko wzrusza innych ludzi – łatwo doprowadza go do nienawiści, opozycji, gniewu, zazdrości, zemsty. Bowiem jego namiętności są znacznie silniejsze od namiętności przeciętnego człowieka, odwaga nigdy go nie opuszcza, a jego wola jest ze stali.

Wielką potęgę stanowi dlań jego zdolność zawrócona ze złej drogi, i możność regeneracyj odrodzenia moralnego, co zawsze stoi przed nim otworem.

Co mu grozi? Że jego projekty nie zrealizują się pomyślnie, a działalność życiowa będzie wskutek tego szwankować.

Czego się strzec winien? Aby nie rozpraszać swych sił życiowych i nie tracić napróżno energii i zdolności uganiając się za celami ekscentrycznymi i nierealnymi, do czego okazuje skłonność. Inaczej bowiem może się okazać, że jego życie upływa – a nadzieje się nie spełniają. W końcu wreszcie może niczego nie dopiąć, a tam, gdzie mógł dużo stworzyć nowego i zbudować — burzył tylko na próżno, poddając się swym destruktywnym instynktom.

Kto urodził się 27 października

Wszystkiego najlepszego dla Skorpionów, które mają dziś urodziny!

Sławne osoby urodzone 27.10: królowa Anglii, żona Henryka V Lancastera Katarzyna de Valois (1401), holenderski filolog, filozof, literat Erazm z Rotterdamu (1466), angielski żeglarz, odkrywca James Cook (1728), włoski skrzypek, kompozytor Niccolo Paganini (1782), prezydent USA Theodore Roosevelt (1858), polska aktorka Irena Solska (1877), walijski pisarz Dylan Thomas (1914), polski krytyk i historyk teatru Jan Kott (1914), polski pisarz Kazimierz Brandys (1916), amerykański malarz Roy Lichtenstein (1923), amerykańska pisarka Sylvia Plath (1932), polski grafik, twórca filmów animowanych Andrzej Czeczot (1933), angielski aktor komediowy, członek grupy Monty Python John Cleese (1939), polski prawnik, felietonista, polityk Lech Falandysz (1942), polski polityk prawicowy Janusz Korwin-Mikke (1942), prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva (1945), włoski aktor, reżyser filmowy Roberto Benigni (1952), amerykański politolog, filozof Francis Fukuyama (1952), brytyjska pisarka Zadie Smith (1975), chińska kompozytorka, skrzypaczka Vanessa Mae (1978), brytyjska piosenkarka, aktorka Kelly Osbourne (1984).

Kto urodził się 27 października

Okazuje zdolności dyplomatyczne oraz artystyczne.

Usposobiony liberalnie - wyróżnia się swym umysłem przenikliwym i głębokim, wykazując również dużo dobrego smaku. W towarzystwie jest wesoły i przyjemny, ale jego charakter jest władczy i nieustępliwy.

Sztuki piękne wywierają nań wpływ przyciągający i nierzadko poświęca im całe swe życie. Jego wewnętrzna harmonia i subtelność odbija się na działalności życiowej. Dąży on do tego, aby uniknąć wstrząśnień i katastrof — a okazuje przy tym również bystrość i chytrość.

Kobieta urodzona dzisiaj ma w swym charakterze dużo męskości i nieraz żałuje w swej młodości, że nie urodziła się mężczyzną. Gdy rozwinie się wewnętrznie – znajduje szczęście w macierzyństwie i w opiekowaniu się rodziną. Dąży do władzy i pragnie panować, a tego dążenia nic nie może zahamować. Nie daje się też usunąć na plan drugi w kierowaniu domowymi sprawami. Ma ona tyle energii, że śmiało może kierować większymi przedsiębiorstwami. Posiada niezwykłą zdolność koncentrowania się na pracy, jaką wykonuje, dzięki czemu dobrze rządzi domem.

Dziecko dziś urodzone jest władcze, pragnie aby je nieustannie bawiono i ciągle zwracano nań uwagę. Od najmłodszych lat należy je przyuczać, aby opanowało swój gniew, zazdrość i podejrzliwość. O ile wychowawcy i rodzice nie przyzwyczają go do tego przed dziesiątym rokiem życia – mogą mieć z nim trudności, gdy osiągnie wiek późniejszy.

Opis pochodzi z reprintu książki Jana Starży – Dzierżbickiego Pod jaką gwiazdą urodziłeś się – horoskopy na każdy dzień roku, Warszawa 1938 r.

Kto urodził się 26 października

Wszystkiego najlepszego dla Skorpionów, które mają dziś urodziny!

Sławne osoby urodzone 26.10: cesarz Japonii Kazan (968), arcyksiążę Austrii, władca Tyrolu Zygmunt Habsburg (1427), książę Ferrary i Modeny Ercole d’Este (1431), książę, arcybiskup Magdeburga, wielki mistrz zakonu krzyżackiego Fryderyk Wettyn (1473), cesarz Chin Zhengde (1491), francuski adwokat, jeden z organizatorów i przywódców Wielkiej Rewolucji Francuskiej Georges Danton (1759), król Portugalii Michał I Uzurpator (1802), premier Polski Ignacy Daszyński (1866), prezydent Francji François Mitterrand (1916), polska pisarka Wanda Chotomska (1929), pierwsza dama USA, senator USA Hillary Clinton (1947), polski kompozytor Krzesimir Dębski (1953), polska aktorka Agnieszka Kotulanka (1956), polski biznesmen i poseł na Sejm Janusz Palikot (1964).
Kto urodził się 26 października

Jest człowiekiem poważnym i głębokim, wywierającym wpływ na swe otoczenie.

Lubi studiować prawdy głębokie i łatwo może się obejść bez towarzystwa innych. Bynajmniej nie jest pesymistą ani mizantropem – ale sprawy życiowe widzi z odpowiedniej perspektywy – i każde wydarzenie, zarówno jak i każdego człowieka ocenia wedle jego prawdziwej wartości.

Jest to człowiek dziwny o charakterze podwójnym. Okresy aktywności zmieniają się u niego z okresami bierności. Tak długo zostaje z kimś w przyjaźni, jak długo go potrzebuje. Kto urodził się dzisiaj – potrafi odbić swe piętno na otoczeniu, a nieraz i na społeczeństwie, do którego należy. Jego postać nakazuje szacunek.

Zazwyczaj żyje długo i odznacza się mocnym organizmem. W razie niedomagania – najczęściej cierpi na pęcherz, gardło lub system wydzielinowy. W młodości przeżywa okresy niepokoju i zmian rozlicznych, lecz po 30-tym roku życia może nastąpić zmiana na lepsze. Jego stan materialny nieraz poprawia się dzięki małżeństwu, które najczęściej bywa pomyślne.

Co mu grozi? Strata osoby kochanej, i to nieraz w młodości. Stosunki z krewnymi układają się często niepomyślnie.

Do czego powinien dążyć? Niechaj pamięta zawsze o tym, że wierny przyjaciel więcej jest wart aniżeli setki pochlebców. Analizując codziennie swe życie wewnętrzne — łatwiej zda sobie sprawę ze swych słabości i podświadomych tendencyj swej natury.

Opis pochodzi z reprintu książki Jana Starży – Dzierżbickiego Pod jaką gwiazdą urodziłeś się – horoskopy na każdy dzień roku, Warszawa 1938 r.