Miesięczne archiwum: listopad 2008

Urodzinowe niespodzianki dla Strzelców

21.11 Słońce wkroczyło w znak Strzelca i przedstawiciele tego znaku już szykują się do obchodów swoich urodzin. Choć żaden Strzelec lat sobie nie liczy, to dzień urodzin chciałby spędzić po prostu na dobrej zabawie. Nawet w najpoważniejszej instytucji udaje się Strzelcom zorganizować poczęstunek i wesołą pogawędkę. W szkole małe Strzelce od rana rozdają wszystkim cukierki, czym skutecznie odciągają uwagę innych od nauki (uwaga rodzice, trzeba kupić bardzo dużo cukierków, bo Strzelce z natury są bardzo hojne).

Zodiakalne Strzelce kochają niespodzianki i najlepszym pomysłem na urodzinowe spotkanie jest przyjęcie – niespodzianka! Im więcej gości, tym lepiej, Strzelce w dzień urodzin nie mają nic przeciwko niezapowiedzianym gościom i poznawaniu nowych ludzi. Podają kolorowe przekąski i dobre wino, bo nie lubią długich przygotowań i sprzątania po imprezie. Można też porwać Strzelca „w nieznane” – do egzotycznej restauracji, w której Strzelec nigdy jeszcze nie był lub na seans do kina w towarzystwie przyjaciół. Ważne jest jednak, aby Strzelec czuł się jak król – był w centrum uwagi! Im więcej głośnych toastów, tym lepiej!

Wybór prezentu dla Strzelca to czysta przyjemność, bo Strzelce cieszą się praktycznie ze wszystkiego, co dostają. Uważają, że marzenia są po to, aby je spełniać. Mogą wydać majątek na zachcianki ludzi, których kochają. Same są wzruszone, kiedy otwierają najskromniejszy nawet prezent. Są pewne wyjątki, jak skarpetki lub apaszki – chyba, że mają zabawne i lekko szokujące nadruki. Wymarzony prezent Strzelca to zwykle zagraniczna wycieczka lub samochód, ale taki prezent nie trafia się im każdego roku.

Panie z chęcią przyjmą telefon komórkowy, kalendarz na przyszły rok pełen egzotycznych zdjęć, zabawne przedmioty AGD. Lubią książki, albumy, filmy na DVD.

Panowie docenią wszystko, co związane jest z ich hobby, a także pióra, cygara, eleganckie wizytowniki lub spinki do koszuli.

Dzieci spod tego znaku kochają wszystko, co wiąże się z samochodami, klockami lego, robotami i zestawami do montażu (z wyjątkiem puzzli i siermiężnych samochodzików z drewna). Docenią zestawy do malowania siebie i ścian, a także książki na temat magii i fantastycznych przygód. Kto kupi małemu Strzelcowi zestaw muzyczny lub grającą zabawkę, w przyszłym roku nie zostanie zaproszony przez rodziców. Małe Strzelce kochają bowiem hałas!

Kto urodził się 30 listopada

Wszystkiego najlepszego dla Strzelców, które obchodzą dziś urodziny!

Sławne osoby urodzone 30.11: święty Grzegorz z Tours (538 albo 539), wielki książę litewski i król Polski Kazimierz IV Jagiellończyk (1427), włoski architekt Andrea Palladio (1508), holenderski malarz Adriaen van de Velde (1636), angielski pisarz Jonathan Swift (1667), król Danii i Norwegii Chrystian VI Oldenburg (1699), polski ksiądz, pedagog, prekursor badań nad polską gramatyką Onufry Kopczyński (1735), amerykański konstruktor, przemysłowiec Oliver Winchester (1810), amerykański pisarz Mark Twain (1835), premier Wielkiej Brytanii Sir Winston Churchill (1874), kanadyjska pisarka Lucy Maud Montgomery (1874), polski aktor Jan Himilsbach (1931), amerykański reżyser filmowy Ridley Scott (1937), amerykański pisarz, reżyser i scenarzysta filmowy David Mamet (1947), angielski muzyk Billy Idol (1955), amerykański aktor Ben Stiller (1965).

Autor: Jan Starża Dzierżbicki

Opis pochodzi z reprintu książki Jana Starży – Dzierżbickiego Pod jaką gwiazdą urodziłeś się – horoskopy na każdy dzień roku, Warszawa 1938 r.

Kto urodził się 30 listopada

Niewiele sobie robi z konwenansów światowych.

Ruchliwy – pięciu minut nie może usiedzieć spokojnie, zawsze wierzy w siebie i przy każdej sposobności gotów wysuwać się na pierwsze miejsce.

Może jednocześnie mieć dwie zupełnie różne natury – jedną wewnętrzną a druga zewnętrzną, a przy tym obie są niespokojne, dzielne, nieustraszone, a jednocześnie nadzwyczaj wrażliwe i czule.

Nieraz też okazuje pewna drażliwość i niepokój – jak się wydaje – bez żadnej przyczyny widocznej. Pochodzi to stąd, że obie te natury – wewnętrzna i zewnętrzna – pragną się naraz przejawiać jednocześnie, co powoduje wewnętrzne tarcie, powściąganie się i hamowanie.

Zachowując zawsze dobry nastrój, ufność i serdeczność — pragnie czegoś dokonywać i coś zdziałać, ulegając wewnętrznej potrzebie aktywności.

Wynalazczy i obrotny
– potrafi sobie dawać radę w życiu. Jest gorliwy, dość swawolny i zuchwały – ale rzadko zawzięty. Mściwość nie jest zazwyczaj jego wadą.

Nie chce krzywdzić świadomie nikogo i posiada bardzo ostro rozwinięte poczucie sprawiedliwości; gdy go się dotknie osobiście — staje się wówczas bardzo cierpki i szorstki.

Cechuje go silny pociąg do przyjemności życiowych. Jest to człowiek poszukujący przygód, który zawsze spodziewa się jakichś szczęśliwych wypadków i na nie liczy.

Czego się strzec winien? Przede wszystkim tego, aby nie popadł w zależność od innych, co zawsze jest dlań bardzo przykre. Nieostrożność w uganianiu się za przyjemnościami może nań sprowadzić upadek finansowy chociażby nawet początkowo był zamożnym.

Kto urodził się 29 listopada

Wszystkiego najlepszego dla urodzonych dziś Strzelców.

Sławne osoby urodzone 29.11: cesarz Chin Zhu Qizhen (1427), włoski kompozytor Gaetano Donizetti (1797), amerykańska pisarka Louisa May Alcott (1832), angielski fizyk, wynalazca lampy próżniowej John Ambrose Fleming (1849), polski malarz, grafik Józef Pankiewicz (1866), polski aktor Franciszek Brodniewicz (1892), angielski pisarz Clive Staples Lewis (1898), polska aktorka Elżbieta Barszczewska (1913), polski poeta Zdzisław Stroiński (1921), prezydent Francji Jacques Chirac (1932), amerykański reżyser filmowy Joel Coen (1954), polska aktorka Ludwika Paleta (1978).

Autor: Jan Starża Dzierżbicki

Opis pochodzi z reprintu książki Jana Starży – Dzierżbickiego Pod jaką gwiazdą urodziłeś się – horoskopy na każdy dzień roku, Warszawa 1938 r.

Kto urodził się 29 listopada

Pragnie wszystko poznać i zanalizować.

Niezwykła aktywność myślowa stanowi jego cechę charakterystyczną. Zastanawia się nad każdym wydarzeniem, jakie zaobserwuje, pragnąłby wszystko przeniknąć i zanalizować, a wszelkie problemy sprowadzić do zagadnień najprostszych.

Łatwo zawiera stosunki z ludźmi, interesując się ich życiem, przeszłością, wykształceniem. Gdy jego natura jest dostatecznie zrównoważona a otoczenie nie stawia mu zbytnich przeszkód w rozwoju – szybko postępuje naprzód i staje się ośrodkiem pomocy i oświaty dla innych.

Posiada usposobienie zgodne, harmonijne – dzięki czemu jego oponenci nieraz zamieniają się na przyjaciół.

Bez narzekania oddaje się pracy wymagającej siedzącego trybu życia, mimo swe wrodzone zamiłowanie do ruchliwości i wszelkich ćwiczeń na powietrzu.

Co mu grozi? Niebezpieczeństwo nieszczęśliwych wypadków lub skaleczeń w sporcie.

Czego się strzec winien? Aby przez brak metody w życiu umysłowym i bogactwo wrodzonych zdolności — nie rozpraszał swych sił marnotrawnie.

Bowiem dzięki umiejętnemu zastosowaniu w życiu swych zdolności może osiągnąć powodzenie.

Kobiety tak urodzone są doskonałymi żonami i gospodyniami mądrymi i pełnymi miłości matkami. Trzeba jednakże zaznaczyć, że takie urodziny dają predyspozycje do dwóch małżeństw lub kilku dłuższych związków.

Dusza jej jest zawsze pełna nadziei, wrażliwa i miłosierna, przywiązana do cichych radości życia rodzinnego.

Specjalny Miłosny Czar Andrzejkowy

Andrzejki 29.11 to czas, kiedy możemy poznać naszą miłosną przyszłość. Jeśli nie uczestniczysz w zorganizowanym wieczorze wróżb, sama możesz odprawić specjalny miłosny andrzejkowy czar. Czar jest przeznaczony dla tych osób, które są samotne i szukają stałego partnera.

Potrzebujesz:
– kawałka czerwonego naturalnego materiału (jedwab, bawełna, len),
– gałązki suszonego rozmarynu lub olejek rozmarynowy,
– nożyczek,
– wyciętych z kolorowych gazet wizerunków mężczyzn lub kobiet o różnym typie urody, które będą symbolizować partnera, którego szukasz (przynajmniej 10),
– dwie czerwone świeczki,
– złotą wstążkę lub sznurek o długości pół metra,
– jedną szpilkę.

Czas:
Po zmroku 29.11.

Wykonanie:
Rozłóż na stole materiał, postaw na nim świece (najlepiej w stabilnym świeczniku) i zapal je. Przed świecami z jednej strony rozłóż wycięte zdjęcia. Skrop je niewielką ilością olejku rozmarynowego lub ułóż na nich gałązki rozmarynu. Następnie nożyczkami utnij sobie mały pukiel włosów. Jeśli nie chcesz tego robić, możesz uciąć kilkucentymetrowy kawałek złotego sznurka lub wstążeczki.

Zamknij oczy i pomyśl o miłości, której szukasz i czego chcesz od przyszłego partnera. Później nie otwierając oczu pomieszaj jedną ręką zdjęcia, które są na stole i rzuć na nie drugą ręką pukiel włosów lub sznurek. Otwórz oczy i zobacz, na które zdjęcie upadł pukiel – taki wygląd lub cechy charakteru (jeśli jest to znana postać) będzie miał partner, którego spotkasz w najbliższych miesiącach.

Weź zdjęcie do ręki i przyczep szpilką do jednej ze świec. Potem połącz dwie świece kokardką (owiń ją wokół każdej z nich i zawiąż na kokardkę). Poczekaj, aż świece się wypalą. Zdjęcie i sznurek przechowuj w sypialni lub połóż blisko swojego łóżka do czasu, aż spotkasz tę wymarzoną osobę.

Czar został opublikowany w tygodniku Gwiazdy Mówią nr 48/2008

Kto urodził się 28 listopada

Wszystkiego najlepszego dla Strzelców, które mają dziś urodziny!

Sławne osoby urodzone 28.11: cesarz bizantyjski Manuel I Komnen (1118), królowa Szkocji, żona Jakuba IV Małgorzata Tudor (1489), angielski poeta, malarz William Blake (1757), król Bawarii Maksymilian II (1811), niemiecki filozof, socjalista Fryderyk Engels (1820), król Hiszpanii Alfons XII Burbon (1857), polski pisarz, podróżnik Arkady Fiedler (1894), włoski pisarz Alberto Moravia (1907), francuski antropolog Claude Lévi-Strauss (1908), polski pisarz, satyryk, piosenkarz Jonasz Kofta (1942), polska reżyserka filmowa Agnieszka Holland (1948), amerykański aktor, reżyser filmowy Ed Harris (1950), brytyjski projektant mody John Galliano (1960), meksykański reżyser filmowy Alfonso Cuarón (1961), amerykański komik, aktor Jon Stewart (1962), polski polityk Wiesław Walendziak (1962), amerykańska modelka, aktorka Anna Nicole Smith (1967), polska aktorka Jowita Budnik (1973), amerykański raper Chamillionaire (1979).

Autor: Jan Starża Dzierżbicki

Opis pochodzi z reprintu książki Jana Starży – Dzierżbickiego Pod jaką gwiazdą urodziłeś się – horoskopy na każdy dzień roku, Warszawa 1938 r.

Kto urodził się 28 listopada

Zajmuje się kilkoma rzeczami naraz.

Jego usposobienie jest radosne i młodzieńcze nawet w starości. Zachowanie się jego jest w sposób naturalny uprzejme i tylko w obecności wrogów staje się szorstkie lub wyzywające.

Entuzjastyczny, pełen nadziei – jest nieco niespokojny, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Nieraz realizuje od razu kilka projektów i zmienia swój zawód.

Ma skłonność do podróżowania, zmieniania miejsca zamieszkania, zarówno jak i do czynienia odkryć lub wynalazków.

Co mu grozi? Że będzie wykorzystanym przez innych ludzi i na skutek tego nie osiągnie ani zbytniego uznania ani powodzenia.

Nie jest on bynajmniej pozbawiony próżności – owszem, bardzo jest przejęty samym sobą. Rozpraszając swą energię w pogoni za nierealnymi koncepcjami lub w zawodach dlań niekorzystnych – może być narażony na straty.

Wady. Nierozwinięty – pragnie za wszelką cenę zachować swą wolność i uważa małżeństwo za ciężkie brzemię. Kobiety są nieostrożne i zbyt swobodne w obejściu z mężczyznami – co przejawia się zwłaszcza w życiu sportowym. Naśladują wówczas zachowanie się i sposób mówienia mężczyzny – lubując się w wyrażeniach drastycznych.

Zarówno mężczyzna jak i kobieta, znajdując się na niższym stopniu rozwoju – mimo pewną szorstką serdeczność, jaką okazują – przejawiają dużo egoizmu i brak zastanowienia.

Brak im też nieraz poczucia sympatii i lojalności – gdyż żyją oni wyłącznie chwilą teraźniejszą, nie myśląc o przeszłości i nie zaprzątając sobie głowy przyszłością.

Wróżby Andrzejkowe

Nawet jeśli nie masz wiele czasu na przygotowanie andrzejek, to i tak może być wyjątkowy wieczór. Zaproś koleżanki czy znajomych i bawcie się dobrze. Tradycyjnie wróżby wykonywano w wigilię dnia św. Andrzeja, czyli 29.11 i wróżyły sobie tylko panny na wydaniu. Obecnie każdy może w ten wyjątkowy wieczór pytać o swoją miłość. Najpopularniejsze wróżby to:

1) lanie wosku – rozpuść białe świecie w garnuszku, aż do uzyskania płynnego wosku. Potem niech każda z was leje przez dziurkę od klucza lub kółko wosk na zimną wodę w misce. Powstanie w ten sposób kształt, którego cień oglądamy na ścianie (do oświetlenia najlepsza jest świeczka lub lampka). Kształt wskaże nam motyw przewodni nadchodzącego roku lub wskazówkę, w kim się dana osoba zakocha.

2) układanie butów – układamy sznur z butów wszystkich osób, które uczestniczą w wieczorze wróżb. Ta osoba, której but dosięgnie progu, stanie przed ołtarzem w nadchodzącym roku.

3) obierki z jabłek – każdy bierze jedno jabłko i nóż, a potem obiera jabłko tak, aby zrobić jak najdłuższa obierkę. Kto wygra, ma szansę na nową miłość i ślub w nadchodzącym roku.

Więcej o wróżbach andrzejkowych przeczytasz w naszym artykule Andrzejkowy wieczór wróżb.

Kto urodził się 27 listopada

Wszystkiego najlepszego dla Strzelców, które mają dziś urodziny!

Sławne osoby urodzone 27.11: cesarz Chin Xiaozong (1127), król Aragonii Ferdynand I Aragoński (1380), kochanka króla Francji Ludwika XIV Markiza de Maintenon (1635), szwedzki fizyk i astronom Anders Celsius (1701), polski pisarz Walery Przyborowski (1845), słowacki polityk Alexander Dubček (1921), amerykański aktor pochodzenia chińskiego Bruce Lee (1940), amerykański gitarzysta, wokalista Jimi Hendrix (1942), niemiecka projektantka mody Jil Sander (1943), polska piosenkarka Edyta Geppert (1953), premier Ukrainy Julia Tymoszenko (1960), polska wokalistka zespołu Blog 27 Tola Szlagowska (1992).

Autor: Jan Starża Dzierżbicki

Opis pochodzi z reprintu książki Jana Starży – Dzierżbickiego Pod jaką gwiazdą urodziłeś się – horoskopy na każdy dzień roku, Warszawa 1938 r.

Kto urodził się 27 listopada

Kieruje się w życiu intuicją i dobrze na tym wychodzi.

Jest to człowiek bardzo zdecydowany, nieraz szorstki: nie życzy sobie poddawać się jakiejkolwiek kontroli lub też nałożyć na siebie jakieś ograniczenia.

Lubi autorytet i nieraz staje się jego wcieleniem, zajmując jakieś wybitniejsze stanowisko. Nigdy jednak nie jest w stanie znieść złego autorytetu i niezwłocznie przeciw niemu powstaje.

Wszystko odczuwa bezpośrednio, a wyraża się jasno w sposób zupełnie określony. Charakterystycznym dlań jest silne napięcie nerwowe gdy wykazuje wielką drażliwość i tendencję do stania się swawolnym a nawet zuchwałym.

Nieraz bardzo wymagający, o władczych tendencjach – jest to na ogół charakter otwarty – czasami nadmiernie. A mimo to w naturze jego jest dużo poddania się melancholijnego wyrokom losu.

Cechuje go wszechstronność. Nieraz zawiera dwa małżeństwa. Żonę wybiera sobie najczęściej opierając się na wzajemnym porozumieniu myślowym, nie zwracając uwagi na jej poglądy i charakter, co ma w życiu codziennym wszak przeważające znaczenie. Toteż nierzadko popełnia w tym kierunku pomyłki.

W miłości wykazuje taką samą szczerość, otwartość i szlachetność co w przyjaźni. Wyjaśnia swe uczucia jasno i logicznie – co na przeciętne kobiety nie zawsze robi dobre wrażenie.

Kobieta urodzona w tym dniu - jest narażona w miłości na takie same niebezpieczeństwa jak i mężczyzna, a jej otwarty, jasny i koleżeński stosunek do płci odmiennej nieraz zostaje źle zrozumiany. Mężczyźni biorą jej przyjaźń za miłość, a miłość za przyjaźń.