Dyrekcje łuku słonecznego – technika astrologiczna

Na forum Anahelli „Jak na górze, tak na dole” Mii opisała działanie dyrekcji łuku słonecznego, co poniżej przytaczam, bo szkoda, żeby sie zgubiło :)

Co do dyrekcji, klasyfikacja, jaką ja się posługuję jest taka: – dyrekcje prymarne czyli 1 stopień = 1 rok, przesuwamy więc wszystkie obiekty o jeden stopień. Nie lubię tej metody i „nie pracuje mi ona dobrze”. – dyrekcje łuku słonecznego gdzie o tyle się przemieszczają planety, o ile przemieszcza się Słońce progresywne. Uśrednione to takie, które przesuwają o średni ruch dzienny w roku, czyli 0 stopni 59 minut i 8 sekund. Tu jednak pojawia się problem, bo Słońce nie każdego dnia „przesuwa się” tak samo szybko i w miarę starzenia się błąd się będzie nawarstwiał. Działają mi takie dyrekcje łuku solarnego, które odwzorowują rzeczywisty „przebieg” Słońca. Każdy to musi sobie sprawdzić sam, zależy to oczywiście bardziej od dnia urodzenia, niż roku. Latem Słońce wlecze się z prędkością 57 minut dziennie, zimą może pędzić jak szalone z prędkością 1 stopień 1 minuta (na dzień). Ta drugą dyrekcję, liczoną według odniesienia do rzeczywistego przebiegu Słońca, uważam za „bardziej działającą”.

Istotna różnica między progresją sekundarną a dyrekcjami łuku słonecznego jest taka, że w progresjach zwykle przesuwasz planety o tyle, ile dni minęło od urodzenia (w wielkim skrócie to podaję). Czyli aspekty między planetami będą się zmieniać i jako takie będą interpretowane: np. miałaś w urodzeniowym Księżyc sekstyl Uran i w progresji po jakimś czasie masz koniunkcję Księżyca z Uranem, patrzysz sobie na dom, znak, znaczenie koniunkcji i tak dalej. Planety idące szybciej będą szybciej zmieniać znak, a te wolne mogą siedzieć latami w jednym miejscu, możliwa jest też retrogradacja i tak dalej. Planety progresywne mogą być w aspektach do siebie samych, różnych od momentu startowego, czyli horoskopu urodzeniowego, mogą też robić aspekty do horoskopu urodzeniowego. Oddziałuje na nie także tranzyt i mogą być przedmiotem horoskopów porównawczych.

W dyrekcji łuku słonecznego wszystkie elementy horoskopu przesuwasz o tyle, o ile przesunęło się Słońce. Czyli całe „horoskopowe towarzystwo” przesuwa się jako jeden układ, a więc aspekty pomiędzy planetami w horoskopie dyrekcyjnym będą takie same, jak w horoskopie urodzeniowym. Mogą jednak znajdować się w aspektach do planet z horoskopu urodzeniowego oraz zmieniać znak. Cały horoskop „przesuwa ci się” o ileś stopni, razem z osiami i domami, jako jedna konstrukcja.

Podstawą prognostyki są aspekty planet i osi z horoskopu dyrekcyjnego do planet i osi z horoskopu urodzeniowego. Jak nie masz programu, który to liczy, to możesz podesłać mi dane, a ja ci prześlę rozpiskę. Najważniejsze momenty to lata koniunkcji planet i wpływ dyrekcji jest tu bardzo przeze mnie obserwowalny. Jednak tu jest istotna różnica w stosunku do progresji, bo nie bierzesz pod uwagę wszystkich aspektów. Żeby technika ta działała i przynosiła efekty, bierzesz pod uwagę tylko duże aspekty i to te nielubiane ;) czyli koniunkcję, opozycję, kwadraturę. Trygony, sekstyle i inne odkładasz na bok. Niektórzy biorą też pod uwagę 45 i 135 stopni, ale ponieważ ja nie lubię małych aspektów, więc się tu nie wypowiem, musisz zbadać sama.
Orb to 1 stopień, a najlepiej 1 minuta :)

Wszystkie planety są tak samo ważne, bez względu na to, czy są Księżycem, czy Plutonem. W tej metodzie nie będzie więc „obiegu” bo wszystko porusza się w jednym tempie. Dyrekcje są jednorazowym doświadczeniem, bo już się w horoskopie za naszego żywota nie powtórzą. Zmiany znaku rozpatrujesz po prostu jako zmiany życiowe. Czasami, jak się planeta „wyczłapuje” w dyrekcjach na osie, nie ma żadnych znaczących wydarzeń, ale były rok wcześniej lub później, stąd metoda ta jest bardzo dobra dla prób rektyfikacji horoskopu (oczywiście własnego, bo nikt za nas samych dobrze tego nie zrobi).

Tyle tak na szybko, Pozdrawiam serdecznie, Mii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>