Klątwa „pulsa dinura”

W miniony weekend na ostatniej stronie Dziennika ukazał się artykuł o klątwie, jaką kabaliści i żydowscy ekstremiści rzucili na swojego premiera Ehuda Olmerta za to, że kontunuuje on misję poprzedniego premiera wycofywania wojsk izraelskich ze strefy Gazy. Zwrot pulsa dinura tłumaczy się jako ogniste bicze lub porażenie ogniem – czyli poważna sprawa. Klątwa pochodzi prawdopodobnie ze średniowiecznych praktyk kabalistycznych.
Rzucanie klątwy wg tradycji żydowskiej wiąże się z ryzykiem (i nie tylko w tej tradycji): Bóg sprawdza najpierw zasadność prośby i czystość intencji osób proszących – jeśli są one niesprawiedliwe lub nieczyste, klątwa spada na tych, którzy odprawiali ceremonię.

Inne znane osoby obłożone tą klątwą:

Eliezer Ben Jehuda – językoznawca, za to, że język uznawany oficjalnie za święty uczynił moficjalnym językiem Izraela, zmarł kilanaście lat po rzuceniu na niego klątwy;

Adolf Hitler – klątwę rzucono w 1944 r., zmarł w rok później;

Joseph Kennedy – nestor klanu Kennedych; pokłócił się z rabinem Aaronem Kotlerem, rzekomum skutkiem klątwy maja byc nieszczęścia i gwałtowne śmierci, jakie spotykają znanych członków rodziny Kennedych (zamachy na synów Johna i Roberta, wypadek lotniczy wnuka Johna Juniora);

Icchak Rabin – klątwa rzucona w październiku 1995 r. za podpisanie porozumienia z Palestyńczykami, zginął w listopadzie tego samego roku w zamachu.

Ariel Szaron – premier, klątwa za podjęcie decyzji o likwidacji żydowskich osiedli w Gazie; rok później zapadł na śpiączkę, z której nie wyszedł do dziś.

Jedna myśl nt. „Klątwa „pulsa dinura”

 1. Iza Autor wpisu

  Opublikowany przez aisak abuicok
  6 Lipca 2006, 13:00
  Witam!

  Niezla wiadomosc – ciekawe co z tego wyniknie… Inaczej do sprawy klatw podszedl rzad Zimbabwe – jak donosi dzisiejsza GW:
  „Rzad Zimbabwe zalegalizowal zawod szamana. Zabronil jednak szkodzenia czarami innym. Kazdy, kto na skutek rzuconego uroku potknie sie, zlamie reke albo wylysieje, bedzie mogl zglosic policji przestepstwo. Stowarzyszenie szamanow Zimbabwe liczy 50 tys. czlonkow. Twierdza, ze m.in. przepowiadaja przyszlosc i rozmawiaja ze zmarlymi.”
  Juz widze te procesy… :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>