Różnice w kalendarzach księżycowych

Czytelniczka napisała dziś do nas list:

„Ucieszylam sie znajduje u was kalendarz ksiezycowy, bo chce w tym roku go stosowac. ALE z konsternacja zauwazylam, ze rozni sie on od podanego w niemieckim „Mein Schoener Garten” i to o tak podst. sprawy jak godz nowiu 29.03. w niemieckim jest 8.30, u Was w poludnie . Takze konstelacje sie nie pokrywaja. Dalczego? bardzo prosze o wyjasnienie”

Z chęcią odpowiem na to pytanie, tym bardziej że ten problem pojawia się często, a ja sama na początku swojej astrologicznej edukacji też spotkałam się z tą rozbieżnością.

Kalendarze wydawane przez pisma ogrodnicze oraz te kalendarze, które nie są tworzone przez astrologów, są sporządzane według zodiaku gwiazdowego (w odniesieniu do rzeczywistych konselacji), który nie pokrywa się z zodiakiem używanym przez astrologów. Stąd rozbieżności w godzinach, a nawet dniach.

Zodiak astrologiczny to sfera, która rozciąga się nad naszymi głowami na niebie, wykreślona przez starożytnych astrologów i astronomów, po obu stronach ekliptyki (którą wyznacza pozorna droga Słońca wokół Ziemi) i jest podzielona na dwanaście równych stref – te strefy to znaki zodiaku. Odpowiadające kiedyś znakom zodiaku gwiazdozbiory przesunęły się z biegiem wieków na skutek ruchu ziemi wokół własnej osi, tak, że obecnie znaki zodiaku i gwiazdozbiory nie pokrywają się ze sobą. Astrologowie w swoich przepowiedniach wykorzystują położenie planet na tle zodiaku, a nie gwiazdozbiorów.

Kalendarz księżycowy prezentowany na naszym portalu Czary.pl jest sporządzany wedle efemryd „The Complete Ephemerides 1920-2020″ Aureas/Francis Santoni, Aureas Ediotions, wydanie 6 z 2001 roku. Dane do efemeryd wzięte są z DE200/LE200 efemeryd sporządzonych przez US Naval Observatory.

Które obliczenia stosować? ja korzystam z efemeryd astrologicznych i zawsze sprawdzają mi sie prognozy i obserwacje oparte na tym zodiaku. Uprawianie i pielęgnacja roślin na pewno nie jest zależna od podania co do minuty czy godziny czasu przeprowadzenia jakiejś operacji (co w astrologii i magii jest bardzo ważne).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>