Harry Potter i Książę Półkrwi

Właśnie skończyłam czytać kolejną część losów Harry’ego Pottera „Harry Potter and Half-Blood Prince”(dzięki grypie, która uziemniła mnie na kilka dni w domu). Książka, jak wszystkie z tej serii, wciągnęła mnie dopiero po 100 stronach, ale potem nie mogłam już się od niej oderwać. W tej częsci pojawia się wróżba z Tarota – a dokładnie karta z Arkan Wielkich – Wieża (jej interpetacje w książce są katastroficzne). Rzeczywiście, finałowa scena odnosi sie do tej karty. Po raz pierwszy w serii książek o Harrym nikt nie wyśmiewa się z przepowiedni, chociaż nikt jej nie traktuje poważnie :). Ale i losy bohaterów stają się coraz bardziej ponure. Mimo to bardzo polecam :). Polska wersja ukaże się pod koniec stycznia 2006 r., a tłumaczenie Andrzeja Polkowskiego już zostało przekazane do wydawnictwa pod koniec października 2005 r.

Od trzeciej części pojawiają się w przygodach Harry’ego lekcje Wróżbiarstwa, które prowadzi Profesor Trelawney. Harry najpierw uczy się wróżenia z herbacianych fusów, wróżenia z dłoni, wróżenia z ognia, wróżenia z kryształowej kuli (Harry Potter i Więzień Azkabanu). W kolejny roku uczy się astrologii, niezbyt sumiennie, chociaż niektóre jego prognozy się sprawdzają (Harry Potter i Czara Ognia). Niestety, nie używa tych nauk w swoim codziennym życiu czarodzieja – rzuca tylko zaklęcia na prawo i lewo :) Pani Profesor jest również autorka słynnej przepowiedni, która połączyła losy Toma Riddle’a (vel Lorda Voldemorta) i Harry’ego. Swoją drogą wydawnictwo Media Rodzina dało plamę w tłumaczeniach pojęć astrologicznych – np. są tam domki horoskopu.

Nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę filmową ekranizację czwartej części, która od czwartku jest w polskich kinach „Harry Potter i Czara ognia”.

Strona autorki jest jedną z moich ulubionych (oczywiście ta wersja flashowa).

4 myśli nt. „Harry Potter i Książę Półkrwi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>