Aspekty Słońca z Plutonem

Wczoraj, czyli 14 września, o godz. 16.20 czasu polskiego (14.20 GMT) miała miejsce na niebie kwadratura Słońca z Plutonem. Dzieci, które się dzisiaj urodziły, będą miały ten aspekt w swoim horoskopie i będzie to jeden z najsilniejszych akcentów ich horoskopu. Co oznacza ten aspekt? Aby go zrozumieć, opiszę najpierw naturę relacji między tymi dwiemia planetami na przykładzie koniunkcji.

Co w astrologii taki aspekt może oznaczać wedle moich obserwacji i praktyki? Słońce w każdym horoskopie reprezentuje nasze świadome ja i cechy oraz zachowania, które najłatwiej nam realizować w życiu. Pluton to planeta pokoleniowa, o najsilniejszym działaniu w zodiaku, oznaczająca wielką władzę, pieniądze, poszukiwania prawdy, wielkie katastrofy, pokoleniowe przemiany, tajemnice, manipulacje, zbrodnie, śmierć i odradzanie się. Pluton niesie więc wielki ładunek, wpływając silnie na Słonce.

Koniunkcja planet to taki aspekt, który powoduje, że dwie planety łączą się i tworzą ze sobą nowy byt, który posiada cechy obu z nich – tak jak dwa strumienie, które łączą się w jedną rzekę. Jeśli znaki zodiaku, którymi rządzą te dwie planety, harmonizują ze sobą w zodiaku, to sama koniunkcja daje człowiekowi same korzyści, które może on wykorzystać lub zmarnować. Jeśli natomiast znaki, którymi władają te planety, są w zodiaku w nieharmonijnych relacjach (zaraz wytłumaczę na przykładzie), to taka koniunkcja planet jest dla człowieka życiowym wyzwaniem.

Słońce w Zodiaku włada znakiem Lwa (znak ognisty, stały, piąty w Zodiaku), a Pluton włada znakiem Skorpiona (znak wodny, stały, ósmy w Zodiaku). Lew i Skorpion tworzą w Zodiaku aspekt kwadratury, czyli albo wygra Lew, albo wygra Skorpion. Żadne z nich nie ustąpi (bo oba są znakami stałymi), każde ma inną wizję świata (trudno ogień połączyć z wodą). Jednocześnie Skorpion jest silniejszy i bardziej wytrzymały od Lwa, dlatego częściej z nim wygrywa.

Po tym mini wykładzie z podstaw astrologii wracam teraz do koniunkcji Słońca z Plutonem. Już widać, że obie te planety będą wyrażać wobec siebie podobne energie, co ich znaki zodiaku. Nie jest to wiec łatwy aspekt. Osoby z koniunkcją Słońca z Plutonem to bardzo silne osobowości, które szukają silnych wrażeń. Mają dużą intuicję, silne cechy przywódcze, chcą nieraz na siłę rządzić całym otoczeniem, mało kto umie wywrzeć na nich jakikolwiek wpływ. Uczą się tylko na własnych błędach, często same brną w sytuacje nie do rozwiązania. Mają wielką siłę oddziaływania na innych, a nawet manipulowania ludźmi. Są dobrymi psychologami.

Realizacja tej koniunkcji zależy od tego, w jakim domu horoskopu się znajduje i jakie aspekty odbiera od innych planet. Osoba ze Słońcem w koniunkcji z Plutonem ma dar niewiarygodnej regeneracji sił (nie na darmo mówi się o nich, że co ich nie zabije, to wzmocni). W zależności od rozwoju życiowych wydarzeń, albo wykorzystują swoją moc do realizowania swoich spraw (walka z rodziną, uzyskanie przywództwa w grupie rówieśników, itp.), albo potrafią wpłynąć na świadomość czy nawet losy swojego pokolenia.

Nie jest to więc łatwy aspekt, ale bardzo nośny i dający wiele siły, z którą jeśli nic się nie robi, potrafi przytłoczyć, a nawet spalić jej właściciela. Na szczęście jednak obdarza go „nieśmiertelnością”, bo nawet z najgorszego upadku potrafi on powstać, jak feniks z popiołów.

Na koniec było trochę patetycznie, ale co tam – z Plutonem nie ma żartów :).

Najtrudniejszym aspektem miedzy Słońcem a Plutonem jest kwinkunks, a potem kwadratura – tam przeważają negatywne cechy relacji tych dwóch planet i bardzo trzeba się namęczyć, żeby pokonać swoje słabości i pokusy czy nawet wyjść na porządnego człowieka. Najlepiej mają osoby z trygonem i sekstylem miedzy Słońcem i Plutonem, bo w tych aspektach cechy łatwe i trudne się równoważą.

Najbliższa koniunkcja Słońca z Plutonem będzie w połowie grudnia – Pluton wciąż jest w znaku Strzelca :)

5 myśli nt. „Aspekty Słońca z Plutonem

 1. Zulayha

  Wszystko to się zgadza co do „joty”. Jestem pod wielkim wrażeniem.
  Moja mama ma w swoim horoskopie koniunkcję plutona ze słońcem. Niestety nie znam godziny urodzenia i trudno coś powiedzieć o domach w horoskopie, jednak chętnie wymienię doświadczenia z Państwem a poczcie prywatnej.

 2. Makak

  Oj mam tą koniunkcje w swoim radixsie i moge sie podpisać pod wyzej wymienionym opisem rękami i nogami. Wszystko się zgadza!

 3. Zosia

  A w przypadku kwadratury Słońce w Wodniku w IX (koniunkcja z Wenus, silna obsada Wodnika ) z Plutonem w Skorpionie w V ? Kto wygra-Pluton? Jak pracować nad pozytywna transformacja takiego układu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>