Tarot Czarodziejów – głęboko magiczna talia

talia Tarot Czarodziejów (The Sorcerers Tarot)W 2007 roku wydawnictwo Lo Scarabeo wydało wiele nowych talii kart, między innymi talię Tarot Czarodziejów (The Sorcerers Tarot, w oryginale Tarocchi dei Maghi). To bardzo ładne karty zrobione przez Antonellę Castelli, twórczynię innych talii z tego wydawnictwa: bardzo popularnego Tarota Art Nouveau, kart Głosy Aniołów, Tarota Kwiatowego i kart zwykłych Liberty.

Sceny na kartach pełne są magicznej aury, ale przyjaznej dla oka. Pastelowe kolory, łagodna kreska, różnorodność scen na poszczególnych kartach sprawia, że karty po rozłożeniu na stole nie zlewają się w jedno, łatwo je rozróżnić i zapamiętać znaczenie. Małe Arkana mają ramkę (każda karta inną), w której występują postaci. Na kartach możemy spotkać, jak na magiczny świat przystało, wróżki, magów, czarodziejki, czarownice, czarnoksiężników, wiedźmy, szamanów, elfy, krasnoludki, nimfy, magiczne stwory i inne osoby, które zajmują się czarowaniem. Wiele kart jest bardzo zabawnych, np. 9 Buław to chłopiec, który z fiolką magicznego płynu w dłoni patrzy się ze zdziwieniem na swoje nogi, które zamieniły się w pnie drzew. Zauważyłam ostatnio, że wiele postaci w kartach (nie tylko Tarota) czy w grach komputerowych jest wzorowanych na bohaterach filmu Władca Pierścieni. Np. w tym tarocie na karcie As Denarów występuje postać łudząco podobna do Gandalfa z filmu Petera Jacksona.

As Denarów

Tarot Czarodziejów opiera się na tradycji talii Ridera-Waite’a, nie trzyma się jednak jej sztywno. Autorka bardzo pomysłowo i trafnie dostosowała scenki na Małych Arkanach do świata magii. Np. 8 Mieczy to kobieta przywiązana do drzewa, którą oplata gęsto bluszcz (takie obrastające bluszczem drzewa można zobaczyć w New Forest, magicznym lesie pod Londynem). Karta 3 Mieczy to mag, który w skupieniu usiłuje powstrzymać siłą woli trzy sztylety, które lecą w jego kierunku. Wielkie Arkana też są moim zdaniem bardzo trafnie dobrane, oddają ducha i symbolikę karty, a jednocześnie nie trzymają się sztywno tradycyjnych przedstawień postaci na kartach. Przeważnie są to osoby, które są w trakcie odprawiania jakichś rytuałów lub czarów. Karta na okładce to Cesarzowa, piękną kartą jest Gwiazda i Słońce.

GwiazdaTarot Czarodziejów jest bardzo magiczny, świetnie prezentuje symbolikę Tarota. Głęboko wnika w świat magii i pokazuje nie tylko jego bajkową stronę. Niektóre karty są mroczne, pokazują niebezpieczne rytuały czy wojny czarodziejów. Ogólnie bardzo polecam tę talię wszelkim wiedźmom, czarownicom i czarodziejkom, a także magom i czarownikom oraz fanom tego typu klimatów. Talia świetnie sprawdza się we wróżeniu i daje wiele radości przy odkrywaniu, jak poszczególne karty zostały zinterpretowane przez autorkę. Tarot Czarodziejów działa na wyobraźnię. Naprawdę bardzo ciekawa nowość na tarotowym rynku. Ma zadatki na bestseller!

Tarot Czarodziejów ( The Sorcerers Tarot)
Wydawnictwo Lo Scarabeo, 2007 r.
Tarota Czarodziejów kupisz w naszym internetowym Sklepie Magicznym, cena 59 zł.

Recenzja ukazała się w najnowszym numerze „Gwiazdy Mówią”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>