Dwa kasztanki nie zaszkodzą

Schyl się po kasztanka podczas jesiennego spaceru. Warto je zbierać nie tylko dla ich urody, ale i dla oczyszczenia domowej atmosfery. Kasztany rozłożone obok komputera czy telewizora neutralizują negatywne promieniowanie. Pomagają zachować równowagę w pomieszczeniach, które zbudowane zostały na żyłach wodnych. Są doskonałym odpromiennikiem, ale trzeba używać ich z umiarem. Kilka kasztanów ma dobroczynny wpływ, ale kilogramy ukryte pod łóżkiem mogą przyprawiać o bóle głowy i bezsenność! Dwa kasztany w kieszeni pomagają zapobiegać bólom reumatycznym.

kasztan
Kasztany, zdjęcie z zasobów Wikimedia Commons, autor FR2000

Kasztany zawierają wiele cennych substancji, które pomagają zachować zdrowie i urodę. Escyna wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, pobudza mikrokrążenie i usuwają nadmiar wody z tkanek. Jeśli cierpisz z powodu żylaków, pajączków lub masz opuchnięte, zmęczone nogi, wybierz się do apteki po preparaty z kasztanowca. Od wieków w medycynie ludowej papka z kasztanów przynosiła ulgę cierpiącym z powodu hemoroidów i dziś także kasztany są składnikiem maści i czopków, które leczą z tej przykrej dolegliwości.

Kasztanowce sprowadzone zostały do Europy w 1576 roku ze Stambułu. Szybko zadomowiły się w parkach i dotarły także do Polski. Dziś nie wyobrażamy sobie matury bez kwitnących kasztanów i początku roku bez brązowych owoców, ale drzewa te są w wielkim niebezpieczeństwie! Szkodnik szrotówka-kasztanowcowiaczek atakuje je w całej Europie. To prawdziwa plaga, której trzeba przeciwdziałać! Dlatego jeśli masz w swoim ogrodzie kasztanowca, regularnie zgrabiaj i pal opadłe jesienią liście, aby larwy szkodnika nie przezimowały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>